Acum este Joi Mar 28, 2024 8:43 pm

Articole Nikonisti.ro

Poze clare mereu.

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Poze clare mereu.

Mesajde Maria-C. Bocancios » Joi Iun 25, 2009 9:51 am

Ştiu, scriu multe topicuri, dar sunt abia la început cu Nikon-ul meu D80 şi acum încep să învăţ (am 14 ani).
În vara asta mă voi duce într-o excursie cu familia în Croaţia şi aş vrea să profit la maximum de peisajele superbe de acolo şi să fac cât mai multe poze clare şi frumoase.
Am mai fost în Croaţia anul trecut şi atunci am folosit o săpunieră Olympus, căci Nikon-ul D80 îl am de abia din martie.
Pot să spun că am reuşit să fac multe poze frumoase, dar, spre dezamăgirea mea, multe nu au avut claritate excepţională.
Aşadar, cum ştiu că Nikonul este capabil să facă poze clare iar culorile sunt vii, aş vrea să fiu sigură că îmi vor ieşi măcar 80% din poze clare. Altă problemă e că acolo nu voi putea descărca niciunde pozele o săptămână întreagă şi nu voi putea decide ce să mai fotografiez să iasă mai bine, căci pe LCD nu îmi dau seama prea bine de claritate, numai compoziţia şi culorile.
Aţi putea să mă ajutaţi şi să îmi daţi sfaturi? :D

Mulţumesc foarte mult că aţi citit şi vă sunt recunoscătoare celor care mi-au dat multe sfaturi bune şi în celelalte topicuri deschise de mine.

Cheers,
Maria-Cristiana Bocancios


P.S.: Aici sunt galeriile mele cu câteva poze făcute de mine:
http://www.flickr.com/photos/maria-cris ... ios/page1/
http://copyright-maria.deviantart.com/gallery/


Mulţumesc încă odată!
Maria-C. Bocancios
 
Mesaje: 18
Membru din: Vin Mai 08, 2009 8:57 pm

Re: Poze clare mereu.

Mesajde KodiaK » Joi Iun 25, 2009 10:11 am

M-am uitat prin galeriile tale si pot spune ca am fost placut surprins de poze. Unele sunt foarte reusit, mai ales pentru varsta ta si noutatea domeniului DSLR pentru tine.

Eu cred ca nu o sa ai probleme in Croatia :).
Initial am crezut ca te plangeai de de claritate din cauza ca nu faceai focusul unde trebuie, dar dupa ce am vazut pozele tale mi-am dat seama ca nu asta e motivul. Iar cum senzorul de pe D80 este cu mult mai performant decat cel de pe compacte nu cred ca o sa ai probleme cu sharpness-ul pozelor.
Sa incerci sa tii diafragma in jur de f/8-f/11 cand perimte scena si ISO 200 pt un maxim de sharpness. Si poti mari si sharpness-ul din setarile camerei insa ai grija ca daca e prea mare poate deranja.

In rest distractie placuta in croatia :D
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Poze clare mereu.

Mesajde Maria-C. Bocancios » Joi Iun 25, 2009 11:49 am

KodiaK scrie:M-am uitat prin galeriile tale si pot spune ca am fost placut surprins de poze. Unele sunt foarte reusit, mai ales pentru varsta ta si noutatea domeniului DSLR pentru tine.

Eu cred ca nu o sa ai probleme in Croatia :).
Initial am crezut ca te plangeai de de claritate din cauza ca nu faceai focusul unde trebuie, dar dupa ce am vazut pozele tale mi-am dat seama ca nu asta e motivul. Iar cum senzorul de pe D80 este cu mult mai performant decat cel de pe compacte nu cred ca o sa ai probleme cu sharpness-ul pozelor.
Sa incerci sa tii diafragma in jur de f/8-f/11 cand perimte scena si ISO 200 pt un maxim de sharpness. Si poti mari si sharpness-ul din setarile camerei insa ai grija ca daca e prea mare poate deranja.

In rest distractie placuta in croatia :D



Mersi foarte mult pentru tot si pentru sfaturi. :D
Maria-C. Bocancios
 
Mesaje: 18
Membru din: Vin Mai 08, 2009 8:57 pm

Re: Poze clare mereu.

Mesajde glumetu » Joi Iun 25, 2009 12:47 pm

poze clare inseamna ori ca
1/ nu sunt miscate sau
2/ au focusul corect

Banuind ca e vorba totusi in primul rand de cazul 1/ (KodiaK ti-a explicat cazul 2/), atunci iti pot da un sfat: atentie mare la shutter speed. O regula de bun simt spune ca, pentru ca o poza sa iasa nemiscata, trebuie ca viteza obturatorului sa fie cel mult 1/focala obiectivului.

Deci daca ai un obiectiv cu focala 50mm, atunci trebuie sa ai o viteza a obturatorului de cel mult 1/50 sec. ("cel mult" = 1/100 garanteaza rezultate mai bune). Acest lucru il poti asigura prin doua metode (in principal):

a) pozand in modul S si fixand viteza obturatorului la o valoare mai mica de 1/50 (ex 1/60, 1/100) etc. Atunci cand nu poti obtine o expunere optima din aceasta cauza, este cazul sa cresti ISO.
b) folosind functia AutoISO (nu stiu daca are D80-ul, scuze), specificand ISO-ul maxim acceptabil si viteza maxima acceptabila a obturatorului.

Daca nu vrei niciuna din metode, atunci stai cu ochii pe valoarea S atunci cand masori.

Vacanta placuta!
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Poze clare mereu.

Mesajde sorinsava » Joi Iun 25, 2009 2:37 pm

La d80 poti sa pui sharpness pe Medium-high pt iso <=800. Pe Normal sau Medium Low poti sa il tii doar la iso mare.

Poti sa calculezi cit de mare e zona de clar si unde incepe hiperfocala. E totul explicat aici: http://www.dofmaster.com/dofjs.html. E gresit sa faci poze la 35mm f/11 cind puteai f/4 sau 5.6.

Daca ti-ai luat D80 in kit cu 18-135 sau 18-70 in zona aproximativ 18-35mm obiectivul e mai slab mai ales pe margini. Deci daca vrei sa scoti cit mai mult din acel obiectiv in loc sa faci poza la 18mm fa putin zoom spre 24mm, diferenta va fi vizibila spre bine.

Pt treburi turistice cu un ob. de kit si d80 mi se pare cel mai simplu asa: pui iso pe 100, activezi autoiso cu maxim 800, viteza de activare autoiso in jur de 1/80s (poti sa scazi spre ex. 1/50s daca faci poze mai mult pe larg decit pe zoom), modul A. E interesant de tinut minte la obiective de genul f/3.5-5.6 ca 18-135 ca daca pui la 18mm f/3.5 si faci zoom, f se va modifica automat (cit poate obiectivul la fiecare focala), la 135mm o sa fie f/5.6. Insa cind faci zoom inapoi f se modifica singur spre 3.5. Daca ai un obiectiv cu stabilizare pe d80 atunci poti sa scazi viteza de activare autoiso.

@ glumetu : toate au autoiso
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Poze clare mereu.

Mesajde Maria-C. Bocancios » Joi Iun 25, 2009 3:24 pm

glumetu scrie:poze clare inseamna ori ca
1/ nu sunt miscate sau
2/ au focusul corect

Banuind ca e vorba totusi in primul rand de cazul 1/ (KodiaK ti-a explicat cazul 2/), atunci iti pot da un sfat: atentie mare la shutter speed. O regula de bun simt spune ca, pentru ca o poza sa iasa nemiscata, trebuie ca viteza obturatorului sa fie cel mult 1/focala obiectivului.

Deci daca ai un obiectiv cu focala 50mm, atunci trebuie sa ai o viteza a obturatorului de cel mult 1/50 sec. ("cel mult" = 1/100 garanteaza rezultate mai bune). Acest lucru il poti asigura prin doua metode (in principal):

a) pozand in modul S si fixand viteza obturatorului la o valoare mai mica de 1/50 (ex 1/60, 1/100) etc. Atunci cand nu poti obtine o expunere optima din aceasta cauza, este cazul sa cresti ISO.
b) folosind functia AutoISO (nu stiu daca are D80-ul, scuze), specificand ISO-ul maxim acceptabil si viteza maxima acceptabila a obturatorului.

Daca nu vrei niciuna din metode, atunci stai cu ochii pe valoarea S atunci cand masori.

Vacanta placuta!


Mersi pentru sfaturi. Da, ara AutoISO.:) Si obiectivul meu e de 18-135 mm.
Thank you so much again.:D
Maria-C. Bocancios
 
Mesaje: 18
Membru din: Vin Mai 08, 2009 8:57 pm

Re: Poze clare mereu.

Mesajde Maria-C. Bocancios » Joi Iun 25, 2009 3:27 pm

sorinsava scrie:La d80 poti sa pui sharpness pe Medium-high pt iso <=800. Pe Normal sau Medium Low poti sa il tii doar la iso mare.

Poti sa calculezi cit de mare e zona de clar si unde incepe hiperfocala. E totul explicat aici: http://www.dofmaster.com/dofjs.html. E gresit sa faci poze la 35mm f/11 cind puteai f/4 sau 5.6.

Daca ti-ai luat D80 in kit cu 18-135 sau 18-70 in zona aproximativ 18-35mm obiectivul e mai slab mai ales pe margini. Deci daca vrei sa scoti cit mai mult din acel obiectiv in loc sa faci poza la 18mm fa putin zoom spre 24mm, diferenta va fi vizibila spre bine.

Pt treburi turistice cu un ob. de kit si d80 mi se pare cel mai simplu asa: pui iso pe 100, activezi autoiso cu maxim 800, viteza de activare autoiso in jur de 1/80s (poti sa scazi spre ex. 1/50s daca faci poze mai mult pe larg decit pe zoom), modul A. E interesant de tinut minte la obiective de genul f/3.5-5.6 ca 18-135 ca daca pui la 18mm f/3.5 si faci zoom, f se va modifica automat (cit poate obiectivul la fiecare focala), la 135mm o sa fie f/5.6. Insa cind faci zoom inapoi f se modifica singur spre 3.5. Daca ai un obiectiv cu stabilizare pe d80 atunci poti sa scazi viteza de activare autoiso.

@ glumetu : toate au autoiso


Multumesc mult de tot pentru link. Mi-a fost de folos, la fel si sfaturile!;)
Si da, mi-am luat D80-ul in kit cu 18-135 mm.
Maria-C. Bocancios
 
Mesaje: 18
Membru din: Vin Mai 08, 2009 8:57 pm

Re: Poze clare mereu.

Mesajde KodiaK » Joi Iun 25, 2009 7:40 pm

Poti sa calculezi cit de mare e zona de clar si unde incepe hiperfocala. E totul explicat aici: http://www.dofmaster.com/dofjs.html.


Hmm...ceva nu se leaga la calculatorul lor.
Hiperfocala este calculata numai in functie de dist focala si diafragma si tipul camerei. Nu conteaza ce valoare bag la subj distance, hiperfocala tot aia e. Conform lor daca vreau sa fac un portret cu D90-ul cu obiectuvul la 50mm si f/2.8, iar subiectul se afla la 5m de mine eu trebuie sa fac focusul la 44.2m :shock:
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Poze clare mereu.

Mesajde cosminprund » Vin Iun 26, 2009 7:28 am

Nu e nimic in neregula, aia e oarecum definitia distantei hiperfocale: distanta la care fac clarul ca sa am totul clar de la o distanta minima in fata aparatului pina la infinit. Depinde exclusiv de focala obiectivului si de diafragma! Si n-are nici o legatura cu fotografia de portret. De exemplu se foloseste la peisaj atunci cind vreau sa am totul clar in poza, de la iarba de sub picioarele fotografului pina la muntii din departare.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Poze clare mereu.

Mesajde Dan Pop » Mie Iul 01, 2009 6:06 pm

sorinsava scrie:@ glumetu : toate au autoiso

Doar ca la D80 si modele inferioare nu functioneaza decit pentru timpi de expunere de la 1/125 in sus, ceea ce il face cam inutil pentru teleobiective.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron