Acum este Sâm Apr 27, 2024 6:03 pm

Articole Nikonisti.ro

AJUTOR Tehnica foto studio

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: AJUTOR Tehnica foto studio

Mesajde gabibv » Mie Feb 22, 2012 10:14 am

Salut blit-urile de studio si mai ales la puterile care le ai tu trebuie sa aiba modificatoare de lumina ( softbox,umbrele,screen-uri,grid-uri,reflectoare) in caz contrat lumina va fi foarte puternica se va imprastia peste tot si vei avea umbre si reflexii inclusiv efectul de albire a imagini chiar si la F22.Ca si setari tine iso cat mai mic,shutter speed - maxim 200 sau 250 pana la cat se sicronizeaza aparatul cu blitz-urile si depinde ce viteza suporta declansatoarele radio pe le ai.Acum restul cu amplasarea luminilor este alt capitol care este foarte vast si complex care trebuie studiat.Iti recomand un expometru pe viitor ( dupa softbox-uri bine inteles ) pentru ca rapoartele de putere intre lumini ( principala ,umplere,spate,fundal ) sunt foarte important in fotografia de studio si nu numai.
Avatar utilizator
gabibv
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Oct 28, 2010 10:49 pm
Localitate: Brasov

Re: AJUTOR Tehnica foto studio

Mesajde Tudor_dx » Mie Feb 22, 2012 10:22 am

1/25 nu este un timp de expunere potrivit pentru fotografie de studio. Trebuie sa fie mai scurt.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: AJUTOR Tehnica foto studio

Mesajde c6t9 » Mie Feb 22, 2012 10:27 am

Aș fi curios cum de s-a ajuns la 1/25 și f/22. Asta spune că problema nu stă în utilizarea luminilor, ci e una mult mai profundă.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: AJUTOR Tehnica foto studio

Mesajde snake2706_ro » Mie Feb 22, 2012 12:25 pm

intr-adevar un timp mai scurt m-a ajutat, dar nu inteleg de ce daca tin recever-ul pe patina tot pixelate imi ies, fata de cazul in care le declansez cu blitz-ul aparatului meu!in al doilea caz chiar imi ies calitativ foarte ok(parerea mea) chiar daca asa cum mi s-a spus si mai sus imi iese contrastul foarte puternic,neavand softbox-uri, dar clare si fara urma de pixeli sau zgomot!
snake2706_ro
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Feb 21, 2012 2:09 pm

Re: AJUTOR Tehnica foto studio

Mesajde snake2706_ro » Mie Feb 22, 2012 12:31 pm

am ajuns la valorile acelea din numeroase incercari....fiind incepator nu am stiut sa setez totul manual si atunci le.am luat pe rand....pana cand mi.a dat ceva relativ ok calitativ...cel putin din punctul meu de vedere neavizat de incepator:)
snake2706_ro
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Feb 21, 2012 2:09 pm

Re: AJUTOR Tehnica foto studio

Mesajde snake2706_ro » Mie Feb 22, 2012 12:52 pm

declansatorul pe care il am este
link magazin online
pe care il tin pe cel de 1000W iar pe celelalte le tin pe slave.....stiu ca sunt puternice si am nevoie de softbox-uri si etc ...dar momentan nu mai am buget pt asa ceva ....mai ales ca din ce am vazut pe f64 pe site ...cele mai ieftine sunt undeva pe la 320 lei cu tot cu fagure avand dimensiunea de 90x90....ori 3 bucati ....aproximativ 1000 lei ....ori asa cum am mai zis ...sunt si incepator si nici nu vreau sa scot bani cu ele .....ci pur si simplu ca hobby ....inca sunt student la politehnica...asa ca nici timp prea mult si nici buget prea mare momentan nu am :D

asezarea a fost oarecum simetrica ....si am asezat cele doua de 500 in stanga si dreapta si cel mare in fata .....umbrele mi-au iesit relativ mici....
la blitz-ul de 1000w am becul de lumina continua ars.....si nu am idee de unde sa gasesc altul....la f64 gasesc?? pe site nu am gasit!
snake2706_ro
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Feb 21, 2012 2:09 pm

Re: AJUTOR Tehnica foto studio

Mesajde gabibv » Mie Feb 22, 2012 1:20 pm

In ce format faci pozele RAW sau JPEG? Este foarte ciudata ce spui tu cu imaginile pixelata cand ai declansatorul pe patina.Este posibil sa fie de declansatorul radio si sa influenteze cumva aparatul.Daca ai posibilitate incearca cu alte triggere sau pune un cablu din patina la declansator sa fie mai la distanta sa vezi daca face la fel.
Avatar utilizator
gabibv
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Oct 28, 2010 10:49 pm
Localitate: Brasov

Re: AJUTOR Tehnica foto studio

Mesajde c6t9 » Mie Feb 22, 2012 1:29 pm

snake2706_ro scrie:am ajuns la valorile acelea din numeroase incercari....fiind incepator nu am stiut sa setez totul manual si atunci le.am luat pe rand....pana cand mi.a dat ceva relativ ok calitativ...cel putin din punctul meu de vedere neavizat de incepator:)


OK. Te-ai dus prea departe atunci. Este ca și cum am discuta despre abordarea virajelor în condițiile în care nu poți pleca de pe loc de fapt.

Ce știi despre obiectivul tău? Cum afectează f/22 calitatea imaginii? Ce controlezi prin diafragmă?

S-ar putea să-ți meargă un f/8 cu 1/200. Mi-e lene să calculez exact treptele. Cam pe aici ar fi echivalent.

Pixelarea are un înțeles diferit de la om la om. O imagine ar fi de preferat.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: AJUTOR Tehnica foto studio

Mesajde snake2706_ro » Mie Feb 22, 2012 1:39 pm

o sa revin si cu poze mai pe seara....cu declansatorul pus si fara....momentan vb dupa telefon si nu am pozele!
snake2706_ro
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Feb 21, 2012 2:09 pm

Re: AJUTOR Tehnica foto studio

Mesajde snake2706_ro » Mie Feb 22, 2012 1:40 pm

referitor la intrebari.....nu stiu mare lucru ....repet ....sunt incepator ...
snake2706_ro
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Feb 21, 2012 2:09 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori