Acum este Mar Apr 16, 2024 7:16 pm

Articole Nikonisti.ro

Masurare Balans de Alb

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Oct 26, 2011 2:46 pm

Otto scrie:am mers la librarie si am cumparat cea mai alba coala de carton


O idee excelenta. Asteptam sa ne spuneti cum o veti transporta in teren, ca in studio poate fi protejata intr-o mapa, sau intr-un plic :-)

Pentru cei care nu au o geanta destul de mare pentru transportul colii, recomand masurarea cu un accesoriu mic si mai usor de transportat, care este si mult mai accesibil la pret decat Expodisc-ul, dar da rezultate foarte bune: link magazin online.
Singurul „defect” este ca nu se gaseste la un diametru mai mare de 67mm, dar acesta e suficient pentru majoritatea obiectivelor curente.


Otto scrie:4. Incerc sa fac o fotografie la cartonul alb care cuprinde intreg cadrul. Aparatul nu declanseaza, insa face o masurare a balansului de alb.


Aparatul declanseaza, dar nu salveaza imaginea pe card. Oricum, nu este important decat ca face bine balansul de alb.

Otto scrie:Stiu ca unii se vor simti jigniti de explicatiile puerile, intrucat marea majoritate de aici cunoasteti aceste aspecte, dar se adreseaza celor care sunt la inceput de drum si doresc o metoda ieftina si rapida de alegere a balansului de alb.



De fapt, ati redat excelent, clar si complet, pasii importanti pentru balans de alb in lumina reflectata.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde Merlin » Mie Oct 26, 2011 6:43 pm

Dar de varianta asta ce spuneti? Eu am si probat-o imediat ce am citit-o si pare a fi OK: http://nikonglass.blogspot.com/2008/03/ ... white.html
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Oct 26, 2011 7:01 pm

Merlin scrie:Dar de varianta asta ce spuneti? Eu am si probat-o imediat ce am citit-o si pare a fi OK: http://nikonglass.blogspot.com/2008/03/ ... white.html


Incercati intr-o incapere cu peretii rosii (sau de alta culoare dominanta) si vorbim dupa aceea :-)

Se poate si intr-o padurice, vara, cand sunt frunzele verzi :-)

---------

Daca spunea sa indrepti aparatul dinspre subiect spre locul de unde se va fotogrfia, inca mai intelegeam, dar sa faci balansul de alb catre subiect e mai mult decat interesant.

Mai bine va luati niste iaurt si pastrati capacul :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde Merlin » Mie Oct 26, 2011 8:51 pm

Mda .. am si expodisc si, in interior chiar nu este nicio diferenta intre ambele tehnici! Iar peretii mei sunt chiar ciudati la culoare. Pe undeva chiar este descrisa o tehnica asemanatoare de realizare a balansului de alb in photoshop .. am sa caut articolul si am sa-l reproduc. Interesant este ca se poate aplica linistit unui jpeg amarat, si dupa ce o faci, ajungi la concluzia ca poti trage linistit si jpeg daca expui corect!
Vineri am o sedinta pe coclauri .. am sa incerc si pe teren sa vad cat bun si rapid este. Oricum .. din ce am vazut, in interior este net superior balansului de alb. Nu strica sa irositi 2 secunde din timpul pretios inainte de a da un verdict final!!

P.S. - atat timp cat lumina este omogena si difuza nu mai vad necesar sa indrept obiectivul inspre o directie anume. Pe verificate!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde c6t9 » Mie Oct 26, 2011 10:04 pm

Radu_Grozescu scrie:Mai bine va luati niste iaurt si pastrati capacul :-)


Fix asta scrie și în link-ul respectiv la final. :lol:
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Oct 26, 2011 10:09 pm

Merlin scrie: din ce am vazut, in interior este net superior balansului de alb. Nu strica sa irositi 2 secunde din timpul pretios inainte de a da un verdict final!!


Depinde carui balans de alb. Poate celui Auto ?

Inca ma indoiesc ca metoda respectiva e superioara unui balans de alb manual facut corespunzator cu un Expodisc sau chiar cu o foaie de hartie. Repet, corespunzator, nu la intamplare.

De asemenea, metoda respectiva ar trebui adaptata cumva atunci cand facem un balans de alb pentru flash(-uri), iar cea mai rapida adaptare e difuzarea cu un Expodisc sau similar :-)

Merlin scrie: P.S. - atat timp cat lumina este omogena si difuza nu mai vad necesar sa indrept obiectivul inspre o directie anume. Pe verificate!


Asta e foarte corect.

Doar ca de multe ori, lumina nu e nici omogena, nici difuza. Cum ar fi cand fotografiem un subiect luminat diferit fata de restul cadrului.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Oct 26, 2011 10:12 pm

c6t9 scrie:
Radu_Grozescu scrie:Mai bine va luati niste iaurt si pastrati capacul :-)


Fix asta scrie și în link-ul respectiv la final. :lol:


Pai de acolo am cules-o. Stiam de Pringles, dar variantele ajunse pe aici nu au capacul neutru :-)

Fac unii cu filtre de cafea, cu tot felul de alte materiale.

Dispozitivul pe care l-am recomandat costa cateva zeci de lei si poate fi folosit ani de zile, mi se pare o exagerare sa cautam metode exotice care nu sunt suficient de sigure si reproductibile.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde Merlin » Mie Oct 26, 2011 10:17 pm

Da .. la balansul Auto ma gandeam .. doar ca l-am ratat la tastat :P . Dupa cum spuneam, in casa intre WB-ul facut cu expodisc si cel cu metoda din link nu a iesit nicio diferenta vizibila pe ecranul body-ului.

In ce priveste WB cu expodiscul in conditii de blituri .. rapid merge si pe K .. acum depinde de obisnuita.
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde c6t9 » Mie Oct 26, 2011 10:18 pm

@ Radu_Grozescu - Total de acord. Și WB e o treabă serioasă până la urmă, nu ceva opțional.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde bogdan_dumitru » Sâm Noi 05, 2011 10:07 am

Multumim de link Merlin.
Am testat tehnica si este foarte fidela la interior.
Se masoara ca la expodisc din pozitia subiectului lumina incidenta si nu cea reflectata. Sigur va intra si lumina reflectatata dar rezultatele sunt intr-adevar foarte bune.
Am testat la interior cu flash bounce si gel incandescent, am luat in calcul si lumina reflectata de flash si rezultatul a fost foarte bun.
Ramane de testat in cat mai multe conditii.
Inca o data multumiri.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron