Acum este Joi Mar 28, 2024 9:50 pm

Articole Nikonisti.ro

Masurare Balans de Alb

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde Merlin » Sâm Noi 05, 2011 10:50 am

Cu placere! ..
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde LiviuP » Lun Noi 28, 2011 10:11 am

Vin si eu cu 2 intrebari:
- cum ar fi mai bine sa setez balansul de alb in cazul in care folosesc flashul pentru umplere la lumina soarelui sau la umbra? Daca nu folosesc flash eu pun o valoare presetata (direct sunlight - 0 pentru soare, shade - B6 pentru umbra). Daca folosesc flashul eu pun WB auto. Nu sunt insa 100% sigur daca asta este abordarea cea mai buna. Exista niste filtre colorate care se pot aplica pe capul flashului in astfel de situatii?
- cum setam balansul de alb daca avem si soare si umbre? (cu sau fara flash)

Multumesc anticipat.

Liviu
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde DannyMC » Lun Noi 28, 2011 6:16 pm

Flashul este calibrat pentru o temperatura de culoare de ~5500K, la fel ca si lumina soarelui.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde Dan Pop » Mar Noi 29, 2011 3:03 pm

Mergi pe Auto, eventual cu o corectie dupa gust. Daca nu esti multumit, poti rectifica la conversia raw-ului.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde Alin D@li » Sâm Ian 05, 2013 9:11 pm

Rog frumos o explicatie (nu vreau sa par enervant dar vreau sa inteleg exact):

Ca sa inteleg exact cum sa setez balansul de alb, intr-un interior, cu un ExpoDisc (detin un D90): trebuie sa trec pe focus manual si in momentul in care modul "pre" din WB clipeste sa asez expodiscul in fata obiectivului si sa declansez :
1. daca subiectul are sursa de lumina paralel in stanga lui, pe tavan (dreapta mea) - pentru setarea WB inspre ce declansez?
- din pozitia mea spre sursa de lumina,
- din locul subiectului spre pozitia mea ,
- din locul meu spre pozitia subiectului?

2. daca subiectul are sursa de lumina in fata, pe tavan (deasupra mea) - pentru setarea WB inspre ce declansez?
- din locul subiectului spre sursa de lumina?
- din locul meu spre pozitia subiectului?
- din locul subiectului spre pozitia mea?

3. daca subiectul are sursa de lumina in spatele lui, pe tavan (in fata mea) - pentru setarea WB inspre ce declansez?
- din locul meu spre pozitia lui?
- din locul meu spre sursa de lumina?
- din locul subiectului spre pozitia mea?
Avatar utilizator
Alin D@li
 
Mesaje: 390
Membru din: Mar Dec 11, 2012 7:13 pm

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Ian 05, 2013 9:39 pm

Alin D@li scrie:... cu un ExpoDisc (detin un D90)


Ai un film foarte explicit pentru D90 pe site-ul oficial:http://expoimaging.com/support-video-lessons.php?support_id=6&keywords=ExpoDisc
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde Alin D@li » Dum Ian 06, 2013 5:59 pm

As avea cateva intrebari, vizavi de masurarea luminii cu un ExpoDisc:
1. In cazul meu in care folosesc un Nikon D90, masurarea luminii se face declansand si apoi trebuie sa setez in meniul aparatului “imaginea capturata” ca prioritara pentru balansul de alb?
2. Daca am masurat lumina intr-un interior, cand ies afara (exemplu ora 12.30) efectuez o noua masurare si iarasi setez in meniul aparatului “imaginea capturata” (noua) ca prioritara pentru balansul de alb?
3. In momentul in care intru in acelasi interior (1), schimb din nou in meniul aparatului ca prioritara setarea anterioara (1) – sau efectuez o noua masurare (poate fi cazul in care initial -1- am facut masurare la ora 12.00 apoi am revenit la ora 21.00)?
4. Daca urmatoarea zi ies afara sa fac poze la ora 15.30, fac o noua masurare a luminii sau caut in aparat setarea pe care am facut-o la (2)? la ora 12.30 (evident ca poate diferi intensitatea solara)
Avatar utilizator
Alin D@li
 
Mesaje: 390
Membru din: Mar Dec 11, 2012 7:13 pm

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde Cata.Mihai » Mar Sep 10, 2013 2:43 pm

Buna ziua,

Am inteles cum se regleaza balansul de alb pentru un punt cat de cat stationar, dar sa presupunem un alt scenariu.

Intr-un living sau o camera de mari dimensiuni ai carei pereti sunt vopsiti intr-o culoare stridenta, in plus exista mai multe surse de lumina, fiecare cu tenta ei de culoare.

Sa presupunem ca nici lumina nu este suficienta, deci trebuie sa folosim un blit extern, sa zicem montat direct pe aparat.

Avem de fotografiat un subiect dinamic, (copil, catel, purcel, etc.), cum subiectul nu este stationar, o data cu schimbarea pozitiei se schimba si felul in care subiectul este luminat.

In acest caz, care este cel mai bun mod de reglare a balansului de alb?

Banuiesc ca cea mai buna solutie in acest caz este setarea balasului de alb pe auto, nu? Si o eventuala modificare a lui in Capture NX.

Multumesc.
Nikon D7100 + 17-55mm + diverse
Avatar utilizator
Cata.Mihai
 
Mesaje: 25
Membru din: Lun Aug 12, 2013 6:26 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Sep 10, 2013 4:48 pm

Alin D@li scrie:As avea cateva intrebari, vizavi de masurarea luminii cu un ExpoDisc:
1. In cazul meu in care folosesc un Nikon D90, masurarea luminii se face declansand si apoi trebuie sa setez in meniul aparatului “imaginea capturata” ca prioritara pentru balansul de alb?
2. Daca am masurat lumina intr-un interior, cand ies afara (exemplu ora 12.30) efectuez o noua masurare si iarasi setez in meniul aparatului “imaginea capturata” (noua) ca prioritara pentru balansul de alb?
3. In momentul in care intru in acelasi interior (1), schimb din nou in meniul aparatului ca prioritara setarea anterioara (1) – sau efectuez o noua masurare (poate fi cazul in care initial -1- am facut masurare la ora 12.00 apoi am revenit la ora 21.00)?
4. Daca urmatoarea zi ies afara sa fac poze la ora 15.30, fac o noua masurare a luminii sau caut in aparat setarea pe care am facut-o la (2)? la ora 12.30 (evident ca poate diferi intensitatea solara)


Cam DA la toate nedumeririle tale :) [ideea principala a balansului de alb manual este ca acesta sa fie facut in conditiile de lucru date; se pot pastra imagini etalon doar in cazul in care mediul este perfect identic ca iluminare si nu s-a ars/schimbat niciun bec/led/neon din incinta respectiva intre timp]; la punctul 3 trebuie refacut balansul de alb la ora 21, cu iluminarea artificiala disponibila la acea ora.
Pentru exterior, cu un cer inorat, se poate merge - pentru comoditate - si pe AUTO sau pe modurile apropiate situatiei (daylight sau cloudy) cu reglarea fina ulterioara a albului in programele de prelucrare (de multe ori lumina se schimba foarte repede in exterior, incat e greu de facut balans de alb la fiecare 3-4 cadre). De multe ori modul AUTO produce rezultate foarte bune in ce priviste WB, chiar si la utilizarea blitzului.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Sep 10, 2013 5:00 pm

Cata.Mihai scrie:...
Banuiesc ca cea mai buna solutie in acest caz este setarea balasului de alb pe auto, nu? Si o eventuala modificare a lui in Capture NX.

Multumesc.


In cazul utilizarii blitzului, modul AUTO produce rezultate foarte bune, iar corectiile din software aduc WB aproape de perfectiune (lumina blitzului este foarte bine etalonata); daca exista surse multiple de iluminare si nu se utilizeaza blitzul e bine ca balansul de alb sa fie facut manual in respectivele conditii si utilizat cadrul etalon obtinut.
Pot exista, in interior cu blitz, si situatii in care balansul de alb manual sa trebuiasca sa fie facut (daca se doreste si captarea atmosferei din incinta, atmosfera datorata iluminarii incintei; depinde de setarile de putere ale blitzului.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori