Acum este Vin Mar 29, 2024 8:42 am

Articole Nikonisti.ro

iso

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: iso

Mesajde Ana24 » Lun Apr 16, 2012 1:35 am

Pana la urma in ce situatii este ok (sau recomandat) sa folosesti iso la valorile lo, de sub 2oo?
Don't worry. I can fix you in Photoshop.
Avatar utilizator
Ana24
 
Mesaje: 107
Membru din: Dum Mai 08, 2011 9:21 pm
Localitate: Bucuresti

Re: iso

Mesajde LiviuP » Lun Apr 16, 2012 3:52 pm

Ana24 scrie:Pana la urma in ce situatii este ok (sau recomandat) sa folosesti iso la valorile lo, de sub 2oo?


Nu prea este recomandat sa le folosesti, de aceea nici Nikon nu le-a pus denumirea ISO100 sau ISO50 dupa caz.

Sunt ca niste "solutii de avarie". Eu personal nu le-as folosi decat daca e lumina foarte puternica. Sa-ti dau un exemplu: trag afara la soare cu diafragma 2.8. Timpul de expunere necesar la ISO200 este 1/5000s. Din pacate aparatul meu nu trage decat la min. 1/4000. Atunci pun la ISO la LO1 (echivalent ISO100) pentru a obtine un timp mai mare sau egal cu 1/4000s (minimul pe care il are aparatul meu), in caz contrar fotografia iesind supraexpusa.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: iso

Mesajde Ana24 » Mar Apr 17, 2012 12:07 am

Aham. Multumesc, m-am lamurit.
Don't worry. I can fix you in Photoshop.
Avatar utilizator
Ana24
 
Mesaje: 107
Membru din: Dum Mai 08, 2011 9:21 pm
Localitate: Bucuresti

Re: iso

Mesajde Mihai Andy » Mar Apr 17, 2012 8:42 am

LiviuP scrie:
Ana24 scrie:Pana la urma in ce situatii este ok (sau recomandat) sa folosesti iso la valorile lo, de sub 2oo?


Sunt ca niste "solutii de avarie". Eu personal nu le-as folosi decat daca e lumina foarte puternica. Sa-ti dau un exemplu: trag afara la soare cu diafragma 2.8. Timpul de expunere necesar la ISO200 este 1/5000s. Din pacate aparatul meu nu trage decat la min. 1/4000. Atunci pun la ISO la LO1 (echivalent ISO100) pentru a obtine un timp mai mare sau egal cu 1/4000s (minimul pe care il are aparatul meu), in caz contrar fotografia iesind supraexpusa.


Alternativ, puteti folosi un filtru de densitate neutra, caz in care nu mai trebuie sa utilizati un iso sub valoarea standard a aparatului foto.
Mihai Andy
 
Mesaje: 24
Membru din: Joi Iul 15, 2010 11:03 am

Re: iso

Mesajde alessandrok4m » Vin Feb 15, 2013 3:16 pm

Am o nedumerire legata de Auto ISO in Modul A pentru un D3200

Vreau sa pot folosi ISO auto in A cu o limita maxima data de mine. Ii setez limita, iar pe ecran in setari incepe si clipeste in dreapta sus o iconita ISO - A

In acelasi timp am observat ca are tendinata de a folosi valori ISO mult mai mari decat in modul Auto. In acelasi cadru prima daca in A, ISO a fost 900 iar in Auto ISO a fost 640

Exista o relatie intre ISO Auto, MAximum Sensitivity, si Minimum Shitter speed pe care eu nu o inteleg.

Tot in meniul ISO setings, nu pot trece ISO pe auto...imi spune ca nu este disponibil la setarile curente ale camerei.

Ma puteti lamuri cu niste sfaturi ? Ce as vrea sa stiu este daca pot folosi ISO auto in A, la fel cum se foloseste in Auto...fara tendinta de a creste inutil valoarea.

Multumesc

L.E.

Am butonat pana m-am prins. Intre limitele impuse de mine, ISO creste pana la maxim ca sa mentina shutterul la viteza minima aleasa de mine...cand nu mai poate, scade viteza shutterului sub limita iar in vizualizare ISO apare cu rosu.

Daca viteza shutterului este mai mare decat valoarea indicata de mine, se va folosi limita inferioara a ISO
alessandrok4m
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Dec 11, 2012 3:52 pm

Anterior

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron