Acum este Joi Mar 28, 2024 8:53 pm

Articole Nikonisti.ro

Balansul de alb

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Balansul de alb

Mesajde cezarzanf » Joi Sep 20, 2012 5:27 pm

Am incercat sa fac WB cu o foaie alba, afara pe la ora 16.00. Dupa cum am observat parea albul 100%. Am lucrat cu WB setat pe PRE si era diferenta la poze. Bun...am facut iar test la ora 17.15. A iesit spre gri. Aparatul pus pe P. Prima data am dat aparatul pe M. Trebuia sa compensez? Sau sa fac ambele poze pe P ca sa fie corect. Daca stau sa compenzes nu mi se pare ok. De ce sa depinda de mine? Eu nu pot sa hotoarasc sa zicem care este albul 100%. Am zis sa incerc luni sau marti cu un grey card pe care l-am comandat pe net sa vad ce si cum. Normal cred ca trebuie sa fie identice fotografiile. Dar care "alb" dintre cel de la ora 16 si cel de la ora 17.15 este corect? Cel spre gri ca sa zic asa?
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: Balansul de alb

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Sep 20, 2012 8:42 pm

cezarzanf scrie: Dar care "alb" dintre cel de la ora 16 si cel de la ora 17.15 este corect? Cel spre gri ca sa zic asa?


„Albul” se face pentru redarea culorilor, nu pentru luminozitate.

Deci, e posibil ca ambele să fie bune, fiecare la ora respectivă (culoarea luminii variază cu ora, în special spre sfârsitul zilei).

Dacă vreti, putem să vorbim de luminozitatea imaginii, dar nu e acelasi lucru cu „a face albul”.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balansul de alb

Mesajde cezarzanf » Vin Sep 21, 2012 9:14 am

Multumesc frumos pemtru raspuns. :)
Am priceput.
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: Balansul de alb

Mesajde leonard_222003 » Lun Oct 01, 2012 9:10 pm

Cred ca balansul de alb e potrivit celor care fac in studio, la evenimente unde lumina se schima din metru in metru nimeni nu sta sa faca balansul de alb, trage raw si la revedere.
Altfel sta treaba daca filmezi cu DSLR sau camera video, acolo nu mai ai raw si un balans de alb este obligatoriu, eu merg cu cartonasul de 18% grey de gat si cum se schimba lumina cum bag cartonasul.
Cateodata balansul DSLR-ului pe auto e mai placut decat cel cu cartonasul, la restaurant gasesc ca e mai potrivit sa las galbuiul ala decat sa racesc imaginea cu un balans de alb corect, parca pastreaza din atmosfera si ii da si culoarea mai comerciala de calduros/primitor.
leonard_222003
 
Mesaje: 165
Membru din: Dum Noi 06, 2011 8:02 pm

Re: Balansul de alb

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Oct 01, 2012 10:16 pm

leonard_222003 scrie:Cateodata balansul DSLR-ului pe auto e mai placut decat cel cu cartonasul, la restaurant gasesc ca e mai potrivit sa las galbuiul ala decat sa racesc imaginea cu un balans de alb corect, parca pastreaza din atmosfera si ii da si culoarea mai comerciala de calduros/primitor.


Unii folosesc într-un scop similar un Expodisc warm (link magazin online) :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balansul de alb

Mesajde sfedu » Dum Noi 25, 2012 12:17 am

Salutare,rugamintea mea este sa imi spuneti cum sa masor balansul de alb cand fotografiez in biserica cu blitz-ul pe aparat,lasat pe auto obtin imagini foarte roscate-galbuie,iar cu dispozitivul vivicap pe care il am nu reusesc sa obtin un balans de alb multumitor.
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: Balansul de alb

Mesajde calator » Dum Noi 25, 2012 11:03 pm

Aici te poate "lumina" domnul Radu Grozescu. Din ce am incercat eu nu prea poti face treaba asta in biserica. Nu ai nici timp si nici efectul dorit. Daca ai mai multe surse de lumina este mai greu. Tinand cont ca vrei sa obtii balansul de alb si cu blit este si mai cu dus intors. Blitul nu cred ca va face aceasi descarcare de lumina dupa ce ai facut masurarea balansului de alb manual, si atunci iti va iesi mai rau decat daca este pe auto.
calator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 22, 2012 12:59 am

Re: Balansul de alb

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Noi 25, 2012 11:11 pm

sfedu scrie:Salutare,rugamintea mea este sa imi spuneti cum sa masor balansul de alb cand fotografiez in biserica cu blitz-ul pe aparat,lasat pe auto obtin imagini foarte roscate-galbuie,iar cu dispozitivul vivicap pe care il am nu reusesc sa obtin un balans de alb multumitor.


Nu am nici o solutie simplă si rapidă pentru balans de alb manual când flash-ul este în patina aparatului sau se foloseste flash-ul integrat al aparatului.

Spre norocul meu, în acest caz obtin rezultate mai mult decât multumitoare pe balansul de alb Auto.

Balansul de alb dă rezultate bune fie în lumina ambiantă (cu conditia să nu avem surse de temperaturi de culoare diferite din directii diferite), fie când se folosesc flash-uri laterale (puse pe stative).
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balansul de alb

Mesajde alex_s » Mar Noi 27, 2012 9:31 pm

Buna seara!

Ma poate ajuta va rog cineva cu un sfat legat de folosirea corecta a Expodiscului in fotografia de produs ?
Nu reusesc sa setez corect balansul de alb folosind expodiscul (neutral). Pozele ies pe o tenta albastruie.
Folosesc acest tip de flash-uri link magazin online si cort alb. Am tras cadrul pentru poza de referinta din doua pozitii: de pe trepied in cortul luminat spre subiectul fotografiat si invers, dinspre subiect spre una dintre lumini, avand aparatul in cort.

Va multumesc
alex_s
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Noi 27, 2012 9:12 pm

Re: Balansul de alb

Mesajde Ale3n » Mar Noi 27, 2012 10:20 pm

alex_s scrie:Buna seara!

Ma poate ajuta va rog cineva cu un sfat legat de folosirea corecta a Expodiscului in fotografia de produs ?
Nu reusesc sa setez corect balansul de alb folosind expodiscul (neutral). Pozele ies pe o tenta albastruie.
Folosesc acest tip de flash-uri link magazin online si cort alb. Am tras cadrul pentru poza de referinta din doua pozitii: de pe trepied in cortul luminat spre subiectul fotografiat si invers, dinspre subiect spre una dintre lumini, avand aparatul in cort.

Va multumesc

la produs incearca cu graycard. e mult mai usor
Am avutD700. acum am D800 cu display verde
27-70 f2.8, 70-200 f2.8 vrII, SB900, SB 700 x3, poketwizard flex & mini
acum vand tot, sa nu mai aud de skin
Ale3n
 
Mesaje: 372
Membru din: Sâm Aug 08, 2009 12:15 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron