Acum este Mar Apr 30, 2024 1:40 pm

Articole Nikonisti.ro

Masurare Balans de Alb

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde dadrian » Dum Noi 08, 2009 10:33 pm

Dan Pop scrie:Pai atit timp cit exista mai multe temperaturi de culoare diferite balansul nu mai are sens decit referitor la o singura sursa de lumina dintre ele. Asta nu mai tine de nimic din camera, e imposibil sa faci alb simultan si la 2500K si la 6000K. Intii trebuie sa aduci luminile la un numitor comun dpdv al K si dupa aia te ocupi de WB camerei.


Parerea mea (de incepator) este ca rolul balansului de alb este de a stabili temperatura luminii intr-o situatie data. Lumina la un moment dat este media ponderata a surselor care o compun. Daca in aceste conditii senzorul reuseste sa stabileasca valorea de referinta a albului, atunci lucrurile sunt rezolvate. Pina la urma selectind una din setarile predefinite (soare, umbra, nor, blitz, etc.) nu facem decit sa setam o valoare a tempraturii sursei de lumina situata intre 2.000 si 10.000 K.

Ceea ce nu inteleg este modul in care folosind un expodisc (sau carton) se stabileste valoarea de referinta. In mod normal ar trebui ca acest expodisc sa reflecte in obiectiv lumina alba si lumina ambienta. (Nu am avut in mina nici odata un expodisc, dar pare facut dintr-un material alb, semitransparent)

Cazul pe care l-am intilnit eu este urmatorul:
- camera cu peretii galbeni, tavan alb, bec incandescent 200W - vopsit alb din fabricatie, eventual ceva lumina naturala;
- subiect necooperant in continua miscare (un an si jumatate) se impune folosirea blitzului, in mod clar acesta nu se poate folosi frontal.
Toate fotografiile facute in aceste conditii au o problema in ceea ce priveste culoarea, subiectu este clar virat in galben.

De aici vine si intrebarea mea legata de blitz. Daca in conditiile anterioare setez valoarea balansului de alb pe blitz sau auto fotgrafiile vor iesi in continuare virate in galben, din cauza reflexiei din pereti. Daca as determina temperatura cu un expodisc, atunci ce valoare va trebui sa aleg, biltz sau valoarea determinata cu ajutorul expodiscului. Este clar ca daca as folosi valoarea determinata si as folosi blitzul, atunci aceasta valoare nu ar fi corecta.

Sper ca nu am spus prea multe prostii,
Adrian
dadrian
 
Mesaje: 31
Membru din: Lun Aug 17, 2009 10:08 am

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde mandea » Dum Noi 08, 2009 10:53 pm

Adrian, sfat de amator:
Pune-i subiectului in mana un card gri (agata-l de gat daca nu vrea sa-l tina in mana) si trage un cadru - "cadrul de referinta".
Renunta la cardul gri si trage cadrul pe care il doresti (incerca sa-ti pastrezi aceeasi pozitie/orientare a blitului ).
In programul de editare ales, foloseste "cadrul de referinta" pentru stabilirea balansului de alb pe care il vei folosi la restul cadrelor.

Sau mai simplu, pune-i o hainuta despre care stii ca e alba si tot in porgramul de editare ales, alege ca punct neutru un punct de pe hainuta repectiva. Poate fi chiar o bulinuta de pe o hainuta.

Spre exemplu, aici: viewtopic.php?f=36&t=1279&start=30#p14224
am considerat ca foaia de hartie e alba si am folosit un punct de pe ea ca punct neutru.


Ce cred ca nu intelegi tu este ca expodiscul il folosesti chiar atunci cand tragi cu blit, tocmai pentru ca algoritmul de calcul al balansului de alb sa ia in calcul rezultanta tuturor surselor de lumina.
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde dadrian » Dum Noi 08, 2009 11:11 pm

Tehnic problema este rezolvata simplu cu View NX. Este doar o chestiune de timp (pe care nu il am) si una teoretica, vreau sa inteleg despre ce este vorba.
1. Am sa-mi iau un expodisc si am sa incerc. Oricum imi va fi util in multe alte situatii.
2. In View NX odata aleasa temperatura potrivita, o pot introduce manual. Am sa incerc si aceasta metoda, sunt curios.

Adrian
dadrian
 
Mesaje: 31
Membru din: Lun Aug 17, 2009 10:08 am

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde Dan Pop » Lun Noi 09, 2009 1:42 am

dadrian scrie:
Dan Pop scrie:Pai atit timp cit exista mai multe temperaturi de culoare diferite balansul nu mai are sens decit referitor la o singura sursa de lumina dintre ele. Asta nu mai tine de nimic din camera, e imposibil sa faci alb simultan si la 2500K si la 6000K. Intii trebuie sa aduci luminile la un numitor comun dpdv al K si dupa aia te ocupi de WB camerei.

Desi nu am obiectii de fond la textul de mai sus, ma simt nevoit sa precizez ca nu imi apartine. Deci, mai multa atentie la atribuirea citatelor!
dadrian scrie:Parerea mea (de incepator) este ca rolul balansului de alb este de a stabili temperatura luminii intr-o situatie data. Lumina la un moment dat este media ponderata a surselor care o compun.

Doi oameni cu ceva mai multa experienta ti-au spus deja ca lucrurile nu stau asa, dar tu insisti pe ideea asta. Povestea nu e nici scurta, nici simpla, daca te intereseaza subiectul cauta cu google "legea radiatiei corpului negru" si apoi "temperatura de culoare". Daca ai surse cu temperaturi de culoare diferite, nu le poti aproxima cu o sursa unica avind o temperatura calculata intr-un fel sau altul. Poti face balansul pentru cea mai intensa, dar cealalta iti va da, inevitabil, o lumina colorata.
dadrian scrie:Ceea ce nu inteleg este modul in care folosind un expodisc (sau carton) se stabileste valoarea de referinta.

Nu exista valoare de referinta in acest caz. In cazul unei temperaturi de culoare unice, se fotografiaza sursa de lumina prin expodisc, pentru a se obtine un balans custom, asa cum este descris in manualul aparatului. In cazul cartonului de referinta gri, imaginea cartonului se foloseste la post-procesare ca referinta de alb pentru programul folosit.
dadrian scrie:- subiect necooperant in continua miscare (un an si jumatate) se impune folosirea blitzului, in mod clar acesta nu se poate folosi frontal.

Pui pe blitz placuta de difuzie si il folosesti frontal. Balans de alb auto sau blitz. Problem solved.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde sorinsava » Lun Noi 09, 2009 10:51 am

dadrian scrie:Cazul pe care l-am intilnit eu este urmatorul:
- camera cu peretii galbeni, tavan alb, bec incandescent 200W - vopsit alb din fabricatie, eventual ceva lumina naturala;
- subiect necooperant in continua miscare (un an si jumatate) se impune folosirea blitzului, in mod clar acesta nu se poate folosi frontal.
Toate fotografiile facute in aceste conditii au o problema in ceea ce priveste culoarea, subiectu este clar virat in galben.



Lumina reflectata se coloreaza ca si peretele de care ai reflectat-o. Chiar daca ai pune un filtru CTO pe blitz, peretii tot ar putea sa-ti coloreze lumina neplacut.
Un bec de 200W clasic devine cam inutil fata de un blitz. De ce nu folosesti cea mai scurta expunere posibila in asa fel incit sa anulezi cit mai mult din lumina ambientala care ajunge pe subiect? Sau faci cu blitzul direct, din lateralul camerei, prin ceva destul de transparent pt difuzie.

Poti sa corectezi peretii daca ies aiurea si dupa ce faci poza. Daca folosesti CaptureNX sunt diverse variante spre ex. pui niste pct. de control cu raza mare pe pereti si corectezi culoarea. In Ps poti sa iti faci o selectie pt Hue/Sat sau cu Replace Color desi efectul asta nu da o selectie precisa.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde Merlin » Lun Noi 09, 2009 5:54 pm

salutare oameni buni!
... incerc sa-mi expun si eu micile observatii personale (repetate) in urma folosirii expodiscului:

1 - Mandea ... ultimul paragraf "Ce cred ca nu intelegi tu este ca expodiscul il folosesti chiar atunci cand tragi cu blit, tocmai pentru ca algoritmul de calcul al balansului de alb sa ia in calcul rezultanta tuturor surselor de lumina." este partial corect! De ce spun asta? Pentru ca in cazul in care folosesti blitul din aparat, la fel ca si cel montat pe aparat iti va da o eroare de citire a balansului de alb. Uneori mai mult sau mai putin evidenta, insa de cele mai multe ori (unde sunt mai multe surse de lumina de temperaturi diferite, esecul va fi cu atat mai mare). Expodiscul este construit astfel incat sa masori balansul de alb indreptand obiectivul exact spre lumina si nu spre subiectul fotografiei (exceptand cazul cand fotografiezi in aer liber si unde lumina naturala are in general omogenitate). Mai exact, pentru a putea sa masori BA-ul corect cu un expodisc in timp ce utilizezi si blitul ai o singura varianta: blitz detasat, montat pe trepied astfel incat sa-ti ilumineze corect subiectul fotografiei iar aparatul foto va fi situat langa acesta (subiect) orientat a.i. sa masoare si lumina blitului si pe cea ambientala. Asta inseamna un nikon de la cel putin D 90 in sus care stie CLS- ul, un al doilea blitz ce stie CLS ori un trigger sau ceva de genul respectiv. Desigur, orice schimbare a unghiului de reflectare a blitului cu atat mai mult cat culorile suprafetelor de reflexie difera, va da erori insemnate in utilizarea in continuare a balansului de alb masurat anterior.

2 - personal, in timpul fotografiilor gen NBC, utilizez Expodiscul foarte rar, insa il utiliez intotdeauna la fotogafiile facute in biserica ori alte locatii intunecoase ori nu - FARA BLITZ. Aici cam rar da gres. Mai exact spus, deloc! Doar daca nu masori BA incorect.

3 - mai rapid, dupa ceva exercitiu imi pare a fi utilizarea gradelor Kelvin. Sigur, mult mai eficient si rapid cardul gri asezat in cadru.

4 - .. trage NEF si apoi daca vei gresi la BA .. mai ai SANSE cate vrei sa fie cum iti doresti!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde mandea » Lun Noi 09, 2009 7:12 pm

Merlin, am inteles ce-ai zis. Multumesc pentru lamuriri.
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde bogdan_dumitru » Joi Noi 12, 2009 1:43 pm

Relativ la masurarea balansului de alb am gasit acest produs care mi se pare interesant prin prisma utilizarii mai mult decat facile.
http://www.bhphotovideo.com/c/product/5 ... lance.html
Daca are cineva experiente cu acest produs si este dispus sa impartaseasca...
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde Dan Pop » Joi Noi 12, 2009 6:44 pm

bogdan_dumitru scrie:Relativ la masurarea balansului de alb am gasit acest produs care mi se pare interesant prin prisma utilizarii mai mult decat facile.
http://www.bhphotovideo.com/c/product/5 ... lance.html
Daca are cineva experiente cu acest produs si este dispus sa impartaseasca...

O variatiune pe tema expocap-ului, disponibil la F64 (link magazin online) la exact acelasi pret. Expocap-ul da rezultate bune, dar nu la acelasi nivel de precizie ca expodisc-ul (singurul accesoriu de acest gen la care fiecare exemplar vine insotit de rezultatul testelor pe un colorimetru de precizie).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde Otto » Mie Oct 26, 2011 2:01 pm

Pentru un balans de alb foarte aproape de realitate eu am folosit urmatoarea metoda: am mers la librarie si am cumparat cea mai alba coala de carton :)
1. Am pus aparatul in modul P
2. Apas o singura data WB si selectez PRE (preset, custom)
3. Mai apas o data WB timp de cateva secunde pana ce PRE incepe sa palpaie.
4. Incerc sa fac o fotografie la cartonul alb care cuprinde intreg cadrul. Aparatul nu declanseaza, insa face o masurare a balansului de alb.
5. Apare mesajul Good pe display. Cel putin asa apare la D7000 .Gata!
Coala respectiva trebuie tinuta exact in locul unde urmeaza sa fotografiez, astfel incat sa cada pe ea aceleasi surse de lumina ca si pe subiect.
Stiu ca unii se vor simti jigniti de explicatiile puerile, intrucat marea majoritate de aici cunoasteti aceste aspecte, dar se adreseaza celor care sunt la inceput de drum si doresc o metoda ieftina si rapida de alegere a balansului de alb.
Otto
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Oct 15, 2011 10:42 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori