Acum este Dum Apr 28, 2024 9:35 am

Articole Nikonisti.ro

sedinta foto

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

sedinta foto

Mesajde antonik001 » Mar Noi 01, 2011 8:56 pm

Salut, sunt nou in domeniu, si fac prima mea sedinta foto intr-un parc, am un aparat nikon d3000 si 18-55 VR, nu detin alte accesorii, urmand sa imi cumpar un blitz, dar asta nu conteaza, si vroiam sa folosesc urmatoarele setari:
->iso 400
->1/160
->diafragma imi este inca neclara ca teorie si na, am sa vad atunci in functie de lumina
Locul il stiu destul de bine, numai ca acolo unde vreau sa fac eu poze nu este foarte lumina si trebuie sa folosesc blitzul, insa nu as vrea sa apara pe fata fetei acea nuanta alba a blitzului, daca imi puteti da niste sfaturi, setari si modul in care sa se desfasoare sedinta foto v-as fi foarte recunoscator.
antonik001
 
Mesaje: 40
Membru din: Joi Sep 08, 2011 8:05 pm

Re: sedinta foto

Mesajde antonik001 » Mar Noi 01, 2011 8:57 pm

aaa si sunt din iasi, daca vreoun fotograf din oras este dispus sa ne intalnim si sa ma ajute sa inteleg anumite chestii i-as fi vesnic recunoscator :D
antonik001
 
Mesaje: 40
Membru din: Joi Sep 08, 2011 8:05 pm

Re: sedinta foto

Mesajde DannyMC » Mar Noi 01, 2011 9:13 pm

antonik001 scrie: si vroiam sa folosesc urmatoarele setari:
->iso 400
->1/160


In functie de ce ai ales aceste valori? De ce ISO 400 si 1/160?

antonik001 scrie:->diafragma imi este inca neclara ca teorie si na, am sa vad atunci in functie de lumina

Diafragma mai are si alt rol inafara de reglarea cantitatii de lumina care trece prin obiectiv. Banuiesc ca ai auzit de "campul de profunzime" sau "DoF" cum probabil ca-l vei gasi pe net. Este un factor foarte important , de care trebuie sa tii seama in orice fotografie.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: sedinta foto

Mesajde antonik001 » Mar Noi 01, 2011 9:20 pm

da, am auzit de DoF, am ales aceste valori la specificarile unui amic fotograf, insa nu i-am mentionat ca nu o sa fie in locuri foarte luminate, el mi-a dat doar asa o idee generala, eu pana acuma foloseam 1/60 si mi-a zis sa nu mai folosesc asa ceva, si sa cresc viteza
antonik001
 
Mesaje: 40
Membru din: Joi Sep 08, 2011 8:05 pm

Re: sedinta foto

Mesajde antonik001 » Mar Noi 01, 2011 9:22 pm

pai iso 400 cred ca e cel mai ok, pentru ca la 800 deja e noise mare in poza si 1/160 am mentionat mai sus,desi nu e un argument prea bun
antonik001
 
Mesaje: 40
Membru din: Joi Sep 08, 2011 8:05 pm

Re: sedinta foto

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Noi 02, 2011 12:04 am

antonik001 scrie: acolo unde vreau sa fac eu poze nu este foarte lumina si trebuie sa folosesc blitzul, insa nu as vrea sa apara pe fata fetei acea nuanta alba a blitzului, daca imi puteti da niste sfaturi, setari si modul in care sa se desfasoare sedinta foto v-as fi foarte recunoscator.


Aparatul în Program, ISO 400, blitz-ul pe aparat în TTL, balans de alb Auto.

Dacă imaginile ies prea deschise sau prea închise (în totalitate) se apasă pe butonul de corectie de expunere (+/-) de lângă declansator și se învârteste rotita de comandă (aceea de sub degetul mare).

Către + (plus) dacă imaginile sunt închise, către - (minus) dacă sunt deschise.

Dacă DOAR SUBIECTUL este prea deschis (chestia aceea cu fetele albe :-), se apasă pe butonul de corectie pentru blitz (de obicei e în partea cealaltă, deasupra butonului de deblocare al obiectivului) și se corectează către - (minus).

Unele blitz-uri au și posibilitatea de aplicare de corecții de pe butoanele proprii. Se foloseste varianta cea mai comodă.

-----

Succes la sedinta foto, si nu cumva să-i dati de înteles clientului că nu stiti exact ce faceti :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: sedinta foto

Mesajde vasilesimons » Lun Noi 21, 2011 10:16 pm

unde vrei sa faci fotografiile? sunt din Iasi si te pot ajuta
vasilesimons
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Apr 15, 2011 9:10 am


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

cron