Acum este Joi Mar 28, 2024 4:09 pm

Articole Nikonisti.ro

Balansul de alb

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Balansul de alb

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Mar 14, 2012 8:41 am

alinsaga scrie:in photoshop 6 , cum se schimba balansul de alb folosind aUTO ? care este meniul de schimbare?


La reglajele de levels ai o optiune/buton "AUTO". Functioneaza foarte bine.
In rubrica de WB, la deschiderea fisierului ai setat "as shot" (adica original, cum l-ai facut tu sau aparatul); trebuie sa selectezi AUTO. (trebuie sa fie un drop-down). Programul este mai vechi si nu mai stiu exact cum sunt dispuse meniurile.

Dupa ce programul ti-a facut corectia grosiera, poti ajusta din cursoare valorile pentru a te apropia mai mult de albul dorit de tine.
Ultima oară modificat de Bogdan Dulgheru pe Mie Mar 14, 2012 8:50 am, modificat 1 dată în total.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Balansul de alb

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Mar 14, 2012 8:43 am

ll37 scrie:
alinsaga scrie:photoshop 6

:roll:

Photoshop Elements 6 (diferit de cel din CS 4,5)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Balansul de alb

Mesajde cristijupinu » Joi Apr 05, 2012 3:57 pm

Vin si eu cu o intrebare: cum se procedeaza exact pentru masurarea wb cu ajutorul expodiscului; si aici ma refer la situatiile in care se trage cu blit pe aparat, respectiv stativ(declansare wireless). Am auzit mai multe variante si nu stiu care este cea corecta. Ca si caz concret luam fotografia de eveniment in biserica, respectiv sala. Multumesc.
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Balansul de alb

Mesajde Merlin » Joi Apr 05, 2012 6:32 pm

Pai e simplu:

1- daca folosesti doar blitul de pe aparat cel mai bine e sa utilzezi gradele Kelvin. Varianta cea mai rapida! A doua, dai jos blitul de pe body si rogi pe cineva sa il tina indreptat spre tine exact din locul unde te vei afla tu cand vei face fotografia iar tu vei masura din locul unde se va afla subiectul (dupa ce reglezi expunerea corespunzatoare); pt asta este mai bine sa iti faci mai multe presetari de balans de alb fiecare corespunzatoare unei anumite pozitii de iluminare si de orientare a blitului de pe aparat (unele aparate iti permit 4)

2 - in cazul stativelor, te asezi in locul unde va fi subiectul si masori spre stativul care va ilumina din spatele tau atunci cand vei fotografia subiectul. La fel, faci mai multe presetari pt fiecare stativ cate una. Spor!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Balansul de alb

Mesajde cristijupinu » Joi Apr 05, 2012 10:00 pm

multumesc frumos, sper sa ma descurc.
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Balansul de alb

Mesajde ETC » Joi Apr 12, 2012 12:03 pm

Salutare!
Referitor la balansul de alb efectuat intr-o incapere in care urmeaza sa fotografiez folosind blitul, cum se face acest balans de alb?..se fotografiaza respectivul carton ( coala de hatrie) cu blitzul aprins sau se stinge blitzul?.

Multumesc!
ETC
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 29, 2011 9:43 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Balansul de alb

Mesajde bobo-ssi » Joi Apr 12, 2012 12:16 pm

Daca nu ai si alte surse de lumina cu pondere considerabila, asadar lumina din flash e principala sursa, aparatul se descuraca foarte bine pe Auto sau blitz.
bobo-ssi
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Aug 08, 2011 12:40 pm
Localitate: Timisoara

Re: Balansul de alb

Mesajde Tudor_dx » Joi Apr 12, 2012 1:30 pm

Referitor la balansul de alb efectuat intr-o incapere in care urmeaza sa fotografiez folosind blitul, cum se face acest balans de alb?..se fotografiaza respectivul carton ( coala de hatrie) cu blitzul aprins sau se stinge blitzul?.


Fotografiezi o suprafata alba/gri cu tot cu blit.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Balansul de alb

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Apr 12, 2012 2:09 pm

Tudor_dx scrie:
Referitor la balansul de alb efectuat intr-o incapere in care urmeaza sa fotografiez folosind blitul, cum se face acest balans de alb?..se fotografiaza respectivul carton ( coala de hatrie) cu blitzul aprins sau se stinge blitzul?.


Fotografiezi o suprafata alba/gri cu tot cu blit.


De preferintă o suprafată suficient de mare ca să umple cadrul de la o distantă similară cu cea care va fi folosită la fotografiere, pentru a păstra raportul între lumina de flash si cea existentă :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balansul de alb

Mesajde ETC » Joi Apr 12, 2012 2:23 pm

Multumesc pentru raspunsuri!
In concluzie de exemplu la fotografierea intr-o biserica nu este indicat exectuarea balansului de alb pe o coala de hartie (fiind distanta prea mica intre obiectiv si respectiva coala)cu blitzul aprins, asta pentru a respecta indicatiile domnului Grozescu.
ETC
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 29, 2011 9:43 pm
Localitate: Ploiesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron