Acum este Sâm Apr 27, 2024 6:25 pm

Articole Nikonisti.ro

Nelamuriri D700

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Nelamuriri D700

Mesajde Ale3n » Mar Dec 13, 2011 7:36 pm

bogdan_dumitru scrie:Nu cred in autenticitatea acestui topic. Pur-si-simplu mi se pare reclama, usor mascata.

reclama la ce? la d700? e un aparat vechi de 3 ani care nu are nevoie de reclama. eu il am de juma de an si sunt foarte multumit de el
sau reclama la seminariile lui grozescu? nu il cunosc, nu am fost la ele si nici nu imi permit sa ma duc. am recomandat seminariile gandindu-ma la faptul ca daca a avut bani de un d700, fara sa stie ce face cu el, isi poate permite si un seminar, si l-am recomandat pe grozescu pt ca este utilizatorul care se implica pe forum cel mai mult dintre cei care tin astfel de seminarii, deci merita si omu` partea leului
Am avutD700. acum am D800 cu display verde
27-70 f2.8, 70-200 f2.8 vrII, SB900, SB 700 x3, poketwizard flex & mini
acum vand tot, sa nu mai aud de skin
Ale3n
 
Mesaje: 372
Membru din: Sâm Aug 08, 2009 12:15 am

Re: Nelamuriri D700

Mesajde bogdan_dumitru » Mar Dec 13, 2011 7:46 pm

Am spus eu ca nu merita?
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nelamuriri D700

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Dec 13, 2011 11:05 pm

bogdan_dumitru scrie:Nu cred in autenticitatea acestui topic. Pur-si-simplu mi se pare reclama, usor mascata.



Aha, de mine era vorba :-)

Pai să nu mă bănuiti de o chestie asa elaborată :-)

Dacă o făceam pentru promovarea seminariilor si cursurilor, răspundeam cum trebuie, nu în doi peri cum am făcut aici.

Ca să fiu prea sincer, nici mie nu-mi plac întrebările de acest calibru, mai ales despre un D700.
Mai ales când întrebările denotă că e primul aparat de fotografiat, nu primul DSLR :-)

Dar am răspuns totuși câte ceva, ca să nu ajungă luat la suturi cu tot tacâmul, cu îndemnuri RTFM (care oricum nu ajută prea mult dacă nu ai o minimă experientă în fotografie), etc :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nelamuriri D700

Mesajde bogdan_dumitru » Mar Dec 13, 2011 11:20 pm

Imi cer scuze pentru banuiala, dar cu atat marketing in ultima vreme nici nu mai stii ce sa crezi.
Va multumesc pentru lectia de diplomatie si apreciez munca Dumneavoastra fotografica si faptul ca printre alte activitati va mai gasiti si timp pentru a scrie pe forum.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nelamuriri D700

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Dec 13, 2011 11:37 pm

Ale3n scrie:nu il cunosc, nu am fost la ele si nici nu imi permit sa ma duc.
...
este utilizatorul care se implica pe forum cel mai mult dintre cei care tin astfel de seminarii


Multumesc pentru aprecieri.

Sper că fraza de mai sus se referă la faptul că nu stati în Bucuresti, deci nu se justifică drumul pentru un seminar :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nelamuriri D700

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Dec 13, 2011 11:40 pm

bogdan_dumitru scrie: apreciez ... faptul ca printre alte activitati va mai gasiti si timp pentru a scrie pe forum.


Multumesc.

Si vocea dumneavoastră este importantă pentru Forum, reusiti să punctati foarte bine lucruri care scapă multora.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nelamuriri D700

Mesajde Ale3n » Mie Dec 14, 2011 12:13 am

Radu_Grozescu scrie:
Ale3n scrie:nu il cunosc, nu am fost la ele si nici nu imi permit sa ma duc.
...
este utilizatorul care se implica pe forum cel mai mult dintre cei care tin astfel de seminarii


Multumesc pentru aprecieri.

Sper că fraza de mai sus se referă la faptul că nu stati în Bucuresti, deci nu se justifică drumul pentru un seminar :-)

pe langa faptul ca nu stau in buc, fapt care ar aduna cate 150 lei lei la fiecare sesiune de seminar, nici pretul nu este pe bugetul meu. am observat ca sunt destui posesori de dslr care isi permit sa plateasca sume intre 500 si 2500 lei pt un curs foto. din pacate eu nu imi permit acest lucru
m-am multumit cu forumuri, youtube si multe cadre trase cu carnetelul de notite langa mine
Am avutD700. acum am D800 cu display verde
27-70 f2.8, 70-200 f2.8 vrII, SB900, SB 700 x3, poketwizard flex & mini
acum vand tot, sa nu mai aud de skin
Ale3n
 
Mesaje: 372
Membru din: Sâm Aug 08, 2009 12:15 am

Re: Nelamuriri D700

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Dec 14, 2011 9:09 am

Ale3n scrie:nici pretul nu este pe bugetul meu. am observat ca sunt destui posesori de dslr care isi permit sa plateasca sume intre 500 si 2500 lei pt un curs foto. din pacate eu nu imi permit acest lucru
m-am multumit cu forumuri, youtube si multe cadre trase cu carnetelul de notite langa mine


E bine să nu confundăm cursurile cu seminariile.
Cursurile sunt mai lungi, deci cam ies din discutie pentru cei care locuiesc în altă localitate.

Seminariile sunt în general de o zi, si uneori trateaza probleme foarte interesante.

De exemplu, pentru pasionatii de fotografie de produs sau food, recomand cu căldură seminariile domnului link magazin online, dintre care unul link magazin online. Dl. Savu predă tehnici avansate de iluminare cu care se poate ajunge la rezultate incredibile. Am participat (achitând) la două astfel de seminarii, altfel nu vă recomandam ceva la care nu am fost.

Am mai fost si la seminarii cu Dl. Dinu Lazar, si dacă mai organizează, mă mai duc.
Am mai fost si la altele, dar nu vreau să fac aici un catalog de seminarii :-)

O participare la un seminar se poate dovedi compromisul optim între timpul investit si cantitatea de informatii dobândită. În plus vezi predând pe cineva care te interesează.
Costul unui seminar poate fi între link magazin online și aprox 300 lei. Nu vorbim de workshop-uri în locatie, ci de seminarii.

O mare ocazie se dovedesc întâlnirile Nikonistilor, organizate de Nikonisti.ro, unde se pot învăta foarte multe lucruri si sunt si accesibile ca inregistrari video pentru cei care nu au reusit sa ajungă.

Despre deplasări, (atentie - reclamă!), la seminarul meu de Fotografie de nuntă vin participanti din localităti destul de îndepărtate, chiar sâmbătă am avut inclusiv din Iasi, iar de-a lungul timpului au fost cam din toată tara. Probabil unii consideră că merită efortul pentru a lămuri câteva probleme, care aplicate se dovedesc de folos în cresterea productivității sau a calității imaginilor.

Ideea e că uneori merită mers la un seminar pe o temă care ne interesează, dar la cursurile clasice e mai greu.


Scuze de mesajul lung si Off Topic.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nelamuriri D700

Mesajde Ale3n » Mie Dec 14, 2011 10:54 am

de acord cu dumneavoastra. si gresala mea ca am confundat cursul cu seminarul in postul de mai sus. la curs ma refeream
Am avutD700. acum am D800 cu display verde
27-70 f2.8, 70-200 f2.8 vrII, SB900, SB 700 x3, poketwizard flex & mini
acum vand tot, sa nu mai aud de skin
Ale3n
 
Mesaje: 372
Membru din: Sâm Aug 08, 2009 12:15 am

Re: Nelamuriri D700

Mesajde Shumy76 » Joi Dec 15, 2011 9:45 pm

Aha, de mine era vorba :-)

Pai să nu mă bănuiti de o chestie asa elaborată :-)

Dacă o făceam pentru promovarea seminariilor si cursurilor, răspundeam cum trebuie, nu în doi peri cum am făcut aici.

Ca să fiu prea sincer, nici mie nu-mi plac întrebările de acest calibru, mai ales despre un D700.
Mai ales când întrebările denotă că e primul aparat de fotografiat, nu primul DSLR :-)

Dar am răspuns totuși câte ceva, ca să nu ajungă luat la suturi cu tot tacâmul, cu îndemnuri RTFM (care oricum nu ajută prea mult dacă nu ai o minimă experientă în fotografie), etc :-)


Nu stiu de unde atata inversunare?! Regret ca am avut parte de o asemenea postare aici, unde, sincer nu ma asteptam. Nimeni nu s-a nascut cu aparatul foto in mana. Tocmai din acest motiv consider ca exista aceste forum-uri unde New Account-ul este free...iar daca sunteti de parere ca raspunzandu-mi la postare v-ati coborat prea mult catre nivelul meu de cunostinte in domeniu, cu respect va sugerez ca data viitoare sa n-o mai faceti! Am observat ca sunt oricum destui colegi amabili si dispusi sa impartaseasca cunostintele in domeniu.
Shumy76
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Dec 08, 2011 10:38 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori