Acum este Dum Apr 28, 2024 7:07 pm

Articole Nikonisti.ro

Poze pixelate

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Poze pixelate

Mesajde c6t9 » Sâm Dec 24, 2011 6:36 pm

Nu discutăm aici despre faptul că e OOF, ci despre "pixeli". De asemenea sunt șanse mari ca să nu poată focaliza corect sau deloc în acele condiții.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Poze pixelate

Mesajde Skytalker » Sâm Dec 24, 2011 6:59 pm

c6t9 scrie:Nu discutăm aici despre faptul că e OOF, ci despre "pixeli". De asemenea sunt șanse mari ca să nu poată focaliza corect sau deloc în acele condiții.

Pai "pixelli" apar asa de multi la ISO 800 ca a expus spre stinga. Daca expunea la dreapta erau mai putini. :D
Ai vazut histograma la poza ?
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: Poze pixelate

Mesajde c6t9 » Sâm Dec 24, 2011 7:06 pm

"Mult" mai puțini :D

Crăciun fericit!
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Poze pixelate

Mesajde sorindaniel13 » Dum Dec 25, 2011 9:21 am

c6t9 scrie:Probabil nu focaliza pe AF. Însă imaginea este cât se poate de normală.
Există soft-uri care elimină o parte din zgomot. De asemenea pentru astfel de cadre este utilă o abordare alb/negru (bine, în imagine nu există nimic de văzut, mă refer la situația prezentată). Și nu în ultimul rând, redimensionează imaginea la o rezoluție pe care o folosești în mod uzual.


Da era pe manual focus :D si nu i-am dat cu blitz! Am photoshopul pt modificat, ma descurc bine cu el:)) desi as vrea sa aflu niste chestii!

Skytalker scrie:Exposure Time = 1/3"
F Number = F5.6
Imaginea este out of focus pentru ca este miscata. Cu timp de expunere 3" nu poti sa tragi din mina, deci iti trebuie tripod. In mod normal, din mina, iti trebuie timp de expunere= min focal length pentru a nu se induce tremurul miini. Sigur cu VR poti cobori un pic mai jos. Deci foloseste alte setari sau tripod.
In plus zici ca ai focalizat manual. Focalizezi manual cind obiectivul nu face AF, dar in rest lasa obiectivul pe AF.
Expunerea trebuie sa fie mai mult spre dreapta decit pe stinga cum imi arata histograma imaginii tale, tocmai pentru a evita zgomotul din zonele inchise.
In cazul de fata aparatul nu are nicio vina.


am facut aseara niste poze cu blitz si timpul de expunere intre 1/6 si 1/30 si au iesit bine, asa imi arata pe aparat, acum o sa le vad cand le urc:D a si am facut una la iso 800 cu timpul de expunere 30 de secunde, am pus aparatul pe ceva afara si a iesit super:)), fara pixeli, foarte luminata, chiar daca era noapte, sincer nu ma asteptam. ma panicasem, credeam ca aparatul meu nu e in stare sa faca poze d-astea :))

stoica.alex scrie:la iso 800 granulatia mi se pare normala pentru D3000, dar imaginea mi se pare mai degraba defocalizata decat cu probleme de granulatie ISO.
De obicei granulatia ISO nu mai e asa deranjanta daca folosesti un blit extern.


Mersi, asta vroiam sa aflu, am incercat aseara sa fac poze cu iso mare si blitz, si pixelii dispar. Momentan am blitzul aparatului, dar vreau sa-mi iau sb-700.
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri si Craciun Fericit. Voi reveni cu niste poze aici!
Orice profesionist a fost amator la un moment dat, dar nu orice amator poate deveni profesionist! (sorindaniel)
Avatar utilizator
sorindaniel13
 
Mesaje: 370
Membru din: Lun Dec 19, 2011 12:45 am
Localitate: Slatina

Anterior

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori