Acum este Dum Apr 28, 2024 6:09 am

Articole Nikonisti.ro

Lensbaby pe d90

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Lensbaby pe d90

Mesajde roolrevolv » Dum Noi 13, 2011 11:44 am

Am un composer,care da niste efecte foarte misto, dar am ajuns sa nu il folosesc Si chiar sa il pun la vanzare deoarece este incomod de folosit in Manual, mai ales ca imi place sa fac portrete si prietenii mei nu au rabdare sa ma joc cu expunerea pana iese bine.

Are cineva vreun sfat pt a folosi un lensbaby mai comod? Ideal ar fi sa am optiunea ca la canon sa ii reglez in camera o val a diafragmei si sa imi calculeze el shutter speedul.
roolrevolv
 
Mesaje: 256
Membru din: Joi Mar 03, 2011 12:18 am

Re: Lensbaby pe d90

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Noi 13, 2011 11:52 am

roolrevolv scrie:Are cineva vreun sfat pt a folosi un lensbaby mai comod? Ideal ar fi sa am optiunea ca la canon sa ii reglez in camera o val a diafragmei si sa imi calculeze el shutter speedul.


Pai, o solutie în această directie ar fi să schimbati aparatul, deoarece sunt si DSLR-uri Nikon care oferă această facilitate :-)

Revenind la seriozitate, puteti să vă faceti probele de expunere înainte să solicitati subiectul, asa că nu se vor mai plictisi.

Puteti să vă folositi palma stângă pentru probe deoarece e permanent la indemână si are culoarea si tonalitatea similare cu ale viitorului subiect. Nu este nevoie să focalizati pentru a aprecia expunerea.

Durează cam 3 cadre pentru o expunere corectă :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lensbaby pe d90

Mesajde roolrevolv » Dum Noi 13, 2011 2:03 pm

cred ca am rezolvat problema cu o aplicatie pt iphone, o cheama Light Meter si este gratis pe app store.

multumesc pentru raspuns.
de curiozitate, ce aparate nikon au aceasta facilitate?
roolrevolv
 
Mesaje: 256
Membru din: Joi Mar 03, 2011 12:18 am

Re: Lensbaby pe d90

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Noi 13, 2011 3:48 pm

roolrevolv scrie:cred ca am rezolvat problema cu o aplicatie pt iphone, o cheama Light Meter si este gratis pe app store.


Pai trebuia sa spuneti ca aveti iPhone.

Acuma că ati făcut lumea curioasă, dati-le si link la aplicatie.

roolrevolv scrie:de curiozitate, ce aparate nikon au aceasta facilitate?


Cele de metal :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lensbaby pe d90

Mesajde Dan Pop » Mar Noi 15, 2011 12:57 pm

Radu_Grozescu scrie:
roolrevolv scrie:de curiozitate, ce aparate nikon au aceasta facilitate?

Cele de metal :-)

Sau macar partial metal :)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lensbaby pe d90

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Noi 15, 2011 1:05 pm

Dan Pop scrie:
Radu_Grozescu scrie:
roolrevolv scrie:de curiozitate, ce aparate nikon au aceasta facilitate?

Cele de metal :-)

Sau macar partial metal :)


Partial metal sunt toate, încă nu a apărut nici unul cu baioneta de plastic :-)

Presupun că vă refereati la D7000, dar posesorii acestuia îl văd ca aparat de metal :-)
Ultima oară modificat de Radu_Grozescu pe Mar Noi 15, 2011 1:19 pm, modificat 1 dată în total.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lensbaby pe d90

Mesajde Dan Pop » Mar Noi 15, 2011 1:15 pm

roolrevolv scrie:Am un composer,care da niste efecte foarte misto, dar am ajuns sa nu il folosesc Si chiar sa il pun la vanzare deoarece este incomod de folosit in Manual, mai ales ca imi place sa fac portrete si prietenii mei nu au rabdare sa ma joc cu expunerea pana iese bine.

Are cineva vreun sfat pt a folosi un lensbaby mai comod?

Pui alt obiectiv pe aparat, in prioritate de diafragma, la diafragma utilizata pe lensbaby si vezi ce expunere alege aparatul.

Daca fotografiezi pe lumina de zi, la aceeasi sensibilitate, este destul de usor sa inveti sa aproximezi din ochi, functie de starea cerului, timpul de expunere adecvat situatiei. Pe vremea aparatelor pur mecanice, cine nu avea exponometru, nu avea alta alternativa de stabilire a expunerii. Filmele veneau insotite de un tabelas care indica, la timp de expunere si sensibilitate constante, valoarea diafragmei in functie de starea cerului. Odata ce aveai o pereche timp-diafragma, iti puteai alege orice alta pereche echivalenta, functie de necesitati. Rezultatul il aflai abia dupa developarea filmului, dar, chiar si ca incepator, nimereai destul de bine expunerea pe baza tabelului cu pricina.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lensbaby pe d90

Mesajde Dan Pop » Mar Noi 15, 2011 1:20 pm

Radu_Grozescu scrie:Presupun că vă refereati la D7000, dar posesorii acestuia îl văd ca aparat de metal :-)

Intr-adevar, dar nefiind posesor de D7000, il vad ca partial metal :) Iar cind il iau in mina, am senzatia unui aparat de plastic (ma rog, cu exceptia monturii :)).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lensbaby pe d90

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Noi 15, 2011 1:22 pm

Dan Pop scrie:Iar cind il iau in mina, am senzatia unui aparat de plastic (ma rog, cu exceptia monturii :)).


Pai atunci nu-l mai luati în mână, mai ales pe al altcuiva :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lensbaby pe d90

Mesajde Maniac » Mar Noi 15, 2011 2:34 pm

Radu_Grozescu scrie:
Presupun că vă refereati la D7000, dar posesorii acestuia îl văd ca aparat de metal :-)


Asta inseamna doar ca marketingul Nikon functioneaza, si nicidecum ca aparatul e de metal ;).
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Următorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori