Acum este Joi Mar 28, 2024 2:23 pm

Articole Nikonisti.ro

Balansul de alb

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Balansul de alb

Mesajde Tudor_dx » Vin Mai 10, 2013 3:33 pm

Trebuie sa aduci exponometrul la 0, desi aparatul iti masoare balansul de alb chiar daca este usor supra-expusa sau supra-expusa.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Balansul de alb

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Mai 10, 2013 3:34 pm

dreammer54 scrie:Salut.
Chiar daca acesta e forum de nikonisti, iar eu posed un Canon, consider ca asta nu are relevanta cand se discuta, spre exemplu, despre balansul de alb.
Va solicit ajutorul pentru a intelege mai bine cum se face balansul de alb custom.


Puneti aparatul în Program si gata :-)

De fapt, nu vă intereseaza o imagine perfectă ci una în care aparatul să aibă informatie pe canalele de culoare.
„Program” rezolvă această cerintă.

La Canon, nu uitati să puneti apoi aparatul in Custom White balance, nu trece automat chiar dacă faceti albul.

La Nikon e alta ordine a operatiilor, dar principiul este acelasi.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balansul de alb

Mesajde dreammer54 » Dum Mai 12, 2013 11:19 am

Deci, exponometrul pe zero; sau aparatul in mod P, dupa care revin in modul M (lucrez numai in M, cu partial metering si ma ghidez dupa zone system; cu spot ar fi fost mai precis, cred, dar camera nu are decat partial metering).
Multumesc.
dreammer54
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Sep 11, 2012 9:04 am

Re: Balansul de alb

Mesajde mariuspavel » Dum Feb 03, 2019 7:22 pm

Trage RAW si poti seta balansul de alb dupa. Insa vei avea mai mult de lucru in porcesare.
Avatar utilizator
mariuspavel
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Feb 07, 2014 8:33 am
Localitate: Brasov, Romania

Re: Balansul de alb

Mesajde andrei.turca.photo » Mie Mar 08, 2023 4:08 pm

Ca de obicei depinde de fiecare si poate depinde si de ce fotogragfiezi. Daca esti la un eveniment unde trebui sa tragi poze consistent si sa suprinzi momente fara prea mult timp de setari atunci cu siguranta vei avea ehite balance setat pe automat pentru ca nu vrei sa pierzi poze si momente incercand sa nimeresti manual white balance direct din camera.

Insa daca esti la o sesiune foto cu lumina controlata gen intr-un studio unde ai timp sa faci setarile care le vrei, atunci are mai multe sens sa faci white balance corect direct din camera. Mai ales daca esti si conectat prin tethering la un monitor unde poti vedea rezultatul pe ecran mare imediat ce faci poza.
Avatar utilizator
andrei.turca.photo
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Ian 29, 2023 10:56 am
Localitate: Iasi

OKBet

Mesajde beedeeess01010 » Mar Oct 24, 2023 12:16 pm

Your article is a perfect article without a hitch. Thank you. My site: OKBet app download
beedeeess01010
 
Mesaje: 153
Membru din: Joi Sep 14, 2023 7:42 am

Anterior

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori