Acum este Dum Apr 28, 2024 2:10 pm

Articole Nikonisti.ro

setari ISO la D3100

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: setari ISO la D3100

Mesajde bogdan_dumitru » Lun Feb 13, 2012 2:22 pm

Mumus, lasand la o parte off-topicul pentru care imi cer scuze, esti sigur ca acum ai inteles ca 1/30 si 1/60 sunt mai mici decat 1/2?
Te rog sa incerci tu in conditiile specificate mai sus cu care au mai fost de acord cativa utilizatori. Noi credem ca se poate.
Uite, am facut cateva poze pe film (iso 1600) fara flash. Am avut timpi de expunere intre 1/125 si 1/10 in anumite conditii.
Nu e chiar atat de grav si imposibil.
viewtopic.php?f=34&t=62&start=110#p71770
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: setari ISO la D3100

Mesajde mumus » Lun Feb 13, 2012 2:43 pm

da, domnul meu, am inteles ca am confundat, nu trebuie sa tot repetati ...:) Dar eu astept poza aia fantastica la dans cu 1/2 , ca sunt curios de fel, si mereu deschis ptr a invata lucruri noi. :) si sa fie facuta de dvs... :) ca na, eu ca muritor de rand nu reusesc sa scot o fotografie clara la subiecti in miscare cu timpul asta LUNG de 1/2 :) Va rog sa nu mai schimbati subiectul si sa imi/ne aratati capodopera,cu exif.
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: setari ISO la D3100

Mesajde LiviuDumitru » Lun Feb 13, 2012 5:55 pm

Radu_Grozescu scrie:
Livik scrie:
mumus scrie::) fa tu poze clare la interior la nuntasi la 1/2 :)


Am facut eu :D, se pare ca nu ai inteles, era vorba sa folosesti si blitz-ul.


Stiu ca se poate, dar poate ar fi mai bine să nu dati astfel de idei celor care abia si-au cumpărat DSLR-ul, deoarece au destule pe cap si fără astfel de experimente :-)

Si când o să vadă imaginile, nu o să stie de unde apar „efectele speciale” :-)


Buna observatie domnule Grozescu, nu pot sa nu observ cum unele discutii degenereaza pe acest forum iar cel mai mult au de suferit incepatorii.
Liviu Dumitru

http://about.me/Liviu.Dumitru/
Blog
Facebook page
D700 SB900 16-35, 28 1.8G, 50 1.4G, 70-200+TC 2X
Avatar utilizator
LiviuDumitru
 
Mesaje: 510
Membru din: Mar Ian 20, 2009 11:29 pm
Localitate: Pitesti

Re: setari ISO la D3100

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Feb 13, 2012 6:00 pm

Livik scrie:Buna observatie domnule Grozescu, nu pot sa nu observ cum unele discutii degenereaza pe acest forum iar cel mai mult au de suferit incepatorii.


Capăt si eu putină experientă la cursuri si seminarii :-)

Ideea e că aici, pe Forum, sunt si începători, si avansati.

Începătorii au tendinta să încerce să aplice cam tot ce aud, air avansatii discută despre tehnici care nu prea ies decât cu o doză apreciabilă de noroc :-)

Deci, se pot face multe, dar putine dintre ele ies de fiecare dată.

Iar începătorii ar trebui să fie îndreptati initial către metodele simple, care functionează cu regularitate.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: setari ISO la D3100

Mesajde feher_calin » Lun Feb 13, 2012 7:14 pm

Va multumesc pentru raspunsuri. o sa incerc sa aplic unele din cele scrise pe aici. daca mai stiti cate una alta impartasiti-le si la incepatori :D
feher_calin
 
Mesaje: 112
Membru din: Sâm Feb 11, 2012 2:40 pm

Re: setari ISO la D3100

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Feb 13, 2012 7:29 pm

feher_calin scrie:daca mai stiti cate una alta impartasiti-le si la incepatori :D


Dacă începătorii nu se ostenesc să pună întrebări, de preferintă punctuale si bine tintite, nu o să se apuce nimeni să scrie la întâmplare :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: setari ISO la D3100

Mesajde DannyMC » Lun Feb 13, 2012 7:34 pm

mumus scrie:Dar eu astept poza aia fantastica la dans cu 1/2 , ca sunt curios de fel, si mereu deschis ptr a invata lucruri noi. :) si sa fie facuta de dvs... :) ca na, eu ca muritor de rand nu reusesc sa scot o fotografie clara la subiecti in miscare cu timpul asta LUNG de 1/2 :)

Bineinteles ca oamenii in miscare si/sau fundalul nu vor iesi clar dar ideea era ca fotografia ar putea arata bine, pentru ca o imagine nu trebuie sa fie supersharp pentru a fi memorabila.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: setari ISO la D3100

Mesajde mumus » Lun Feb 13, 2012 9:49 pm

stiu, dar daca omu nu are ce face si se leaga in mod repetat de o greseala banala...ce vrei sa fac...sa il las in pace :)

si nu el a zis primu ca a facut poza super la 1/2 ... da na...el a continuat :)
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: setari ISO la D3100

Mesajde bogdan_dumitru » Lun Feb 13, 2012 10:00 pm

Mumus, uite ca sa te edifici ca se poate (cu flash cum am spus mai sus) am dat o cautare pe Google special pentru tine.
In mod contrar asteptarilor tale vei descoperi imagini "supersharp" cu subiect in prim-plan:
http://www.google.ro/search?hl=ro&cp=9& ... sgaqjo2vDA

Si cu asta am incheiat subiectul ca mi-am racit gura destul.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: setari ISO la D3100

Mesajde mumus » Lun Feb 13, 2012 10:10 pm

:mrgreen: se pare ca unii mai trebuie sa exerseze cititul, ca le scapa anumite cuvinte din propozitii... eu am specificat ca vreau ca ochii mei sa fie incantati de 'operele dvs' ... dar na... si eu pot sa incep sa ma laud cu lucrarile altcuiva...asta dupa ce zic ca eu pot sa fac una alta ... ( si eu am incheiat) in lipsa de dovezi din partea dvs... :lol:
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori