Acum este Dum Apr 28, 2024 2:02 am

Articole Nikonisti.ro

Problema legata de calitatea pozelor la Nikon D5000

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Problema legata de calitatea pozelor la Nikon D5000

Mesajde Tina86 » Mar Noi 29, 2011 9:41 pm

Ai dreptate. Chiar asa o sa fac. Mai mult ca sigur ca prietena mea facuse pozele pe modul manual, de unde a setat si contrastul,saturation si celelalte optiuni. Am facut acum cateva probe in casa, si chiar e o diferenta mare intre poza de pe manual si cea de pe auto. E mult mai naturala cea facuta de pe manual.
O sa profit de vremea asta frumoasa sa fac niste poze prin parc.
Merci frumos pt lamuriri. Ma bucur ca am gasit raspunsurile care le cautam. Oricum, sigur se vor mai ivi pe parcurs intrebari :D
O seara buna in continuare!
Avatar utilizator
Tina86
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Noi 29, 2011 12:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Problema legata de calitatea pozelor la Nikon D5000

Mesajde cata.gontariu » Mie Noi 30, 2011 7:42 pm

Servus Tina. Ai profitat de vremea frumoasa de astazi ? Putem vedea cum progresezi ?
Nikon D60 , Nikon AF-S 18-55mm f/3.5-5.6G II DX , Nikon 35mm f/1.8 G AF-S DX , Nissin Digital Speedlite Di622 , Trepied . http://www.facebook.com/profile.php?id=100000224033560 , http://www.flickr.com/photos/62198799@N03/
cata.gontariu
 
Mesaje: 36
Membru din: Joi Oct 27, 2011 6:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Problema legata de calitatea pozelor la Nikon D5000

Mesajde Tina86 » Joi Dec 01, 2011 4:51 am

Buna din nou. Din pacate ieri (30 noiembrie) nu am avut deloc timp sa profit de vremea de afara si sa fac cateva poze. In schimb azi, 1 decembrie, cu siguranta voi iesi sa fac cateva poze si bineinteles ca le voi posta ca sa va dati si voi cu parerea. Cred ca am avut nevoie de un imbold ca sa incep sa folosesc modurile manuale. Pana acum le-am evitat total :oops: Si din ce am vazut, diferentele sunt foarte mari fata de pozele facute cu setarile aparatului.
Revin maine seara cel tarziu cu pozele mele de incepatoare :P facute cu modul manual, tinand cont ca am rasfoit mai in profunzime manualul decat pana acum.
Merci frumos de mesaj si ramane sa postez fotografiile ;)
Avatar utilizator
Tina86
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Noi 29, 2011 12:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Problema legata de calitatea pozelor la Nikon D5000

Mesajde Semper » Joi Dec 01, 2011 1:19 pm

Depinde ce intelegi prin moduri manuale. Cred ca ai putea pentru inceput sa folosesti modul P, care nu este deloc manual dar este foarte posibil sa obtii rezultate mai bune decat pe Auto.
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Problema legata de calitatea pozelor la Nikon D5000

Mesajde LiviuP » Joi Dec 01, 2011 2:36 pm

Exista un singur mod manual si anume modul M. Pana sa ajungi sa-l folosesti cel mai indicat este sa inveti modurile P, A, S.

O lectura a manualului si pe internet ar putea sa lamureasca multe intrebari legate de toate cele 4 moduri "fundamentale" (PSAM). Restul intrebarilor pot fi lamurite aici pe forum :D

2 sfaturi as avea:
- evita pe cat posibil fotografierea in mijlocul zilei cand soarele este foarte puternic. Cele mai reusite fotografii ies dimineatza si catre seara. Spun asta dupa ce m-am uitat pe fotografiile pe care le-ai postat. Alegerea momentului de fotografiere (cand acest lucru este posibil) poate avea o contributie mult mai mare la o fotografie reusita decat toate setarile si prelucrarile ulterioare. Evident ca nu le exclude nici pe unele nici pe altele!
- daca ai rabdare sa faci macar niste editari minimale (acolo unde e nevoie) iti recomand cu caldura sa tragi RAW. Chiar si View NX2 iti ofera posibilitatea sa faci cateva editari de baza foarte utile folosind fisierul RAW (inclusiv sa schimbi picture control si WB). Daca tragi RAW ai o sansa in plus sa corectezi fotografiile la postprocesare.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Problema legata de calitatea pozelor la Nikon D5000

Mesajde Tina86 » Joi Dec 01, 2011 3:03 pm

Bine,m-am jucat eu putin ieri pe modurile M,A,P, sa vad asa cam care-i treaba... Tinand cont ca pana acum nu am folosit decat modurile auto ale aparatului :? Am observat ca de la lumina foarte puternica a soarelui nu ies fotografii bune, dar tocmai d-asta am pus pozele acelea in comparatie pt ca practic toate au fost facute in aceleasi conditii de lumina etc, si ale mele cu D5000 si cele cu D40X. Dar raspunsul e ca mai mult ca sigur D40X avea cateva setari manuale facute de prietena mea, pe cand eu de cand l-am luat nu i-am umblat deloc la setari.
Oricum, cum prind ocazia, sper ca azi, sa fac niste poze pe unul din aceste moduri, o sa postez sa vedem diferenta fata de modul cu care faceam eu de obicei (pt peisaj de toamna, Auto..) :)
Va multumesc pt raspunsuri, chiar ma ajuta foarte mult sa stiu ca gasesc raspunsuri la intrebarile mele.
O zi frumoasa tuturor!
Avatar utilizator
Tina86
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Noi 29, 2011 12:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Problema legata de calitatea pozelor la Nikon D5000

Mesajde cezarzanf » Vin Dec 02, 2011 9:24 am

Eu zic ca totul tine de setari.
Si cu D40 si cu D5000 trebuie sa scoti poze bune daca stii sa le manuiesti. Totul tine de setari si de timpul acordat aparatului sa il inveti. Plus nitica lectura despre aparat si fotografie sunt binevenite.
Spor la invatat. ;)
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: Problema legata de calitatea pozelor la Nikon D5000

Mesajde c6t9 » Mar Dec 06, 2011 5:41 pm

Modul M (manual) e o treabă extrem de simplă la aparatele moderne pentru că oricum ai un ajutor destul de mare din partea aparatului. Și setările la fel. Cine știe, poate ne întâlnim vreodată și povestim mai multe cu aparatul în mână. Eu am tot un D5000.

Cauzele pentru diferențele dintre imagini pot fi multe. Dar cum modul Auto nu permite nici cel mai mic control, el este cel mai prost punct de plecare posibil. Din ce setări alege aparatul este imposibil să tragi concluzii utile.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Problema legata de calitatea pozelor la Nikon D5000

Mesajde dmf » Vin Dec 09, 2011 5:02 pm

d5000 este un aparat excelent. Am tras cu el aproape 20.000 de cadre. am tras si evenimente si shooting uri serioase. cu un obiectiv bun face o treaba excelenta. este un aparat super bun. foloseste l pe manual si nu l lasa pe el sa o ia in balarii. Lorice program pe timp de noapte de exemplu, in prima faza iti mareste ISO si da rau. Mergi asadar pe M, ghideaza te dupa bara din vizor, parerea mea este sa mergi cu o linie subexpus mereu si vei avea rezultate excelente.
Avatar utilizator
dmf
 
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 7:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: Problema legata de calitatea pozelor la Nikon D5000

Mesajde Tina86 » Vin Dec 16, 2011 1:34 am

Salut tuturor.
Imi cer scuze ca raspund dupa foarte mult timp, dar am avut niste probleme destul de grava cu laptopul, una peste alta :D Acum s-au rezolvat. Intre timp m-am apucat sa "manuiesc" mai mult aparatul (nu numai pe modurile lui auto,cum faceam pana acum :oops: ), si am inceput sa vad diferentele. Cu ce am mai citit din manual si cu sfaturi de la voi, am gasit raspunsul la intrebarea (dilema) mea. Totul tinea de setari. Eu facand numai fotografii pe auto sau celelalte pre-setari ale lui,bineinteles ca nu facea mare lucru pt un dslr. Si am strigat PANICA!
Oricum,avand in vedere ca nu il am de foarte mult timp, sunt o incepatoare,dar invat putin cate putin.Cand am o nelamurire la care nu gasesc raspuns nici in manual, sigur voi apela din nou la voi.
In rest, ce sa zic...momentan nu l-am imbunatatit cu nimic. Adica mi-as dori un obiectiv ceva mai bun,un blitz (eventual) dar am zis sa mai astept putin sa invat sa il folosesc asa cum e el acum si pe urma sa investesc intr-un obiectiv si alte chestii.
Am promis ca o sa postez si niste poze facute pe-afara cu setarile care i le-am facut. Spre rusinea mea,de cand am postat topicul si pana acum,nu am apucat sa fac inca sa fac deoarece am avut o perioada foarte aglomerata. In orice caz,cu prima ocazie,o sa pun cateva poze in comparatie ca sa vedeti cum pozam eu inainte cand foloseam doar auto si cum apar acum cu modul manual sau P etc :D
Multumesc frumos pt raspunsuri si ramane sa revin cu poze! :)
Avatar utilizator
Tina86
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Noi 29, 2011 12:49 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

cron