Acum este Dum Apr 28, 2024 12:21 am

Articole Nikonisti.ro

la inceput... sfaturi

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

la inceput... sfaturi

Mesajde jackiee » Lun Ian 23, 2012 4:47 pm

salut. detin ce deva vreme un d5000+ 55-200+50mm, nu l-am fortat prea mult pentru ca am avut alte prioritati.
l-am folosit in vacante si excursii, isi face treaba minunat dar acum am o intrebare. voi il folositi doar pe manual adica stic o gramada de poze, fac o setare si daca ma misc 1 metru e necesara alta pentru ca am schimbat unghiul si pica diferit soarele. dupa cateva cadre l-am mutat pe auto. plus ca daca sunt pe fuga e fizic imposibil sa schimbi setarile mai repede ca aparatul. cand e ceva regizat e ok, am si focalizarea pe manual nu e problema, dar in vacante cand vizitez un oras etc... plus ca eu vizitezcu 30-40% mai mult decat limita normala, modul manual m-a doboara...ma bate
E doar chestie de incepator, sau e ceva normal.
o a doua rugaminte ar fi niste linkuri cu bloguri/ siteuri/ de fotografie mai reprezentative in special cu foto urban,naura si portret. multumesc
jackiee
 
Mesaje: 274
Membru din: Joi Mar 18, 2010 11:28 pm

Re: la inceput... sfaturi

Mesajde DannyMC » Lun Ian 23, 2012 4:57 pm

Dar cine te-a pedepsit sa folosesti numai Manual ?! :o :P Serios vorbind insa,modurile semiautomate P/S/A se descurca onorabil in marea majoritate a situatiilor, le poti folosi cu incredere, cu atat mai mult cu cat te poti concentra pe partea creativa a fotografiei.
Succes!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: la inceput... sfaturi

Mesajde andrei_coty » Lun Ian 23, 2012 5:45 pm

Cum zice si DannyMC, citeste bine manualul, resurse pe net sunt cu gramada. Inclusiv Dragos Asaftei, un nikonist de al forumului are doua carti bunicele pentru incepatori. google it!
Avatar utilizator
andrei_coty
 
Mesaje: 74
Membru din: Joi Oct 07, 2010 7:11 am
Localitate: Oradea

Re: la inceput... sfaturi

Mesajde mirelutza_albinutza » Lun Ian 23, 2012 11:36 pm

DannyMC scrie:Dar cine te-a pedepsit sa folosesti numai Manual ?! :o :P Serios vorbind insa,modurile semiautomate P/S/A se descurca onorabil in marea majoritate a situatiilor, le poti folosi cu incredere, cu atat mai mult cu cat te poti concentra pe partea creativa a fotografiei.
Succes!

Cum spune si DannyMC, incearca modul A, cu siguranta vei descoperi ca viata e frumoasa :). Il folosesc cu precadere si mari probleme marturisesc ca nu am intampinat...daca iti setezi corect restul parametrilor, totul e in regula! Asteptam si ceva poze :)
Poti sa inveti o pisica sa faca tot ce vrea ea.
Avatar utilizator
mirelutza_albinutza
 
Mesaje: 188
Membru din: Mie Mar 23, 2011 6:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: la inceput... sfaturi

Mesajde jackiee » Mar Ian 24, 2012 8:57 am

multumesc tuturor de sfaturi, cum vine o zi mai frumoasa scot nikonul la teste serioase
jackiee
 
Mesaje: 274
Membru din: Joi Mar 18, 2010 11:28 pm


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

cron