Acum este Dum Apr 28, 2024 7:59 am

Articole Nikonisti.ro

ucenic foto?

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: ucenic foto?

Mesajde mesterul » Mie Ian 04, 2012 8:13 pm

apashi scrie:same to me!

nu ma intereseaza partea materiala si nu mi-am propsus sa fac bani din fotografie.

Pai si atunci care e scopul: doar sa inveti; sa faci body-building carind echipament foto ? Pentru aceste scopuri exista metode mai simple.
Crezi ca vei avea multe zile linga un fotograf pe care il vei bombarda cu zeci de intrebari de tot felul, in timp ce el isi cistiga painea?!
mesterul
 

Re: ucenic foto?

Mesajde mumus » Mie Ian 04, 2012 8:21 pm

eu zic sa aprofundati ono to one photography cu mark Wallace parca...(you tube...vreo 100 de episoade)puneti aparatul pe M si sa faceti mii de poze...
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: ucenic foto?

Mesajde apashi » Mie Ian 04, 2012 8:30 pm

mesterul scrie:
apashi scrie:same to me!

nu ma intereseaza partea materiala si nu mi-am propsus sa fac bani din fotografie.

Pai si atunci care e scopul: doar sa inveti; sa faci body-building carind echipament foto ? Pentru aceste scopuri exista metode mai simple.
Crezi ca vei avea multe zile linga un fotograf pe care il vei bombarda cu zeci de intrebari de tot felul, in timp ce el isi cistiga painea?!


Intentia mea este sa urmaresc un fotograf in actiune, fara sa-l incurc!

Nu vreau sa deranjez sau sa sacai pe nimeni.

Echipament foto pt mine inseamna un body, un obiectiv si eventual un blitz!

Multumesc!

Cristian
Nikon D7000 + Tamron 17-50mm f2.8 no VC + Sigma 50-200mm f4-5.6 OS HSM + Metz 48 AF-1
Viata prin diafragma - blog foto - http://www.vorbareti.ro/
apashi
 
Mesaje: 123
Membru din: Sâm Sep 24, 2011 6:11 pm

Re: ucenic foto?

Mesajde Dan Pop » Vin Ian 06, 2012 3:08 pm

apashi scrie:
mesterul scrie:
apashi scrie:same to me!

nu ma intereseaza partea materiala si nu mi-am propsus sa fac bani din fotografie.

Pai si atunci care e scopul: doar sa inveti; sa faci body-building carind echipament foto ? Pentru aceste scopuri exista metode mai simple.
Crezi ca vei avea multe zile linga un fotograf pe care il vei bombarda cu zeci de intrebari de tot felul, in timp ce el isi cistiga painea?!


Intentia mea este sa urmaresc un fotograf in actiune, fara sa-l incurc!

Fara explicatiile de rigoare, s-ar putea sa nu-ti ajute prea mult acest exercitiu.
apashi scrie:Echipament foto pt mine inseamna un body, un obiectiv si eventual un blitz!

A fi ucenicul unui fotograf presupune, intre altele, sa cari si echipamentul lui, care inseamna ceva mai mult. De ce te-ar lua cu el, daca n-ar avea nimic de cistigat din asta?
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: ucenic foto?

Mesajde Dan Pop » Vin Ian 06, 2012 3:14 pm

apashi scrie:same to me!

nu ma intereseaza partea materiala si nu mi-am propsus sa fac bani din fotografie.

Ce garantie are fotograful ca, intr-o buna zi, nu te vei razgindi? :twisted:

Daca tot nu te intereseaza partea materiala, de ce nu participi la niste seminarii (pe bani) si workshop-uri, unde un fotograf profesionist explica modul de abordare al unui anumit gen de fotografie si unde poti pune oricite intrebari vrei?
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: ucenic foto?

Mesajde apashi » Vin Ian 06, 2012 5:16 pm

Ideea unui seminar foto este buna si cred ca am sa merg pe aceasta cale!

Cred ca m-am inselat cand m-am gandit ca in acest Hobby pot "fura" meserie.

Nu stiu de unde atata frica fata de incepatori!

Multumesc!
Nikon D7000 + Tamron 17-50mm f2.8 no VC + Sigma 50-200mm f4-5.6 OS HSM + Metz 48 AF-1
Viata prin diafragma - blog foto - http://www.vorbareti.ro/
apashi
 
Mesaje: 123
Membru din: Sâm Sep 24, 2011 6:11 pm

Re: ucenic foto?

Mesajde mumus » Vin Ian 06, 2012 9:03 pm

e foame de bani...
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: ucenic foto?

Mesajde Merlin » Vin Ian 06, 2012 9:13 pm

Nu este vorba de frica ci de timpul irosit, timp in care de altfel poti produce! Daca ai avea un contract care sa te asigure ca macar cativa ani (destui) ucenicul va fi mana ta dreapta ori stanga, ai putea rupe din timpul dedicat sedintei foto sa il inveti si ti-l educi. Dar cum romanasii nostri sunt smecherasi .. mai bine faci cu mana ta si preferi sa iti vinzi cunostintele direct pe bani. Asa apar cursurile foto si workshop-urile care te mananca de banuti. Inca nu am auzit de un curs foto la noi in Romanica care sa te invete fotografia (tehnica si arta) de la A la Z. Putini sunt "profesorii" care iti raspund la orice intrebare. Doar iti vand niste ponturi, si alea doar daca indraznesti sa intrebi..alea pe care le poti gasi si singur pe net in cateva minute de google-it! Am o cunostinta din Bucuresci care a urmat astfel de cursuri, ale unei scoli cotate ca dintre cele mai dintre cele mai. Nu dau nume, desi profesorul isi vinde munca "obisnuita" pe bani grei in zona. Si, dupa zeci de milioane si un an de zile .. ma intreaba .. da cei cu Spot-ul, Matricea .. sau daca modul de focalizare M este diferit de modul de lucru M ori este suficient sa setezi doar unul si restul trece tot in M .. si alte asemenea. Cum faci sa captezi lumina ambientala in timpul fotografiei de eveniment, sau cum sa seteze si sa lucreze cu un blit, ce-i cu CLS-ul ala, ce-i cu FV - lock si alte minunatii de astea ... gen perdea posterioara, la ce-i bun un tub de extensie pentru macro, sau cum sa verifici un obiectiv SH sau un body de pixeli morti sau hotpixeli, inainte de a-l cumpara. Culmea ca dupa un an irosit si banutii cheltuiti se mai duce (cunostinta) sa urmeze si un alt curs de perfectionare. Tot la ei! Perfectionare a ce, daca nu ai invatat si nu stii baza?? Pe de alta parte, sunt fotografi exceptionali care nu au inclinatia de a ii invata pe altii, nu au tactul pedagogic si limbajul adecvat, rabdarea si dorinta necesara, marea majoritate a celorlalti "profesori de fotografie" fiind doar buni de gura si visand doar la buzunarele tale largi.
Cat despre furatul meseriei o sa o poti face doar daca ai cunostintele tehnice de baza, daca citesti destul de mult si daca vei incerca sa intelegi ce face cel din fata ta, sa faci corelatii, sa experimentezi si sa intelegi efectul anumitor setari ori cauza care a produs esecul. Apoi este simplu .. creativitatea sa te tina!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: ucenic foto?

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Ian 06, 2012 10:34 pm

Merlin scrie:Dar cum romanasii nostri sunt smecherasi .. mai bine faci cu mana ta si preferi sa iti vinzi cunostintele direct pe bani. Asa apar cursurile foto si workshop-urile care te mananca de banuti.


Părerea mea este că dacă de la un seminar/workshop înveti cam două lucruri pe care le folosesti după aceea în multe shooting-uri, ti-ai scos banii.

Sau dacă înveti 1-2 lucruri despre cum să faci imaginile mai bune direct din aparat și economisesti niste ore de prelucrare după ce vii din deplasare cu imaginile.

Dacă înveti trei sau mai multe, iesi în mare avantaj :-)

Merlin scrie:Inca nu am auzit de un curs foto la noi in Romanica care sa te invete fotografia (tehnica si arta) de la A la Z. Putini sunt "profesorii" care iti raspund la orice intrebare.


Din păcate, nu prea există nicăieri cursuri care să te învete vreo artă, fotografică sau nu :-)

Cu tehnica e mai usor, doar să fie cursantul dornic să absoarbă.

La fel cu întrebările, majoritatea nu întreabă nici în public, nici în particular.

Eu ofer suport pe mail inclusiv la link magazin online, acelea la care majoritatea participantilor vin cu reducere de 66%, deci achită cam 50 lei. Am si o listă de E-mail dedicată pentru ei, accept si întrebări direct pe adresa mea.

Deci vad foarte bine numărul de întrebari care sosesc pe mail.

Scuze de lungimea mesajului, dar ati spus niste lucruri care sunt adevarate, dar nu chiar peste tot.

Si am incercat să alung ideea că toate cursurile si seminariile ar fi la fel, indiferent dacă sunt organizate sau nu de smecherasi :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: ucenic foto?

Mesajde Merlin » Vin Ian 06, 2012 11:32 pm

Ba exista exista dle Grozescu, doar ca au denumiri diferite si pompoase! Arta si creatia merg mana in mana precum lanturile ADN! Doar ca in cele mai multe cazuri unii nu vad legatura (ajutorul acestora), nu au banii sau timpul necesar sau sunt convinsi ca pot razbate si fara deschiderea ochilor si mintii ... de aia spuneam, si ma repet: tehnica si arta (iar arta nu inseamna doar creativitatea ci si maiestria utilizarii si combinarii tehnicii).
Sunt de acord intr-o anumita masura cu cele 2-3 lucruri, doar ca in cele mai multe cazuri, elevii neavand baza minima nici nu pot intreba cum se cuvine ori nu pot digera informatia primita. E de laudat ce spuneti ca faceti si va urez succes! Cat priveste "smecherasii" , ma refeream la ucenicii care vin si apoi pleaca cand nici macar nu li s-au uscat casul la gura!
Spor!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Anterior

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori