Acum este Sâm Mai 11, 2024 10:03 am

Articole Nikonisti.ro

sedinta foto

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

sedinta foto

Mesajde croccifixio » Lun Apr 23, 2012 4:58 pm

Am gasit sper sa mearga la toata lumea http://www.clubdimension.org/infoto/Documents/Lynn%20Herrick%20Photography%20-%20Posing%20Guide.pdf daca nu , se scrie pe google posing guide lynn herrick


iPhone.Tapatalk
www.jugravuflorin.ro - pay me a visit
Avatar utilizator
croccifixio
 
Mesaje: 319
Membru din: Lun Oct 10, 2011 10:32 am

Re: sedinta foto

Mesajde sovea » Mar Apr 24, 2012 3:52 pm

croccifixio scrie:Am gasit sper sa mearga la toata lumea http://www.clubdimension.org/infoto/Documents/Lynn%20Herrick%20Photography%20-%20Posing%20Guide.pdf daca nu , se scrie pe google posing guide lynn herrick


iPhone.Tapatalk


asta e
Cu stima

Sovea Dany

Imagine
Avatar utilizator
sovea
 
Mesaje: 27
Membru din: Dum Dec 26, 2010 5:15 pm
Localitate: suceava

Re: sedinta foto

Mesajde costisefu » Mie Apr 25, 2012 8:42 am

super, merita, nu ca nu am sti pozitiile astea, dar cand te mai si grabesti, sau ai o lipsa momentana de inspiratie/aducere aminte...
eu imi iau pozitiile si la nunta, si sunt pozitiile mele multe, dar nu mi le aduc aminte mereu pe toate.
Avatar utilizator
costisefu
 
Mesaje: 318
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:21 pm

Re: sedinta foto

Mesajde Fechete Ionut » Vin Mai 04, 2012 8:07 am

croccifixio scrie:Am gasit sper sa mearga la toata lumea http://www.clubdimension.org/infoto/Documents/Lynn%20Herrick%20Photography%20-%20Posing%20Guide.pdf daca nu , se scrie pe google posing guide lynn herrick


iPhone.Tapatalk


Asta e PDF-ul de care se discuta anterior ?
Apropo, mai stiti si alte link-uri cu " pozitii " ? :D
Foarte util PDF-ul, mersi mult.
Fechete Ionut
 
Mesaje: 1071
Membru din: Joi Iul 30, 2009 1:49 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: sedinta foto

Mesajde ruxandy » Vin Mai 04, 2012 10:40 am

Kenwood scrie:Apropo, mai stiti si alte link-uri cu " pozitii " ? :D



Stim, stim: http://en.wikipedia.org/wiki/Kama_Sutra :lol:
Scuze, dar nu m-am putut abtine. Prea ai ridicat mingea la fileu :D
Avatar utilizator
ruxandy
 
Mesaje: 648
Membru din: Lun Feb 20, 2012 5:18 pm
Localitate: Brasov

Re: sedinta foto

Mesajde Fechete Ionut » Vin Mai 04, 2012 12:18 pm

alea le stim, dar de astea... din gama " cum sa stau " ? :)))
Fechete Ionut
 
Mesaje: 1071
Membru din: Joi Iul 30, 2009 1:49 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: sedinta foto

Mesajde qdata » Vin Mai 04, 2012 1:02 pm

Daca vreti mai multe exemple, va recomand sa intrati pe siteurile internationale care vand haine ( de ex. Macy's, H&M, Bloomingdale's, Otto etc.). Acolo veti gasi o gramada de imagini cu barbati si femei (modele, desigur ) care adopta pozitii specifice fashionului pentru a prezenta haine.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: sedinta foto

Mesajde Fechete Ionut » Vin Mai 04, 2012 3:00 pm

sau pe site-uri care vand pantofi, inele, flori.... pt pozele cu incaltamintea mirelui/miresei, inelelor, buchetul de flori...
Da.. dar oarecum nu prea merge Fashion cu Wedding... as prefera ceva "pozitii" clasice...
E tare ok si PDF-ul asta de pe pagina.
Fechete Ionut
 
Mesaje: 1071
Membru din: Joi Iul 30, 2009 1:49 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: sedinta foto

Mesajde qdata » Sâm Mai 05, 2012 6:12 pm

Consider ca este mult mai bine sa-ti folosesti inspiratia proporie, bunul-simt si gandirea de fotograf decat sa adopti scheme rigide si reguli fixe postulate de altii. Faptul ca multi fotografi se copiaza intre ei duce la banalizarea multor teme si ucide creativitatea. Prefer sa fac cum cred eu ca este mai bine decat sa ma indop cu manuale pline de recomandari (exceptand situatiile cand e vorba de lucruri pur tehnice).

Oricum, se gasesc o gramada de lucrari care detaileaza orice domeniu de fotografie, inclusiv cu pozitii potrivite pentru fotografii, structurate pe domenii: glamour, fashion, wedding , portrete, nud etc . Am vazut de pilda ghiduri intitulate: "500 Poses for Photographing Women", "Weddings From Snapshots to Great Shots", "Posing Techniques for Photographing Model Portfolios" si asa mai departe. Nu prea le consider utile.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Anterior

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori