Acum este Sâm Apr 27, 2024 6:08 pm

Articole Nikonisti.ro

F si distanta fata de subiect

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

F si distanta fata de subiect

Mesajde cristiR » Joi Ian 12, 2012 5:12 pm

Salutare. Am si eu o intrebare de incepator.

Vreau sa fac o poza portret in care zona din spatele subiectului sa fie blurata.
Buuun.
Pentru a face asta stiu ca trebuie sa deschid diafragma cat mai mult. Adica in cazul aparatului meu F3.5 (D3100 cu 18-55 mm).
Dar ce nu stiu la ce distanta de subiect sa ma plasez pentru ca zona din spate sa fie cam mai blurata.
Acum fac 1-2-3 poze la distante diferite si o aleg pe cea care imi place.

Dar nu exista vreo formula dupa care pot sa calculez distanta optima a aparatului fata de subiect in functie de F?



Multumesc.
cristiR
 
Mesaje: 38
Membru din: Mie Ian 04, 2012 11:13 am

Re: F si distanta fata de subiect

Mesajde bobo-ssi » Joi Ian 12, 2012 5:23 pm

O precizare: Profunzimea depinde de diafragma, focala si distanta fata de subiect. Profunzimea e mai mica (out of focus, blur mai mare) cu cat: distanta fata de subiect e mai mica, focala e mai mare, diafragma e mai deschisa. Cel mai bine faci teste si alegi parametrii care te satisfac. Daca exista vreo formula as fi interesat si eu sa o aflu.
bobo-ssi
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Aug 08, 2011 12:40 pm
Localitate: Timisoara

Re: F si distanta fata de subiect

Mesajde DannyMC » Joi Ian 12, 2012 5:35 pm

cristiR scrie:Dar ce nu stiu la ce distanta de subiect sa ma plasez pentru ca zona din spate sa fie cam mai blurata.

Distanta pana la subiect depinde de ... subiect! ;) Nu exista o distanta optima ea se determina de la caz la caz in functie de compozitia imaginii.Adica degeaba iti spun eu sa fii la 30cm de subiect cand tu vrei sa fotografiezi un portret in care sa incapa mai mult decat ochii si nasul persoanei!
In principiu distanta pana la subiect trebuie sa fie cat mai mica si distanta de la subiect pana la fundal trebuie sa fie cat mai mare.
P.S. Profunzimea mica nu inseamna automat fundal complet blurat. Asta pentru ca si aspectul fundalului depinde de distanta focala obiectivului folosit.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: F si distanta fata de subiect

Mesajde Semper » Joi Ian 12, 2012 5:51 pm

@cristiR Fa pozele la 55mm cu diafragma deschisa la maxim (5.6) si incearca sa ai fundalul cat mai departat de subiect. Distanta fata de subiect o vei stabili in functie de cat vrei sa cuprinzi in cadru. Cu cat vei fi mai aproape, cu atat mai blurat vei avea fundalul.
Aici ai un calculator de DOF:http://www.dofmaster.com/dofjs.html

PS
Iti trebuie obiectiv luminos pentru fundaluri blurate, asadar incearca sa iti faci buget pentru un fix luminos (cel de 50mm ar fi cel mai accesibil).
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: F si distanta fata de subiect

Mesajde cristiR » Joi Ian 12, 2012 5:54 pm

Parca incep sa inteleg cum sta treaba.

Am gasit asta.Suna interesant dar parca nu as vrea sa ma joc mereu cu sistemul de prindere al obiectivului.


Those of you without a depth-of-field preview button may feel you're missing out on a valuabletool.

Before shootmg a singular-theme or isolation image and while still looking through the viewfinder, turn your lens
one-quarter of a turn or so (as If you were going to remove it from the camera body, but don't act ually remove it ).
When you do this, you'll see the actual depth of field that the chosen aperture will render. (The viewfinder will also become darker in the same way it does when presSing an actual dept h-of-field preview button.)

At this point. take note of how much stuff comes into play behind and in front of the subject you're trying to isolate.
If you're sat isfied With the way the background is being rendered, click the lens back on and fire away. If not, and you want a less-defined background. open up the lens to the next (-stop (for example, from (/5.6 to (/ 4), and then execute the Quarter lens turn again and take another look.
cristiR
 
Mesaje: 38
Membru din: Mie Ian 04, 2012 11:13 am


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori