Acum este Vin Mar 29, 2024 10:25 am

Articole Nikonisti.ro

iso

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: iso

Mesajde ruxandy » Lun Apr 09, 2012 11:16 am

c6t9 scrie:Pentru?



E obsedat de ISO mic mic mic mic mic. :)
Avatar utilizator
ruxandy
 
Mesaje: 648
Membru din: Lun Feb 20, 2012 5:18 pm
Localitate: Brasov

Re: iso

Mesajde Mihai Andy » Lun Apr 09, 2012 2:20 pm

ruxandy scrie:
c6t9 scrie:Pentru?



E obsedat de ISO mic mic mic mic mic. :)


Asa este! :)
Mihai Andy
 
Mesaje: 24
Membru din: Joi Iul 15, 2010 11:03 am

Re: iso

Mesajde ruxandy » Lun Apr 09, 2012 2:49 pm

ISO-ul este specific fiecarei situatii. De multe ori diferenta dintre un ISO mare si un ISO mai mic inseamna diferenta dintre o poza buna si una stearsa. Sa inteleg ca ai o compacta, si de aceea te temi de valori ISO mai mari?
Avatar utilizator
ruxandy
 
Mesaje: 648
Membru din: Lun Feb 20, 2012 5:18 pm
Localitate: Brasov

Re: iso

Mesajde c6t9 » Lun Apr 09, 2012 4:57 pm

Nu este obsedat de ISO, ci de relația ISO zgomot, pe care a preluat-o ca atare.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: iso

Mesajde Tudor_dx » Lun Apr 09, 2012 5:10 pm

Serios, de ce este interesat de un ISO mic este chiar irelevant. :) In afara de peisaje, va dau un exemplu unde ai nevoie de ISO mic: blituri de studio si diafragme cat mai deschise. Ai nevoie sa folosesti un ISO cat mai mic, pentru ca bliturile de studio sunt foarte puternice si nu poti obtine o expunere corecta decat cu artificii: folie de difuzie pe blit sau filtru de densitate neutra pe obiectiv.

Asadar, omul s-a lamurit.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: iso

Mesajde Mihai Andy » Lun Apr 09, 2012 6:57 pm

Domnilor, intrucat ati avut amabilitatea sa ma lamuriti, voi incerca si eu sa ma explic. Obisnuiesc sa trag peisaje (cu un d90) atat in lumina puternica, cat si in lumina slaba (amurg, lumina lunii, rasarit).

Pentru prima situatie, nu am inteles de ce as folosi un iso200 si nu iso100 pe o lumina naturala puternica, asadar obisnuiam (prost obicei, dupa cum mi-a explicat dl Grozescu) sa utilizez iso mai mic din gama Lo... iar in a doua situatie (pe lumina slaba) voiam sa evit la maximum zgomotul de imagine, asa cum a sesizat colegul de mai sus.

Asta era misterul: e sau nu e bine sa folosesc iso scazut din gama Lo...

Va multumesc inca odata tuturor!
Mihai Andy
 
Mesaje: 24
Membru din: Joi Iul 15, 2010 11:03 am

Re: iso

Mesajde LiviuP » Mar Apr 10, 2012 2:49 pm

Pe lumina puternica sunt situatii cand se doreste cresterea timpului de expunere, in acest caz mergandu-se pe un ISO cat mai mic. De exemplu cand ai flash si vrei sa cresti timpul de expunere peste 1/200 (sau 1/250 la aparatele mai serioase) pastrand in acelasi timp diafragma deschisa atunci solutia este sa mergi pe ISO-ul minim (50/100 depinzand de aparat). Din pacate de multe ori acest lucru este insuficient si atunci este necesar si un filtru ND pentru a putea creste timpul peste pragul mentionat (eu chiar ma gandesc sa achizitionez unul).

Off-topic: pentru astfel de situatii exista varianta AutoFP pentru flash extern (pe anumite aparate), totusi are anumite limitari: nu prea merge folosita la subiectii in miscare (nu pot explica foarte bine de ce, e ceva legat de modul in care se face expunerea) si in plus scade aria de acoperire (nr. de ghid) a flashului.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: iso

Mesajde c6t9 » Mar Apr 10, 2012 4:26 pm

Mihai Andy scrie:nu am inteles de ce as folosi un iso200 si nu iso100 pe o lumina naturala puternica


Pentru că nu ai ISO 100. Bine, îmi vei spună că poți forța aparatul să ai și ISO 100. Păi exact asta faci, îl forțezi.

Aici nu discutam despre cazurile în care este bine să ai ISO mic. În toate cazurile este bine, dacă nu se impune altfel. Cu alte cuvinte, este regula, nu excepția.

Ce înseamnă "mic"? Cea mai mică valoare nominală.

Dacă cumva ești forțat de împrejurări, poți utiliza ce ISO se impune pentru a avea expunerea corectă. Uneori nu-i bai dacă este o idee supraexpusă, într-un RAW poți recupera ceva detalii. Diferențele de calitate dintre cele două imagini sunt pur teoretice. Poți face niște teste pentru a avea o referință pe viitor. Compari rezultatele și vezi ce iese.

Pentru expuneri cu adevărat lungi, mult mai util este un filtru ND. Am, folosesc rar, dar atunci nimic altceva nu ar fi bun.

OT. AutoFP se face cu sacrificarea puterii blitz-ului și datorită modului în care se deplasează cele două cortine ale obturatorului, nu poate fi folosit în orice situație cu acelasi efect ca la utilizarea normală.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: iso

Mesajde Tudor_dx » Mar Apr 10, 2012 4:33 pm

c6t9, a zis omu' ca a inteles. :D
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: iso

Mesajde c6t9 » Mar Apr 10, 2012 5:14 pm

Bate fierul cât e cald, în cazul nostru forumistul :lol:
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron