Acum este Dum Apr 28, 2024 12:06 pm

Articole Nikonisti.ro

iluminare portrete

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

iluminare portrete

Mesajde flopan » Sâm Noi 26, 2011 10:29 pm

salutare ,,,sant la o problema legata de lumini...de exemplu pentru a fotografia pe plaja sau ce stiu eu tot ceva outdoor si aici as vrea sa stiu daca e nevoie de flashuri de studio neaparat(stiu pe cineva ce face imprvizatii ceva gen baterie)sau e de ajuns si flashuri precum SB600 (asta il am deocamdata)si bineinteles pentru amandua cazurile cu umbrele sau softboxuri etc!..as vrea ceva sfaturi in privinta asta..va multumesc
Avatar utilizator
flopan
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Feb 12, 2009 7:32 pm

Re: iluminare portrete

Mesajde Dan Pop » Mar Noi 29, 2011 3:11 pm

Daca vrei sa fotografiezi in plin soare, dar sa controlezi tu iluminarea, e nevoie de flash-uri de studio de la 1000 J in sus. Speedlight-urile ajuta doar pentru fill-in-uri, in asemenea situatii.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: iluminare portrete

Mesajde flopan » Mie Noi 30, 2011 8:10 pm

multumesc domnule Pop!!!
deci tre sa ma orientez pe achizitia de ceva mai serios
deci ceva de 300- 400w nici gand sa ma ajute?
ce stiti de marcile walimex sau fotoquantum ?
Avatar utilizator
flopan
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Feb 12, 2009 7:32 pm

Re: iluminare portrete

Mesajde Dan Pop » Mie Noi 30, 2011 11:02 pm

flopan scrie: deci tre sa ma orientez pe achizitia de ceva mai serios

Sau sa renunti la ideea de a te lua la trinta cu soarele :) Nu cred ca vrei sa stii cit cintareste si cit costa o sursa de alimentare cu acumulatori pentru genul ala de flash-uri de studio.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: iluminare portrete

Mesajde Merlin » Joi Dec 01, 2011 2:11 pm

Cea mai simpla, eficienta si ieftina solutie atunci cand fotografiezi portret in soare este sa te folosesti de blende de difuzie ori reflectoare. Daca le mai combini si cu 1-2 SB-uri .. ai sa uiti de sute ori mii de watti!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori

cron