Acum este Vin Apr 26, 2024 6:13 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon D3000

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Nikon D3000

Mesajde bogdanbudai » Sâm Mar 17, 2012 4:53 pm

Buna din nou baieti , detin un NIkon D3000 si as vrea sa stiu si eu cateva setari minime si cele mai uzuale pentru fotografierea pe timp de zi , si pentru fotografierea pe timp de noapte.
Vreau sa il folosesc mai mult pe modul manual si vreau sa iasa niste fotografii clare .
Multumesc frumos.
Avatar utilizator
bogdanbudai
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Mar 03, 2012 12:02 pm
Localitate: Botosani

Re: Nikon D3000

Mesajde dani » Sâm Mar 17, 2012 8:29 pm

Nu ai mentionat ce obiectiv/obiective folosesti, daca detii un blitz extern, etc. Setari standard nu exista, urmareste indicatorul pentru expunerea corecta, pentru inceput. Noaptea, fara trepied, nu cred ca o sa-ti iasa mai nimic. Bafta.
dani
 
Mesaje: 86
Membru din: Vin Apr 22, 2011 9:34 pm

Re: Nikon D3000

Mesajde DannyMC » Dum Mar 18, 2012 12:28 am

bogdanbudai scrie:Vreau sa il folosesc mai mult pe modul manual si vreau sa iasa niste fotografii clare .

Dupa cum a scris dani mai sus nu exista setari fixe din cauza multitudinii de situatii intalnite in realitate!
Daca nu stii inca nimic despre expunere ,nu are nici un rost sa folosesti modul manual ,sa bajbai prin setari si sa faci 20 poze pana sa-ti iasa una buna!
Iti recomand cu caldura modurile semiautomate ,urmarind setarile alese de aparat si rezultatul obtinut. Abia dupa ce intelegi ce scop si efect are fiecare parametru al expunerii poti, folosi M daca tii neaparat.
Spun asta pentru ca simpla rotire de selectoare pana la aducerea in coincidenta a reperelor de exponometru nu conduce la fotografii mai bune decat ce poate scoate aparatul de capul lui! Modul M are rost doar in conjunctie cu anumite moduri de metering si cunoasterea teoriei expunerii.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D3000

Mesajde bogdanbudai » Dum Mar 18, 2012 8:35 am

Obiectivul e de 18-55 mm cu stabilizator.
Am sa incerc sa ma joc cu el mai mult pe modurile deja stabilite de aparat si apoi am sa incerc in modul manual.
Avatar utilizator
bogdanbudai
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Mar 03, 2012 12:02 pm
Localitate: Botosani

Re: Nikon D3000

Mesajde cozmin campeanu » Lun Mar 19, 2012 5:13 pm

faci pe auto, vezi ce setari a ales aparatul, apoi reproduci in P,S,A,M. intre timp citesti manualul sa intelegi ce faci.
dupa ce termini de citit manualul, il mai citesti odata. dupa nu vei mai intampina nici un fel de problema in a folosi S,A,M pt point&shoot

succes :)
Avatar utilizator
cozmin campeanu
 
Mesaje: 275
Membru din: Mar Noi 02, 2010 10:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D3000

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Mar 19, 2012 8:36 pm

thadon scrie:... apoi reproduci in P,S,A,M.

... ;) la care adaugi ISO si eventual blitz
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D3000

Mesajde Adrian.i » Joi Mar 22, 2012 9:04 am

Incearca pentru inceput noaptea sa tii sensibilitatea ISO la valori mari ex:800-1000 si diafragma cat mai deschisa (in cazul tau F3.5)
Avatar utilizator
Adrian.i
 
Mesaje: 166
Membru din: Joi Mar 31, 2011 6:53 am
Localitate: Focsani/Iasi

Re: Nikon D3000

Mesajde Andulescku07 » Joi Noi 22, 2012 11:11 am

In fotografia de noapte nu e obliatoriu ca sensibilitatea sa fie mare si diafragma deschisa. In primul rand depinde de subiectul pe care il abordezi, iar diafragma e data clar de luminozitatea acestuia ori de efectul pe care vrei sa il creezi. Eu personal in cazul subiectelor statice si bine iluminate folosesc o sensibilitate scazuta, max 400 si un timp de expunere mai ridicat,peste 1 sec pana la 30, insa desigur, toate astea de trepied. Ce a spus colegul de mai sus are aplicabilitate la fotografia din mana insa asa cum am spus mai sus totul depinde de subiect si conditiile in care se regaseste.
F.P.A.
Andulescku07
 
Mesaje: 412
Membru din: Lun Dec 12, 2011 9:18 am
Localitate: Campia Turzii / Toplita

Re: Nikon D3000

Mesajde Vladimir Teodor » Mar Ian 08, 2013 6:18 am

Ca si utilizator de d3k nu iti rocmand sa treci de iso 800, pierderea din calitatea imaginii este FOARTE mare, chiar si la iso 800. Cat despre setari, in general, ai grija sa ai un Shutter speed cat mai mic. Daca vrei sa iti iasa ceva mai frumos, mai artistic, sau mai stiu eu cum, apuca-te si citeste o carte, nu ajunge un post sa iti explicam cum sa faci o fotografie :) .
Vladimir Teodor
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Aug 24, 2012 8:38 pm


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori