Acum este Dum Apr 28, 2024 8:13 pm

Articole Nikonisti.ro

Masurare Balans de Alb

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde belami » Sâm Mar 07, 2009 2:15 pm

As testa asa ceva: link magazin online ; poate l-ar accepta. Prin orasul nostru n-am sanse sa-l gasesc.
belami
 
Mesaje: 47
Membru din: Sâm Feb 14, 2009 12:48 pm
Localitate: Buzau

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde nikonians_ro » Sâm Mar 07, 2009 2:39 pm

belami scrie:As testa asa ceva: link magazin online ; poate l-ar accepta. Prin orasul nostru n-am sanse sa-l gasesc.

Sau poti sa ti-l faci singur in Photoshop:
- CTRL + N pentru a crea un nou document
- introdu dimensiunile pe care vrei sa le aiba documentul tau apoi apasa OK
- da clic pe Set foreground colour
foreground colour.jpg
patratul ala negru
- introdu valoarea 128 pe cele 3 canale R G B
rgb 128.jpg
apoi apasa OK
- acum apasa tastele Alt + Delete pentru a umple fundalul tau cu culoarea creata
- salveaza documentul

Mai departe iti trebuie o imprimanta calibrata corect.
Bafta
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde glumetu » Sâm Mar 07, 2009 2:42 pm

pentru cine intereseaza, am gasit si linkul original la testul de WB:

http://www.ppmag.com/web-exclusives/200 ... lan-1.html

e o coincidenta faptul ca am gasit si eu acelasi brand de filtru de cafea (de fapt il aveam deja in casa)
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde belami » Sâm Mar 07, 2009 4:29 pm

nikonians_ro si glumetu - multumesc pentru informatii.
O sa incerc mai intai varianta cu pagina listata din Photoshop. 2 intrebari pt nikonians_ro (daca mai are rabdare cu mine):
1) fisierul creat in Photoshop trebuie listat din Photoshop sau pot folosi oribilul viewer din XP (la servici am o imprimanta si un Plotter dar nu am si Photoshop-ul instalat) ?
2) calitatea hartiei folosite banuiesc ca e destul de importanta (reflexii etc); imi poti sugera ceva in acest sens
In legatura cu varianta a 2-a: banuiesc ca filtrul de cafea se va folosi pe principiul Expodiscului: se va aseza pe obiectiv ?! sau il voi fotografia de la distanta ca pe foaia gri/alba neutra ?
belami
 
Mesaje: 47
Membru din: Sâm Feb 14, 2009 12:48 pm
Localitate: Buzau

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde nikonians_ro » Sâm Mar 07, 2009 4:58 pm

belami scrie:1) fisierul creat in Photoshop trebuie listat din Photoshop sau pot folosi oribilul viewer din XP (la servici am o imprimanta si un Plotter dar nu am si Photoshop-ul instalat) ?


Salvezi fisierul in format .jpg sau .tiff si il pui pe un memory stick pentru a-l printa la servici. La servici poti deschide imaginea chiar si cu Windows picture and fax viewer si urmezi pasii pentru imprimare. Vei vedea la un moment dat ca ai posibilitatea sa setezi imprimanta si incearca sa dai la calitatea cea mai mare posibila.Rezultatul trebuie sa fie un gri uniform fara pete.
belami scrie:2) calitatea hartiei folosite banuiesc ca e destul de importanta (reflexii etc); imi poti sugera ceva in acest sens

Sa nu fie lucioasa. Sa fie carton alb ,mat si fara model.
O alta varianta e sa mergi la un centru foto si sa scoti format A4 pe hartia lor mata, dar le spui inainte ca sa nu faca absolut nicio corectie de luminozitate sau altceva.
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde Dan Pop » Sâm Mar 07, 2009 5:14 pm

belami scrie: White balance -> White balance preset -> Measure ... mi se cere apoi sa fotografiez un obiect gri neutru sau alb.Problema este ca in 99% din cazuri imi apare mesajul "Unable to measure white balance.Please try again."

Ai incercat si ce ti-am sugerat eu in mesajul anterior, adica nu sa fotografiezi un obiect "alb" ci sa fotografiezi chiar sursa de lumina printr-un obiect alb-laptos, translucid, pus imediat in fata obiectivului?

Aparatele din gama D40-D60 sint "castrate" in multe privinte, fie pentru a reduce costurile de productie, fie pentru a nu fi prea competitive cu gama imediat urmatoare, dar ma indoiesc ca Nikon le-a dotat si cu functii "broken by design".

belami scrie: Manualul precizeaza ca masuratoarea poate fi realizata "even when the camera is not in focus".

In metoda recomandata de mine aparatul nu va fi niciodata focalizat. Lasa aparatul pe modul P de calculare a expunerii.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde glumetu » Sâm Mar 07, 2009 6:53 pm

belami scrie:sau il voi fotografia de la distanta ca pe foaia gri/alba neutra ?

asa - da.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde belami » Sâm Mar 07, 2009 10:10 pm

Dan Pop scrie:Ai incercat ... sa fotografiezi chiar sursa de lumina printr-un obiect alb-laptos, translucid, pus imediat in fata obiectivului?

Am incercat cu un capac translucid de la o caserola, dar nu a functionat. Sunt in cautarea unui alt obiect; am auzit de capacele de la Pringles ca ar da rezultate bune. M-am uitat de curiozitate la el intr-o benzinarie, dar mi-a parut prea transparent si nu l-am cumparat (nu-mi era foame). Se pare ca intre timp au schimbat calitatea capacelor.
"broken by design" inseamna erori de proiectare ? :oops:
Multumesc pentru ajutor.
belami
 
Mesaje: 47
Membru din: Sâm Feb 14, 2009 12:48 pm
Localitate: Buzau

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde Dan Pop » Dum Mar 08, 2009 12:41 am

belami scrie:Am incercat cu un capac translucid de la o caserola, dar nu a functionat. Sunt in cautarea unui alt obiect;

Eu am obtinut cele mai bune rezultate cu un plic de plastic pentru CD-uri care avea un insert alb si foarte poros.
Dar de mers, au mers toate materialele pe care le-am testat: tavite de polistiren, funduri de pahare de plastic de smintina sau iaurt etc, dar culorile au fost mai reci decit in cazul plicului de CD-uri care dadea culori foarte apropiate de cele reale (cel putin in conditiile in care am facut eu testul).
belami scrie:"broken by design" inseamna erori de proiectare ? :oops:

Care nu functioneaza din cauza modului in care a fost proiectat. Poate fi vorba de o eroare de proiectare sau de o decizie deliberata, gen: introducem si functia asta, ca sa dea bine la marketing, dar ar fi prea scump s-o implementam corect, asa ca facem si noi ceva, acolo, sa fie.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde glumetu » Dum Mar 08, 2009 8:02 am

belami scrie:Am incercat cu un capac translucid de la o caserola, dar nu a functionat. Sunt in cautarea unui alt obiect; am auzit de capacele de la Pringles ca ar da rezultate bune. M-am uitat de curiozitate la el intr-o benzinarie, dar mi-a parut prea transparent si nu l-am cumparat (nu-mi era foame). Se pare ca intre timp au schimbat calitatea capacelor

capacele vechi de Pringles erau albe. nu a fost la noi decat varianta translucida.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

cron