Acum este Dum Apr 28, 2024 5:59 am

Articole Nikonisti.ro

Setari macro

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Setari macro

Mesajde radub85 » Lun Ian 30, 2012 10:36 pm

Buna seara, aveam niste intrebari legate de fotografia macro. Detin un D3100, un ob 55mm 2.8 micro ai, si un blitz sb900. Cam ce setari ar trebui facute la blitz pentru ca insectele si alte vietati ce voi fotografia sa nu iasa artificiale si nici cu umbrele f ciudate...este necesar un diffuser ? si daca da..cam ce mi-ati recomanda. Va multumesc.
Nikon D810, 24-105 f/4 OS, 200-500 f/5.6, 55 f/3.5 Ai Micro, 90 f/2.8 Macro VC, 105 f/2.8 Ai-S Micro
bercanstock.com
Avatar utilizator
radub85
 
Mesaje: 1098
Membru din: Joi Apr 07, 2011 1:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Setari macro

Mesajde cozmin campeanu » Lun Ian 30, 2012 11:31 pm

aceeasi intrebare, alta categorie : vreau sa merg la munte, ce echipament recomandati?
dar nu specifici daca vrei sa mergi vara sau iarna, daca doar urci si cobori sau stai o sapt, etc.

aceeasi chestie si la intrebarea ta : la ce insecte te-ai gandit? in ce perioada a zilei sunt cele mai active? cand le vei fotografia vei sta cu fata la soare, cu spatele, sau va fi in lateral?...logic, n-ai de unde sa stii de pe acum, de aceea
nu exista o gama de setari standard...acestea variaza de la situatie la situatie. sugestia mea e sa expui prima data cum vei crede ca s-ar potrivi cel mai bine in situatia de fata, te uiti pe camera sa vezi cum a iesit, apoi supra sau sub expui.
daca soarele bate din dreapta, logic, umbra insectei va pica in partea stanga. de acolo vei trage si tu cu blitul, pt contracararea umbrei. daca este imposibil sa fotografiezi din partea opusa soarelui (relief, etc) tinand cont ca e macro si tre` sa te apropii considerabil, vezi sa nu umbresti cu corpul subiectul, nu da bine.
eu cand am facut nu am folosit diffuser si m-a multumit rezultatul, dar nu-ti pot spune daca e mai bune cu sau fara.

in ceea ce priveste naturaletea subiectului, aici nu prea am inteles. la ce te referi cand zici sa nu iasa artificial? poti posta un exemplu unde ti s-a parut artificiala insecta? la prima vedere cred ca tine doar de postprocesare. logic, daca faci HDR va fi aiurea, sau daca exagerezi cu contrast,etc.
Avatar utilizator
cozmin campeanu
 
Mesaje: 275
Membru din: Mar Noi 02, 2010 10:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: Setari macro

Mesajde radub85 » Lun Ian 30, 2012 11:47 pm

salut, am mai facut ceva foto anul trecut dar cu un 50mm 1.8 inversat, uite la ce m-am referit cand am spus ca au o tenta artificiala..poza de mai jos a fost facuta cu blitzul aparatului.

http://3.bp.blogspot.com/-xqRfs_BSF-4/Td_xR5d80YI/AAAAAAAAAMI/zZBXkQD391I/s1600/64.jpg
Nikon D810, 24-105 f/4 OS, 200-500 f/5.6, 55 f/3.5 Ai Micro, 90 f/2.8 Macro VC, 105 f/2.8 Ai-S Micro
bercanstock.com
Avatar utilizator
radub85
 
Mesaje: 1098
Membru din: Joi Apr 07, 2011 1:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Setari macro

Mesajde alexandrumih » Lun Feb 20, 2012 1:56 am

Salut!
Interesant ce vreti voi sa pozati, doar ca e dificil. Am facut niste teste cu obiectivul de 50mm pus invers. Gasiti aici cam tot ce trebuie:

http://www.pozanunta.ro/fotografie-macro-fara-obiectiv-macro

Ca lumina, am folosit un Nikon sb-700, reflectat cu o blenda, care in general era undeva sus, deasupra subiectului. Cred ca lumina e ok si s-ar putea folosi si in natura. Daca as face poze cu insecte, as cauta sa mai inchid diafragma, pentru o profunzime mai mare de camp. Si eu aveam in minte sa realizez niste fotografii cu insecte, in special cu daunatorii din culturile agricole. Doar ca unele insecte sunt foarte mici, precum afidele sau musculita alba de sera...greu de prins. Poate pozez niste exemplare din insectar, ca sa fie mai usor.

Inca o data, interesanta preocupare! Spor la treaba!
Imagine
alexandrumih
 
Mesaje: 74
Membru din: Lun Feb 20, 2012 1:45 am


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori