Acum este Joi Mai 16, 2024 5:50 pm

Articole Nikonisti.ro

Nelamuriri D700

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Nelamuriri D700

Mesajde Ale3n » Joi Dec 15, 2011 10:02 pm

folosesti un cablu de date pentru descarcat sau cititor de carduri?
daca ai un cablu de date d-asta http://www.allshops.ro/files/clients/56/3288/p/84/cablu-camera-casio-8-pin-usb-183m---82412-256624.jpg este posibil sa se fie inondat in galma aia de acolo si sa ramana pe fir
Am avutD700. acum am D800 cu display verde
27-70 f2.8, 70-200 f2.8 vrII, SB900, SB 700 x3, poketwizard flex & mini
acum vand tot, sa nu mai aud de skin
Ale3n
 
Mesaje: 372
Membru din: Sâm Aug 08, 2009 12:15 am

Re: Nelamuriri D700

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Dec 15, 2011 10:13 pm

Shumy76 scrie:Nu stiu de unde atata inversunare?! Regret ca am avut parte de o asemenea postare aici, unde, sincer nu ma asteptam. Nimeni nu s-a nascut cu aparatul foto in mana. Tocmai din acest motiv consider ca exista aceste forum-uri unde New Account-ul este free...iar daca sunteti de parere ca raspunzandu-mi la postare v-ati coborat prea mult catre nivelul meu de cunostinte in domeniu, cu respect va sugerez ca data viitoare sa n-o mai faceti! Am observat ca sunt oricum destui colegi amabili si dispusi sa impartaseasca cunostintele in domeniu.


1. Postarea respectivă nu era adresată dumneavoastră.

2. În aceasta discutie am dat nu mai putin de 5 (cinci) mesaje cu răspunsuri la întrebări, scurt si la obiect. Aici nu sunt incluse OT-urile, doar răspunsurile cu continut util la întrebări.

3. Dacă nici asta nu e suficient, înseamnă că sunteti greu de multumit.

4. Prin faptul că v-am răspuns, m-am pomenit bănuit de reclamă pentru seminarii si cursuri :-)

5. Poate era mai bine să stau cuminte si ati fi văzut niste răspunsuri interesante, de la colegii destui si amabili. În special de la cei care fotografiază înversunat de câtiva ani de zile dar încă nu au un D700 :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nelamuriri D700

Mesajde Shumy76 » Vin Dec 16, 2011 11:41 am

Radu_Grozescu scrie:
Shumy76 scrie:Nu stiu de unde atata inversunare?! Regret ca am avut parte de o asemenea postare aici, unde, sincer nu ma asteptam. Nimeni nu s-a nascut cu aparatul foto in mana. Tocmai din acest motiv consider ca exista aceste forum-uri unde New Account-ul este free...iar daca sunteti de parere ca raspunzandu-mi la postare v-ati coborat prea mult catre nivelul meu de cunostinte in domeniu, cu respect va sugerez ca data viitoare sa n-o mai faceti! Am observat ca sunt oricum destui colegi amabili si dispusi sa impartaseasca cunostintele in domeniu.


1. Postarea respectivă nu era adresată dumneavoastră.

2. În aceasta discutie am dat nu mai putin de 5 (cinci) mesaje cu răspunsuri la întrebări, scurt si la obiect. Aici nu sunt incluse OT-urile, doar răspunsurile cu continut util la întrebări.

3. Dacă nici asta nu e suficient, înseamnă că sunteti greu de multumit.

4. Prin faptul că v-am răspuns, m-am pomenit bănuit de reclamă pentru seminarii si cursuri :-)

5. Poate era mai bine să stau cuminte si ati fi văzut niste răspunsuri interesante, de la colegii destui si amabili. În special de la cei care fotografiază înversunat de câtiva ani de zile dar încă nu au un D700 :-)



Daca intr-adevar postarea nu mi-a fost adresata, nu pot decat sa-mi cer scuzele de rigoare. Pe de alta parte, nu pot sa nu constat cu mahnire ca se continua pe alocuri postarile cu tenta ironica. Mi se parea mult mai civilizat ca cei care considera ca "se coboara" prea tare pentru a raspunde unui neofit pur si simplu sa nu posteze. Nu am vazut pe nicaieri sa scrie ca acest forum este destinat exclusiv profesionistilor! In fine, vreau sa pun punct aici, cel putin in ce ma priveste acestei discutii care oricum este OFF TOPIC!
Cu respect, Shumy76
Shumy76
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Dec 08, 2011 10:38 pm

Re: Nelamuriri D700

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Dec 16, 2011 12:07 pm

Shumy76 scrie:Pe de alta parte, nu pot sa nu constat cu mahnire ca se continua pe alocuri postarile cu tenta ironica.


Este adevărat ce spuneti, dar tentatia este foarte mare, mai ales că unele întrebări pot fi considerate ele însele că au o tentă ironică accentuată.

Ca exemplu, (nu din această discutie): viewtopic.php?f=70&t=17129&p=91140

Shumy76 scrie:Mi se parea mult mai civilizat ca cei care considera ca "se coboara" prea tare pentru a raspunde unui neofit pur si simplu sa nu posteze.


Înteleg că nu apreciati nici măcar răspuns de genul: viewtopic.php?f=27&t=17006&start=20#p90431

Shumy76 scrie:Nu am vazut pe nicaieri sa scrie ca acest forum este destinat exclusiv profesionistilor!


Nici nu este, dacă ati fi avut o vechime mai mare ati fi observat cum o serie de profesionisti au renuntat să posteze aici :-)

Cu putin efort, trendul ar putea să continue cu succes ...
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nelamuriri D700

Mesajde Dan Pop » Vin Dec 16, 2011 1:49 pm

Shumy76 scrie:Pe de alta parte, nu pot sa nu constat cu mahnire ca se continua pe alocuri postarile cu tenta ironica. Mi se parea mult mai civilizat ca cei care considera ca "se coboara" prea tare pentru a raspunde unui neofit pur si simplu sa nu posteze. Nu am vazut pe nicaieri sa scrie ca acest forum este destinat exclusiv profesionistilor!

Nici nu este, motiv pentru care nu vei intilni prea multi profesionisti pe aici. Pe de alta parte, trebuie sa ai in vedere ca acest forum nu este destinat celor care nu s-au obosit sa citeasca manualul aparatului pe care il detin si pun aici intrebari ale caror raspunsuri care se pot obtine cu usurinta la o simpla lectura a manualului.

Ideea e simpla: cei care investesc timp in lectura acestui forum o fac in speranta ca se vor alege cu niste informatii utile in urma acestui exercitiu. Din lectura unor intrebari banale si a raspunsurilor aferente nu se aleg cu nimic. Acesta este motivul pentru care asemenea intrebari nu sint pur si simplu ignorate de cei care nu au intentia sa le raspunda.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nelamuriri D700

Mesajde Ale3n » Vin Dec 16, 2011 6:56 pm

subscriu la cele spuse de dan pop. revin cu prima recomandare din acest topic sa citesti manualul. daca dupa ce il citesti, inveti 2-3 lucruri banale despre cum afecteaza anumite setari fotografia (wb, iso, timp, diafragma, distanta la subiect etc) mai ai nelamuriri si apare o intrebare decenta, desi tu te-ai straduit sa gasesti raspunsuri, sunt sigur sa ce va gasi un user dornic sa te lamureasca sau altul care a trecut prin aceeasi situatie dar a gasit rezolvare.
dar pana vei parcurge acei pasi, intrebarile simple la care gasesti raspuns in manualul de utilizare al aparatului, pe langa faptul ca vor fi ignorate, for fi si catalogate drept lipsa de respect pentru ceilalti forumisti care mai citesc cate ceva pe aici
Am avutD700. acum am D800 cu display verde
27-70 f2.8, 70-200 f2.8 vrII, SB900, SB 700 x3, poketwizard flex & mini
acum vand tot, sa nu mai aud de skin
Ale3n
 
Mesaje: 372
Membru din: Sâm Aug 08, 2009 12:15 am

Anterior

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori