Acum este Joi Mar 28, 2024 10:31 am

Articole Nikonisti.ro

Balansul de alb

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Balansul de alb

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Iun 20, 2012 4:45 pm

Alin Chiriac scrie:E drept, accesoriul acesta este foarte bun.


Eu folosesc asa ceva: "http://www.f64.ro/products/description/Kaiser_6607-Capac_pentru_reglarea_balansului_de_alb_58mm/index.html" si sunt foarte multumit de rezultate, mai ales ca este mult mai ieftin decat expodiscul, dar si pentru faptul ca metoda de masurare este mai rapida.
In exterior folosesc AUTO pentru WB, cu eventuale corectii la prelucrare (daca e cazul si sunt deranjante) sau FLASH daca utilizez blitzul extern/intern. In general Nikon apreciaza foarte bine WB pe cele 2 moduri mentionate, iar variatiile sunt mici fata de realitate (spre deosebire de Canon)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Balansul de alb

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Iun 20, 2012 4:50 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Eu folosesc asa ceva: "http://www.f64.ro/products/description/Kaiser_6607-Capac_pentru_reglarea_balansului_de_alb_58mm/index.html" si sunt foarte multumit de rezultate, mai ales ca este mult mai ieftin decat expodiscul, dar si pentru faptul ca metoda de masurare este mai rapida.


Eu am ambele variante (Expodisc si Vivicap) dar nu am reusit să fac albul cu unul dintre ele semnificatv mai rapid decât cu celalalt.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balansul de alb

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Iun 20, 2012 5:21 pm

Radu_Grozescu scrie:Eu am ambele variante (Expodisc si Vivicap) dar nu am reusit să fac albul cu unul dintre ele semnificatv mai rapid decât cu celalalt.


Probabil experienta mai mare cu expodisc-ul "ajunge din urma" rapiditatea vivicap-ului :lol:
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Balansul de alb in fotografia nocturna

Mesajde Sakitumi » Mie Aug 01, 2012 9:36 am

Buna ziua,

Ce setare a balansului de alb sa folosesc pentru a nu scoate un cer galbui-roscat pe timp de noapte?
Sakitumi
 
Mesaje: 20
Membru din: Lun Mai 28, 2012 8:28 pm

Re: Balansul de alb

Mesajde zvonacfirst » Mie Aug 01, 2012 10:47 am

Radu_Grozescu scrie:Eu am ambele variante (Expodisc si Vivicap) dar nu am reusit să fac albul cu unul dintre ele semnificatv mai rapid decât cu celalalt.


albul se obtine putin mai rapid cu Vivicap doar datorita eliminarii unor manevre care se fac in cazul Expodiscului (de scoatere a capacului obiectivului si montare Expodisc). restul pasilor trebuie urmati identic la ambele produse. sau cel putin asa am citit, eu am Expodisc nu am Vivicap, dar cred ca si Vivicap-ul (la fel ca si Expodiscul) se bazeaza pe masurarea luminii incidente.

LE: ce am scris mai sus este adevarat numai daca Vivicap-ul sta permanent pe obiectiv, inlocuind capacul original (de fapt asta este si ideea care a stat la baza conceperii acestui produs).
Respecte.
George G.

Nikon D90 + Grip +Nikon 50mm f/1.4G + Nikon 16-85mm f/3.5-5.6GVR DX + Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR + Blitz Nikon SB-600 +alte maruntisuri
Avatar utilizator
zvonacfirst
 
Mesaje: 579
Membru din: Dum Apr 04, 2010 6:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balansul de alb

Mesajde alinsaga » Dum Aug 12, 2012 9:45 pm

in tutorial http://www.nikonisti.ro/articole/tutorial-foto-balansul-de-alb/834 scrie :

"
In cazul folosirii Expodisc-ului, care se monteaza ca un filtru pe obiectiv, in momentul in care faceti balansul de alb manual aparatul trebuie indreptat inspre sursa de lumina si nu inspre subiectul fotografiat."

Am probat in sufragerie facand balansul catre lustra si calitatea fotografiei a fost foarte slaba, peretii albi incorect redati. Am facut Balansul de alb cu capacul de balans catre subiect si fotografia a fost foarte buna !
Poate explica cineva ?
alinsaga
 
Mesaje: 1411
Membru din: Sâm Dec 24, 2011 2:37 pm

Re: Balansul de alb

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Aug 12, 2012 10:09 pm

alinsaga scrie:Am probat in sufragerie facand balansul catre lustra si calitatea fotografiei a fost foarte slaba, peretii albi incorect redati. Am facut Balansul de alb cu capacul de balans catre subiect si fotografia a fost foarte buna !
Poate explica cineva ?


Nu pot să explic fenomenul, dar la balansul de alb cu Expodisc-ul, unii măsoară din locul subiectului către locul unde va fi fotograful atunci când va face imaginile.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balansul de alb

Mesajde alinsaga » Dum Aug 12, 2012 11:01 pm

Eu fac balansul cu obiectivul indreptat spre subiect. Si mi se pare CEL MAI LOGIC, caci acolo voi fotografia deci e normal sa masor si sa fac balansul locului care il voi fotografia .
Nu imi iese cand reglez dupa sursa de lumina .
Este posibil ca si fiecare expodisk sa aibe particularitatea sa , functie de fabricant.
Cred ca nu e o reteta universal valabila ci trebuie probat .
Oricum, cel mai adesea ma bazez pe AUTO, imi pare destul de OK . Oricum e imposibil cand esti out-door sa tot reglezi balansul de alb cand uneori sunt zeci de surse de culoare si diferite culori la fiecare 10 metrii .
alinsaga
 
Mesaje: 1411
Membru din: Sâm Dec 24, 2011 2:37 pm

Re: Balansul de alb

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Aug 12, 2012 11:55 pm

alinsaga scrie:Eu fac balansul cu obiectivul indreptat spre subiect. Si mi se pare CEL MAI LOGIC, caci acolo voi fotografia deci e normal sa masor si sa fac balansul locului care il voi fotografia .
Nu imi iese cand reglez dupa sursa de lumina .


Nu e logic deloc, dar cel mai bine e să faceti asa cum vă „iese”.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balansul de alb

Mesajde cristijupinu » Lun Aug 13, 2012 10:11 am

Si eu folosesc in unele situatii expodiscul, rezultatele fiind excelente. Cei care au construit acest dispozitiv recomanda foarte clar metoda utilizarii, respectiv fotografierea din locul subiectului catre punctul de statie al fotografului. In cazul sufrageriei cu lustra, rezultatul era corect daca fotograful ar fi stat cocotat pe lustra fotografiind din abajurul acesteia :lol:
A iesit corecta masurarea catre subiect, deoarece in sufragerie nu prea conteaza locul fotografului fata de subiect din acest punct de vedere, tonul de culoare fiind cam acelasi.
Rezultatul absolut remarcabil al masurarii cu expodiscul l-am obtinut in biserica, in situatia folosirii a doua blituri declansate wireless, dar si la restaurant, unde erau mai multe surse de lumina, pozele fiind facute cu blitul pe aparat. Aici nici mama lui auto sau flash nu a dat rezultat mai bun vs expodisc. Numai bine! :)
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori