Acum este Joi Mar 28, 2024 12:31 pm

Articole Nikonisti.ro

Balansul de alb

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Balansul de alb

Mesajde Merlin » Mie Mai 09, 2012 3:26 pm

Bine-bine .. scrie la instructiuni, insa ai verificat personal acest lucru?? Multi nu fac decat sa spuna mai departe ce au citit insa sa verifice personal (ii si tare greu) si abia apoi sa expuna exact rezultatele obtinute, mai rar. Deh, are greutate cum te numesti sau se numeste cel care a spus/scris si nu tastarea si rezultatele verificate personal.
Eu am un card gri Dynaphos (l-am castigat la un concurs), nu stiu cat de performant este, pe o parte este gri 18% iar pe cealalta alb 255 cred. WB facut pe ambele este diferit, chiar daca nu prea mult (vizibil in histograma RGB); daca folosesc modul P asa cum spune si dl. Grozescu .. doar pe partea gri iese corect, pe aia alba, fara compensare de expunere e putin pe langa. Plus ca pe partea gri stabilesc instantaneu si expunerea corecta, prin alte metode trebuind sa recurg la alte artificii pentru un rezultat corect. Si da, am si eu monitorul calibrat cu un spyder pro ...
Ma rog, sunt gusturi si pareri, insa eu prefer un card gri in urma experientei proprii cu ambele, alb si gri. In primul rand pentru viteza de lucru si nu in cele din urma pt corectitudine. Am si un expodisc, face 4 ani indata, si le folosesc pe ambele, fiecare in situatia potrivita pentru scopul si constructia sa. Spor!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Balansul de alb

Mesajde Tudor_dx » Mie Mai 09, 2012 4:15 pm

Nu as putea sa iti spun cu modul P, pentru ca nu folosesc. In modul M, tot manualul spune ca trebuie adus exponometrul la 0. Mai mult de atat, nu stiu.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Balansul de alb

Mesajde floreacostel76 » Vin Mai 11, 2012 12:35 pm

Salut ,
Am si eu o intrebare la care sper sa primesc un raspuns simplu.
Situatia e urmatoarea , poze in parc pe lumina de amiaza , soare , umbra de la copaci , pe WB pe auto aveam o tenta verzuie a fetei , pe Daylight WB, s-a mai corectat dar tot e deranjant.
Am un kit D3100! Cum pot regla balansul de alb corect si sa nu se mai vada atata clorofila pe fetele personajelor.fara a folosi blitzul?
Multumesc
floreacostel76
 
Mesaje: 183
Membru din: Lun Mar 12, 2012 8:01 pm

Re: Balansul de alb

Mesajde Tudor_dx » Vin Mai 11, 2012 12:58 pm

Frunzele functioneaza ca un filtru verde. Lumina soarelui trece prin ele si capata o tenta verzuie. Tu chiar daca reglezi balansul de alb corespunzator, sa spunem shade, tot o sa ai problema asta. Poti sa faci balansul de alb custom fix in zona fetei, dar s-ar putea sa iasa tonurile aiurea in restul imaginii.

In rest, poti sa rezolvi problema in postprocesare.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Balansul de alb

Mesajde floreacostel76 » Vin Mai 11, 2012 1:55 pm

Pe cele mai reusite le-am mai carpit la postprocesare , celelalte au facut cunostinta cu tasta Del.
Bine ar fi fost sa aibe o setare ...foliages de ex
floreacostel76
 
Mesaje: 183
Membru din: Lun Mar 12, 2012 8:01 pm

Re: Balansul de alb

Mesajde Tudor_dx » Vin Mai 11, 2012 2:07 pm

Cum spuneam, poti sa incerci sa faci WB custom cu o foaie de hartie langa fata subiectului.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Balansul de alb

Mesajde alex.marius » Mie Iun 06, 2012 5:08 pm

Foarte bun si acest articol.

Insa am o nelamurire. S-a vorbit despre rolul Balansului de alb pentru corectitudinea culorilor corect? Balansul de alb nu are rol si in expunere? Poti detalia te rog acest aspect. Am auzit despre el, dar nu il inteleg :(.

Multumesc frumos.
alex.marius
 
Mesaje: 20
Membru din: Mie Iun 06, 2012 3:09 pm

Re: Balansul de alb

Mesajde Alin Chiriac » Mie Iun 20, 2012 12:34 pm

Cred ca de mai bine de 2 luni ma chinui sa controlez acest Balansul de alb si de fiecare data dau cu batul in balta.
De cele mai multe ori tin balansul de alb pe Auto... Si in cele mai multe cazuri imi displace lumina.
Sa zicem ca sunt afara, ce setari ar trebui sa am in vedere intrucat poza sa nu aiba tenta de galben in exces... Si sa bata mai mult spre ceva natural... Putin mai white/silver.
Alin Chiriac
 
Mesaje: 239
Membru din: Dum Iun 10, 2012 11:09 am
Localitate: Iasi

Re: Balansul de alb

Mesajde cristijupinu » Mie Iun 20, 2012 1:30 pm

@Alin Chiriac... cred ca un Expodisc rezolva multe probleme legate de WB. Eu eram disperat cand trageam cadre in biserici, pana cand am invatat sa setez albul cu ajutorul expodiscului. Acum nu mai am batai de cap, mai ales ca am inteles si cum sa utilizez acest expodisc :)
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Balansul de alb

Mesajde Alin Chiriac » Mie Iun 20, 2012 3:06 pm

E drept, accesoriul acesta este foarte bun. Nu am avut unul pana acum dar probabil va ajunge si in mainele mele.
Pana una alta ma chinui sa setez WB din camera. Dar cred ca pana nu voi avea pe cineva langa mine sa imi pata explica in mare... Nu voi reusi nici decum. :D
Alin Chiriac
 
Mesaje: 239
Membru din: Dum Iun 10, 2012 11:09 am
Localitate: Iasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori