Acum este Dum Apr 28, 2024 12:52 am

Articole Nikonisti.ro

Nelamuriri D700

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Nelamuriri D700

Mesajde Shumy76 » Vin Dec 09, 2011 8:32 am

Spuneti-mi si mie va rog frumos daca la un D700 se pot face poze si privind pe LCD sau numai prin vizor. Atunci cand cadrul ce urmeaza a fi tras necesita o oarecare inaltime a camerei cum procedez? Am citit ceva despre modul "in maini" dar marturisesc ca nu am inteles foarte bine ce si cum. Multumesc mult de tot.
Shumy76
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Dec 08, 2011 10:38 pm

Re: Nelamuriri D700

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Dec 09, 2011 8:55 am

Shumy76 scrie:Spuneti-mi si mie va rog frumos daca la un D700 se pot face poze si privind pe LCD sau numai prin vizor. Atunci cand cadrul ce urmeaza a fi tras necesita o oarecare inaltime a camerei cum procedez? Am citit ceva despre modul "in maini" dar marturisesc ca nu am inteles foarte bine ce si cum. Multumesc mult de tot.


Da, se poate fotografia astfel.

Se numeste Live-View.

Este (sau va fi) primul tău DSLR ?
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nelamuriri D700

Mesajde cozmin campeanu » Vin Dec 09, 2011 9:39 am

tot referitor la D700 , intentionez sa-mi cumpar, am downloadat manualul, poate nu m-am uitat eu bine, dar nu am gasit pe nicaieri specificat faptul ca ar dispune sau nu de al 2lea motoras de focalizare (asemanator d90)... are ?
Avatar utilizator
cozmin campeanu
 
Mesaje: 275
Membru din: Mar Noi 02, 2010 10:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nelamuriri D700

Mesajde Haf » Vin Dec 09, 2011 10:19 am

D90 are 2 motorase de focalizare? :shock:
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: Nelamuriri D700

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Dec 09, 2011 10:23 am

thadon scrie:tot referitor la D700 , intentionez sa-mi cumpar, am downloadat manualul, poate nu m-am uitat eu bine, dar nu am gasit pe nicaieri specificat faptul ca ar dispune sau nu de al 2lea motoras de focalizare (asemanator d90)... are ?


Are tot ce-i trebuie :-)

link magazin online are tot ce are link magazin online si câteva chestii în plus.

În principiu link magazin online este un aparat superior lui link magazin online.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nelamuriri D700

Mesajde Shumy76 » Vin Dec 09, 2011 8:45 pm

Radu_Grozescu scrie:
Shumy76 scrie:Spuneti-mi si mie va rog frumos daca la un D700 se pot face poze si privind pe LCD sau numai prin vizor. Atunci cand cadrul ce urmeaza a fi tras necesita o oarecare inaltime a camerei cum procedez? Am citit ceva despre modul "in maini" dar marturisesc ca nu am inteles foarte bine ce si cum. Multumesc mult de tot.


Da, se poate fotografia astfel.

Se numeste Live-View.

Este (sau va fi) primul tău DSLR ?


Astazi dupa ce am postat am descoperit aceasta posibilitate. Da este primul meu DSLR. Stiu ca-mi vei spune ca am facut pasul la o camera foto mult prea performanta. Am simtit asta pe pielea mea :) dar a fost o decizie care nu mi-a apartinut in totalitate. Este o camera de serviciu ca sa zic asa. De 2 zile incerc sa ma lamuresc :) Spune-mi te rog din suflet care este modul de fotografiere pe care mi-l recomanzi in conditiile date. Inclin deocamdata pentru A desi nu prea-mi convine ca nu-i pot seta eu timpul de expunere in acest mod. Am luat o mare teapa cu obiectivul Sigma de 20 mm cu f1,8(fix in conditiile in care eu am nevoie si de zoom dar si de deschiderea pe care acesta mi-o ofera) Orice sugestie este bine venita. Multumesc mult de tot!
Shumy76
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Dec 08, 2011 10:38 pm

Re: Nelamuriri D700

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Dec 09, 2011 11:03 pm

Shumy76 scrie:Astazi dupa ce am postat am descoperit aceasta posibilitate. Da este primul meu DSLR. Stiu ca-mi vei spune ca am facut pasul la o camera foto mult prea performanta. Am simtit asta pe pielea mea :) dar a fost o decizie care nu mi-a apartinut in totalitate. Este o camera de serviciu ca sa zic asa. De 2 zile incerc sa ma lamuresc :) Spune-mi te rog din suflet care este modul de fotografiere pe care mi-l recomanzi in conditiile date. Inclin deocamdata pentru A desi nu prea-mi convine ca nu-i pot seta eu timpul de expunere in acest mod. Am luat o mare teapa cu obiectivul Sigma de 20 mm cu f1,8(fix in conditiile in care eu am nevoie si de zoom dar si de deschiderea pe care acesta mi-o ofera) Orice sugestie este bine venita. Multumesc mult de tot!


Nu e prea performant, are de toate pentru toti. În afara de modurile Auto si scenă :-)

Era excelent daca îl primeai acum o săptamână si veneai la seminarul Nikon Entry din semnătura, acolo s-ar fi lămurit multe lucruri.

Asa, e cum ai încerca să mă înveți pe mine să merg pe motocicletă prin mesaje pe Forum.

În ceea ce priveste modul de expunere, tocmai am postat aici:
viewtopic.php?f=70&t=16996#p90144

Nu te descuraja, nu e atat de greu cum pare la început.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nelamuriri D700

Mesajde Shumy76 » Sâm Dec 10, 2011 1:33 pm

Radu_Grozescu scrie:
Shumy76 scrie:Astazi dupa ce am postat am descoperit aceasta posibilitate. Da este primul meu DSLR. Stiu ca-mi vei spune ca am facut pasul la o camera foto mult prea performanta. Am simtit asta pe pielea mea :) dar a fost o decizie care nu mi-a apartinut in totalitate. Este o camera de serviciu ca sa zic asa. De 2 zile incerc sa ma lamuresc :) Spune-mi te rog din suflet care este modul de fotografiere pe care mi-l recomanzi in conditiile date. Inclin deocamdata pentru A desi nu prea-mi convine ca nu-i pot seta eu timpul de expunere in acest mod. Am luat o mare teapa cu obiectivul Sigma de 20 mm cu f1,8(fix in conditiile in care eu am nevoie si de zoom dar si de deschiderea pe care acesta mi-o ofera) Orice sugestie este bine venita. Multumesc mult de tot!


Nu e prea performant, are de toate pentru toti. În afara de modurile Auto si scenă :-)

Era excelent daca îl primeai acum o săptamână si veneai la seminarul Nikon Entry din semnătura, acolo s-ar fi lămurit multe lucruri.

Asa, e cum ai încerca să mă înveți pe mine să merg pe motocicletă prin mesaje pe Forum.

În ceea ce priveste modul de expunere, tocmai am postat aici:
viewtopic.php?f=70&t=16996#p90144

Nu te descuraja, nu e atat de greu cum pare la început.


Multumesc mult de tot pentru incurajari :) ! Mai spune-mi te rog, in general atunci cand vreau sa am un camp de profunzime mai lung, ce valoare f sa aleg(in general)... stiu ca depinde si de lumina existenta si de timpul de expunere ales :)totusi...in conditii sa zicem medii de fotografiere. Multumesc pentru tot si o sa revin pe parcurs cu nelamuriri.
Shumy76
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Dec 08, 2011 10:38 pm

Re: Nelamuriri D700

Mesajde Shumy76 » Dum Dec 11, 2011 4:34 pm

Spuneti-mi si mie va rog frumos daca acest model de camera are optiunea aceea care-ti afiseaza in vizor liniile ajutatoare pentru a compune cadrul dupa regula treimilor si daca da unde-l gasesc, eu nu am reusit sa-l descopar in meniu. Multumesc!
Shumy76
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Dec 08, 2011 10:38 pm

Re: Nelamuriri D700

Mesajde Ale3n » Dum Dec 11, 2011 4:50 pm

in meniu setari d2. sau in manual
Am avutD700. acum am D800 cu display verde
27-70 f2.8, 70-200 f2.8 vrII, SB900, SB 700 x3, poketwizard flex & mini
acum vand tot, sa nu mai aud de skin
Ale3n
 
Mesaje: 372
Membru din: Sâm Aug 08, 2009 12:15 am

Următorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

cron