Acum este Dum Apr 28, 2024 8:53 am

Articole Nikonisti.ro

Masurare Balans de Alb

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde gabriel_baragan » Sâm Mar 07, 2009 9:53 am

glumetu scrie:Nici eu nu m-am gandit la un filtru de cafea, pana nu am citit un review care compara diferite unelte de WB, unele pro (gen WhiBal sau ExpoDisc) si altele mai artizanale. Cel mai bine a iesit un amarat de filtru de cafea, se pare ca procesul de albire a filtrelor le da un alb destul de neutru.
:)

vrei sa spui ca au facut tste cu "lentilele" alea speciale si a iesit mai bun un filtru de cafea ? :lol:
asta chiar trebuie sa incerc... Melita era marca de filtru de cafea?...
www.photogabriel.ro

Nikon D90, Grip MB-D80,
Nikon 18-105mm f/3.5-5.6 VR, Nikkor 50mm f/1.8 AF-D, Nikon 80-200mm f/2.8 AF-D
Blitz Nikon SB-900 iTTL
Avatar utilizator
gabriel_baragan
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Mar 04, 2009 2:58 pm
Localitate: Craiova

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde belami » Sâm Mar 07, 2009 10:22 am

glumetu - multumesc pentru informatie.
D40-ul meu are mari probleme in a masura "albul".Am incercat diverse materiale, (e adevarat nici unul dedicat) dar pur si simplu nu vrea sa masoare nimic. Am sa incerc si cu filtru de cafea. Daca nici pe asta nu o sa-l masoare voi incerca materialele dedicate.
Avand in vedere rateurile pe care si altii le-au intampinat cu acest aparat ,consider ca este pur si simplu un "bug" al D40-ului.
belami
 
Mesaje: 47
Membru din: Sâm Feb 14, 2009 12:48 pm
Localitate: Buzau

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde Dan Pop » Sâm Mar 07, 2009 11:09 am

belami scrie:D40-ul meu are mari probleme in a masura "albul".Am incercat diverse materiale, (e adevarat nici unul dedicat) dar pur si simplu nu vrea sa masoare nimic.

Esti sigur ca ai procedat ca la carte? Practic orice material alb-laptos pus pe obiectivul orientat spre sursa de lumina da rezultate sensibil mai bune decit Auto in conditii de lumina artificiala.
belami scrie:Avand in vedere rateurile pe care si altii le-au intampinat cu acest aparat ,consider ca este pur si simplu un "bug" al D40-ului.

Nici un aparat nu da rezultate satisfacatoare in conditii de lumina artificiala, daca e pus pe Auto WB. Probabil ca baietii mai au de lucrat aici.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde belami » Sâm Mar 07, 2009 12:46 pm

Multumesc d-lui Dan Pop care vad ca este atent chiar si la problemele ridicate de un incepator ca mine, dar ... in postul anterior, nu m-am referit la modurile implicite ale D40-ului (AWB, Incandescent etc) ci doar la modul manual de masurare al "albului":
White balance -> White balance preset -> Measure ... mi se cere apoi sa fotografiez un obiect gri neutru sau alb.Problema este ca in 99% din cazuri imi apare mesajul "Unable to measure white balance.Please try again." Manualul precizeaza ca masuratoarea poate fi realizata "even when the camera is not in focus". Am incercat in modurile A, S, si M incercand sa am expunerea corecta (exponometru pe 0) la diverse diafragme si lungimi focale avand grija ca obiectu alb/gri sa fie incadrat complet; toate cu un singur rezultat "unable to measure ..."
Problema a fost semnalata pe forumurile din afara si de alti posesori de D40. E curios ca, aceasta masuratoare care poate fi foarte usor realizata pe unele camere compacte, este atat de problematica pe un DSLR, fie el si entry level.
belami
 
Mesaje: 47
Membru din: Sâm Feb 14, 2009 12:48 pm
Localitate: Buzau

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde nikonians_ro » Sâm Mar 07, 2009 12:53 pm

belami scrie:Problema a fost semnalata pe forumurile din afara si de alti posesori de D40. E curios ca, aceasta masuratoare care poate fi foarte usor realizata pe unele camere compacte, este atat de problematica pe un DSLR, fie el si entry level.

Nu vreau sa fiu rautacios dar cred ca Nikon a conceput d40 ca un aparat care sa starneasca interesul pentru un DSLR mai scump. E o chestie psihologica. Intotdeauna cand te chinui mult timp cu ceva, iti doresti ceva mai bun. Asa si cu D40 . Are doar "mirosul" unui DSLR dar daca vrei ceva decent esti fortat sa scoti mai multi bani din buzunar.
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde belami » Sâm Mar 07, 2009 1:04 pm

Nu vrei sa fii
nikonians_ro scrie:Nu vreau sa fiu rautacios

Nu vrei, dar ESTI.
Daca au vrut sa ma starneasca spre un DSLR mai scump nu au reusit, pt ca in momentul de fata nu ma intereseaza unul mai performant.
Nu vad ce legatura are "mirosul" si "decenta" unui DSLR mai scump cu problema ridicata de mine. E o optiune pe care ei au oferit-o acestui aparat FOARTE CASTRAT (scuzati termenul), dar care nu prea functioneaza. Nu cred ca nivelul de performanta este de vina, atat timp cat exista "sapuniere" care realizeaza acest lucru foarte usor.
belami
 
Mesaje: 47
Membru din: Sâm Feb 14, 2009 12:48 pm
Localitate: Buzau

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde nikonians_ro » Sâm Mar 07, 2009 1:16 pm

belami scrie:Nu vrei sa fii
nikonians_ro scrie:Nu vreau sa fiu rautacios

Nu vrei, dar ESTI.
Daca au vrut sa ma starneasca spre un DSLR mai scump nu au reusit, pt ca in momentul de fata nu ma intereseaza unul mai performant.Nu vad ce legatura are "mirosul" si "decenta" unui DSLR mai scump cu problema ridicata de mine.

Nu eu vreau sa te conving sa-ti iei unul mai scump ....ci NIKON vrea sa te convinga....( daca intelegi ce vreau sa spun ).
Este doar o problema de marketing si atat. Asta am vrut sa zic. Nu stiu ce ai inteles tu.
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde belami » Sâm Mar 07, 2009 1:27 pm

Criteriile pt care am ales D40-ul ar fi:
1) senzor mult mai mare ca la compacte si bridge-uri (comportament decent pana la ISO 800)
2) control la toate elementele esentiale ale expunerii expunerii (+ accesibilitatea lor)
3) posibilitatea de a atasa un blitz extern
4) dimensiuni mici
5) pret

Toate aceste criterii sunt indeplinite cu SUCCES de micutul meu D40.
Deocamdata problema cu WB-ul este singura care ma deranjeaza la el.
belami
 
Mesaje: 47
Membru din: Sâm Feb 14, 2009 12:48 pm
Localitate: Buzau

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde belami » Sâm Mar 07, 2009 1:29 pm

P.S. - am uitat sa amintesc de posibiliatea de a schimba obiectivele.
belami
 
Mesaje: 47
Membru din: Sâm Feb 14, 2009 12:48 pm
Localitate: Buzau

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde TocuMarian » Sâm Mar 07, 2009 2:01 pm

Incearca si alte modalitati de masurare, din cele expuse mai sus. Poate merge mai bine. Daca tu zici ca problema asta e omniprezenta pe modelul D40 nu e foarte bine. Pana la urma daca ai o optiune ar trebui sa-ti mearga...
"Whose motorcycle is this?
It's a chopper, baby.
Whose chopper is this?
Zed's.
Who's Zed?
Zed's dead, baby, Zed's dead."
Avatar utilizator
TocuMarian
 
Mesaje: 59
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 12:36 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori

cron