Acum este Sâm Apr 27, 2024 1:46 pm

Articole Nikonisti.ro

Balansul de alb

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Balansul de alb

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Mai 04, 2012 8:23 pm

Merlin scrie:bun asa dle Grozescu ... si de aici ce se deduce intru usurinta realizarii expunerii corecte si stabilirea balansului e alb? Pe ce se masoara mai usor expunerea, pe alb ori pe gri 18%?



Pentru cei care nu stiu să facă albul cu foaia de hârtie, dacă pe afisaj apare No good, înseamnă că aparatul nu a avut ceea ce consideră el expunere corectă pe foaie.

Pentru cei care ... , cel mai simplu să obtii expunere corectă (în acceptiunea aparatului) pe o foaie de hîrtie, este să dai aparatul în P (pentru cei care ... e vorba de modul de expunere Program).

Unii vor fi surprinsi, dar tot asa se face si cu un greycard :-)

De ce ? Pentru că nu e scopul să obtinem fotografia corectă a unei coli albe sau a unui carton gri, ci să-i oferim aparatului o expunere relativ corectă (asa cum o întelege el) ca să poate face albul. Daca expunerea e prea departe de cea corectă, aparatul va refuza să facă albul.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balansul de alb

Mesajde Merlin » Vin Mai 04, 2012 8:40 pm

Da ..tehnic este relativ corect, doar ca aparatul digital, cand are alb in fata tinde sa subexpuna si adio expunere corecta, de aia e mai rapid si mai usor de facut balansul de alb pe gri18%, pentru ca acesta este etalonul de referinta pt stabilirea expunerii (si parca si a culorilor, din ce imi aduc aminte). Normal ca se poate face si pe o coala alba, insa se pierde timp pretios cu stabilirea expunerii corecte. Din experienta si dupa gustul meu exista diferente vizibile intre WB facut cu expunerea corecta si relativ corecta.
Spor!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Balansul de alb

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Mai 04, 2012 8:48 pm

Merlin scrie:de aia e mai rapid si mai usor de facut balansul de alb pe gri18%, pentru ca acesta este etalonul de referinta pt stabilirea expunerii


Nu e nici mai rapid, nici mai usor, e exact la fel. Aparatul nu stie ce are în fată.

Ba chiar, dacă v-ati gândi putin, sau chiar ati experimenta, ati observa că dacă expuneti în P (program), fără corectii, o foaie de hartie, o să iasă gri.

De asta am spus „expunere considerata corectă de aparat” si am si subliniat că nu încercăm să obtinem o fotografie corectă a colii.

S-ar putea să vi se tragă de la faptul că foaia, cardul sau ambele nu sunt neutre. Mai precis, de la faptul ca foia si cardul nu au aceeasi tentă de culoare, asa că e normal să obtineti rezultate diferite.

Merlin scrie:Din experienta si dupa gustul meu exista diferente vizibile intre WB facut cu expunerea corecta si relativ corecta.


O expunere făcută în P (program) pe o foaie sau un card gri, sunt perfect corecte din punct de vedere al aparatului.

Ba chiar puteti face fotografii si o să iasă la fel.

Am aratat la un curs, am fotografiat peretele (alb) apoi ceva negru. Bineînteles umplând cadrul. Imaginile au iesit la o luminozitate similară :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balansul de alb

Mesajde cristijupinu » Vin Mai 04, 2012 10:32 pm

Livik scrie:
A gresi e omeneste nu toti le stim pe toate....am senzatia cand cineva sta la panda sa gaseasca greselile altora ca si-au facut din asta un scop in viata :?


- Da, e normal sa gresim, iar atunci cand o facem, e bine sa acceptam a fi corectati. ;)
- Si eu am o senzatie, iar aceea e ca te bagi in seama, cu, sau fara scop. :lol:
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Balansul de alb

Mesajde Merlin » Sâm Mai 05, 2012 12:11 am

... pai si daca au iesit avand o luminozitate similara asta inseamna ca a masurat corect lumina?? Daca faceti o corectie pozitiva in cazul peretelui alb si negativa in cazul peretelui negru, vor iesi cum trebuie: albul- alb si negrul - negru.
Aici e spilul, aparatul raporteaza totul la gri 18% cand calculeaza expunerea, si astfel face din alb gri si din negru tot gri pt ca expune aiurea. Si de aci rezulta rapiditatea in folosirea directa a unui card de gri in realizarea balansului de alb: se impusca doi iepuri dintr-un foc si in acest caz, modul P isi face treaba corect. Altfel, facut pe alb trebuie sa mai faci si compensarea de expunere si deja e balacareala si bajbaiala ..
Se pare, dle Grozescu ca trebuie sa verificati personal, iar daca nu credeti ce spun, sunt altii mai cu greutate pe net care explica mai detaliat.

P.S. - tocmai pt ca aparatul nu stie ce are in fata dar automat raporteaza la gri 18% ...
- cardul pe care il am are o fata gri 18% iar cealalta alba 255 si e facut de firma serioasa. Deci nu-i vorba de nicio tenta.
Spor!

Ar fi util, pentru ca stiu ca aveti, sa faceti un 2 WB-uri cu un expodisc: unul avand expunerea corecta si altul cu expunerea gresita putin in oricare directie si pe urma sa ne spuneti cum au iesit culorile, chiar sa ne aratati testul.
Spor!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Balansul de alb

Mesajde Merlin » Sâm Mai 05, 2012 7:19 am

Aa .. mai era ceva ... vroiam sa va multumesc pt exprimarea ... (nu zic unde se incadreaza) .. „dacă v-ati gândi putin, sau chiar ati experimenta” specifica dvs. in ultima perioada. Gandesc destul incat sa va recomand acelasi lucru „dacă v-ati gândi putin, sau chiar ati experimenta” si dvs.
Eu am un principiu, posibil sa fie deformatie profesionala: daca poti si vrei sa inveti pe cineva, fa-o scurt si la obiect, cat mai clar si fara loc de interpretare! Nu ameti omul in speranta ca mai tarziu te va cauta si te va plati sa-l luminezi! Ori o faci de prima data pe bani ori nu ... Dar se pare ca asta va este atitudinea in ultimul timp ... criza asta bat-o vina! Oi fi nesimtit ori ba, dar imi repugna aceste lucruri ...
Spor la WB-uri cat mai corecte!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Balansul de alb

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Mai 05, 2012 9:36 am

Merlin scrie: Oi fi nesimtit ori ba,



Tot nu am înteles de ce nu e bine să faci albul pe o foaie alba si de ce ar fi superior să faci pe greycard.

Pentru determinarea expunerii, e clar si aveti dreptate, dar de la începutul discutiei am stabilit că discutăm de balansul de alb, nu de determinarea expunerii. Dacă discutam despre expunere, era altceva.

Pentru balansul de alb, cei de la Nikon spun în meniu la D5100 (si în destule alte locuri)
Take photo of white or grey object filling viewfinder under lighting for shooting

Dacă părerea dumneavoastră este că cei de la Nikon gresesc (sau nu au destulă „greutate”), aceasta nu are absolut nici o legătură cu faptul că eu tin Cursuri si seminarii de fotografie, sau cu faptul că e sau nu criză.

Suntem împreună de mult timp pe acest Forum si chiar nu văd nici o cauză a atacurilor dumneavoastră din această discutie, cu toate că presupun că niste motive ar trebui să existe.

Apropos de învătat pe bani, eventual de claritatea lămuririlor:
http://issuu.com/fotoclass/docs/fotoclass_04_web?mode=window&pageNumber=52

Din nou despre bani, unii de pe acest Forum îsi aduc aminte cum au început „Întâlnirile Nikonistilor” :-)

Iar în curând o să mai vedeti, poate, un proiect de întâlniri fotografice gratuite :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balansul de alb

Mesajde Merlin » Sâm Mai 05, 2012 10:21 am

Nu am spus ca nu este bine, dle Grozescu .. ci doar ca e mai lent si putin mai complicat, daca nu ai stabilita dinainte expunerea corecta. Stiti bine ca albul si negrul pacalesc expunerea si de asta s-au inventat cardurile gri 18% in concordanta cu modul de lucru al exponometrului aparatului foto, pentru a impusca doi iepuri dintr-un foc: cand folosesti modul P direct pe o coala alba, expunerea este pacalita desi exponometrul aparatului o arata ca fiind OK, si de aci nevoia de compensare pozitiva pentru a putea face balansul de alb perfect si, pierderea de timp. In schimb, daca se foloseste modul P direct pe un card gri 18%, elimini o etapa, deci se castiga timp. Mie asa imi spune experienta si logica.

Da, imi cer scuze, m-a cam luat valul cu acuzele, insa tot nu va iert pentru comentariile malitioase facute pe diferite topicuri. Este just ca unele se merita a fi facute si ca partenerii de discutie le merita pentru indolenta lor, insa, din punctul meu de vedere, nu sunt normale a veni din partea unei persoane care se doreste a fi privita intr-un anumit mod, respectuos si care ocupa un anumit loc in comunitatea fotografilor de toate genurile, asa cum ar trebui sa fiti dvs.
Toate cele colorate, ori alb/negru!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Balansul de alb

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Mai 05, 2012 10:53 am

Merlin scrie:Nu am spus ca nu este bine, dle Grozescu .. ci doar ca e mai lent si putin mai complicat, daca nu ai stabilita dinainte expunerea corecta. Stiti bine ca albul si negrul pacalesc expunerea si de asta s-au inventat cardurile gri 18% in concordanta cu modul de lucru al exponometrului aparatului foto, pentru a impusca doi iepuri dintr-un foc: cand folosesti modul P direct pe o coala alba, expunerea este pacalita desi exponometrul aparatului o arata ca fiind OK, si de aci nevoia de compensare pozitiva pentru a putea face balansul de alb perfect si, pierderea de timp. In schimb, daca se foloseste modul P direct pe un card gri 18%, elimini o etapa, deci se castiga timp. Mie asa imi spune experienta si logica.

Vorbim de expunere sau WB?
De ce grey de 18% si nu de 36%, 57,3% sau chiar 86%?
De ce sa folosesc grey-card cind eu caut WB (White = alb) corect, adica albul "sa fie alb"?
Care e diferenta de timp intre WB-ul facut cu white-card fata de cel facut cu grey-card?
Exista alb/negru perfect in realitatea palpabila sau, altfel spus: cardul white facut de firma recunoscuta si serioasa este 100% alb, ca sa obtinem un WB perfect? (nu in filozofie si calcule matematice si presupunind ca exponometrul aparatului este perfect din toate punctele de vedere)?
Poate ochiul uman sa "vada" albul-absolut, 100% alb?
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Balansul de alb

Mesajde Merlin » Sâm Mai 05, 2012 11:00 am

Fa un experiment cu P direct pe coala alba masurand balansul de alb, fara compensare si apoi cu P pe un card gri 18% si ai sa ai singur raspunsurile ..
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori