Acum este Sâm Apr 20, 2024 7:25 am

Articole Nikonisti.ro

Balansul de alb

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Balansul de alb

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Apr 12, 2012 2:38 pm

ETC scrie:Multumesc pentru raspunsuri!
In concluzie de exemplu la fotografierea intr-o biserica nu este indicat exectuarea balansului de alb pe o coala de hartie (fiind distanta prea mica intre obiectiv si respectiva coala)cu blitzul aprins, asta pentru a respecta indicatiile domnului Grozescu.


In biserică, flash-ul o să fie sursă de lumină principală, lumina existentă e mai putină (de obicei, acum depinde si de parametrii de fotografiere). Eu as folosi WB Auto in astfel de cazuri.

Însă fac albul manual (Custom) de fiecare dată când fotografiez în lumină existentă artificială (becuri, neoane, etc.)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balansul de alb

Mesajde Tudor_dx » Mie Apr 18, 2012 9:25 am

ETC, cand faci balansul de alb folosesti un obiectiv cu focala mai lunga ca sa poti umple cadrul cu foaia. Un ExpoDisc ar fi si mai bun. Acolo nu mai conteaza focala si distanta, pentru ca se monteaza direct pe obiectiv.

Daca citesti articolul, ai sa vezi ca de fapt problema este ca temperaturile de culoare intre blit si lumina ambientala sunt diferite.

Eu nu as recomanda Auto WB, pentru ca vei avea variatii intre cadre si o sa fie dificila post-procesarea. De preferat este sa ajungi la un compromis, dar care sa fie constant pentru toate cadrele.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Balansul de alb

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Apr 18, 2012 9:45 am

Tudor_dx scrie:Eu nu as recomanda Auto WB, pentru ca vei avea variatii intre cadre si o sa fie dificila post-procesarea. De preferat este sa ajungi la un compromis, dar care sa fie constant pentru toate cadrele.


Nici eu nu recomand Auto WB la modul general, dar aici am mentionat că e vorba de cazul când flash-ul e lumina principală, deci celelalte surse nu contribuie esential la iluminarea subiectului principal.

De exemplu, în biserică, la ISO 800, 1/100s, diafragma 5.6, lumina pe miri o să provină în marea majoritate de la flash(-uri), nu de la lumina existentă.

Iar DSLR-urile Nikon recente fac o treabă excelentă pe Auto când lumina principală e de flash.

Bineînteles (cel putin la modul teoretic), utilizarea de geluri sau filtre de conversie (Full CTO) pe flash va da o calitate superioară a luminii când dorim să o amestecăm cu lumina existentă de la becurile din candelabre.

Problema reală este că din ce în ce mai multe biserici renuntă la becurile clasice în favoarea celor economice, care nu mai au aceeasi temperatură de lumină cu cea a becurilor cu incandescentă.

În plus, becurile economice nu sunt standardizate ca temperatură de culoare, deci încă nu avem o solutie generală (un filtru) care să ne acopere în toare cazurile, cum era cazul cu becurile clasice.

Sigur că fiecare face cum îi este mai comod si mai simplu, atât la fotografiere cât si la prelucrare.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balansul de alb

Mesajde Tudor_dx » Mie Apr 18, 2012 9:55 am

Iar DSLR-urile Nikon recente fac o treabă excelentă pe Auto când lumina principală e de flash.


Complet de acord, dar in biserica, acum cand ISO-ul se impinge din ce in ce mai sus, nu prea mai e sursa principala. Eu la asta ma refeream.

Intr-adevar, daca blit-ul e sursa principala, poate fi Auto fara probleme. :)
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Balansul de alb

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Apr 18, 2012 10:38 am

Tudor_dx scrie:
Iar DSLR-urile Nikon recente fac o treabă excelentă pe Auto când lumina principală e de flash.


Complet de acord, dar in biserica, acum cand ISO-ul se impinge din ce in ce mai sus, nu prea mai e sursa principala. Eu la asta ma refeream.


Aha, deci să întelegem că DSLR-urile Nikon oferă performante din ce în ce mai bune la sensibilităti mari, dar sunt încă destul de inconstante la balansul de alb Auto :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balansul de alb

Mesajde ETC » Mie Apr 18, 2012 2:06 pm

Tudor_dx scrie:ETC, cand faci balansul de alb folosesti un obiectiv cu focala mai lunga ca sa poti umple cadrul cu foaia. Un ExpoDisc ar fi si mai bun. Acolo nu mai conteaza focala si distanta, pentru ca se monteaza direct pe obiectiv.

Daca citesti articolul, ai sa vezi ca de fapt problema este ca temperaturile de culoare intre blit si lumina ambientala sunt diferite.

Eu nu as recomanda Auto WB, pentru ca vei avea variatii intre cadre si o sa fie dificila post-procesarea. De preferat este sa ajungi la un compromis, dar care sa fie constant pentru toate cadrele.

Daca as folosi un expodisc, balansul de alb se va face cu sau fara blitz aprins?...ca de fapt asta e dilema mea indiferect de metoda de setare manuala a balansului( cu sau fata flash)...MS!
ETC
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 29, 2011 9:43 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Balansul de alb

Mesajde Tudor_dx » Mie Apr 18, 2012 2:32 pm

Trebuie sa ai toate sursele de lumina care iti vor influenta expunerea, asadar cu blit-ul aprins. Sa ai grija totusi, pentru ca in cazul expodisc-ului, lumina blit-ului trebuie sa vina inspre obiectiv. Daca nu il declansezi remote, trebuie sa poti face bounce intr-un perete/tavan alb.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Balansul de alb

Mesajde Fechete Ionut » Vin Mai 04, 2012 8:17 am

Daca folosesc o foaie de hartie, e ok daca trag cu blitz-ul cand fac WB-ul ? Ar trebui sa ma pot departa umpic de foaie ca sa poata lumina blit-ului sa cada corespunzator pe foaie, nu ?
Fechete Ionut
 
Mesaje: 1071
Membru din: Joi Iul 30, 2009 1:49 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Balansul de alb

Mesajde cristijupinu » Vin Mai 04, 2012 9:35 am

@kenwood
Poate definiti pentru cei prezenti pe forum semnificatia/traducerea cuvantului "umpic". :lol:
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Balansul de alb

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Mai 04, 2012 9:41 am

cristijupinu scrie:@kenwood
Poate definiti pentru cei prezenti pe forum semnificatia/traducerea cuvantului "umpic". :lol:


Nu mi se adresează mie, dar pătesc si eu destul de des.

Când se tastează cu toate degetele, uneori nu apăs suficient pe bara de spatiu între cuvinte :-)

Apoi, m e lângă n pe tastatură.

Deci „un pic”.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori