Acum este Joi Mar 28, 2024 11:03 am

Articole Nikonisti.ro

Masurare Balans de Alb

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Masurare Balans de Alb

Mesajde TocuMarian » Lun Feb 23, 2009 8:28 pm

Buna ziua. Am si eu mici intrebari despre masurarea balansului de alb. Mi-as dori sa le impart pe 2 sectiuni:

1. Metode de masurare. Din cate am vazut pe aici pe forum si pe net in general masurarea balansului de alb se poate face cu un ExpoDisk, se poate face cu o bucata de polistiren presat de la puiul pe care il cumpara mama de la alimentara sau cu cine mai stie ce. Din manual am inteles ca se poate face "fotografiind" un obiect de referinta si anume un obiect gri, neutru sau alb. probabil se refera la tot ce am insiruit mai sus adica expodisk, etc.

Intrebarea mea este daca e acelasi lucru sa masor balansul de alb pe un obiect de exemplu gri cu a masura balansul de alb pe un obiect alb? Probabil suna aiurea dar o sa trebuiasca pana la urma sa ma apuc de citit care-i treaba cu balansul asta de alb (cum il face aparatul si ce se intampla in interiorul lui :))

2. Cand folosesc un balans de alb masurat si cand folosesc auto si cand folosesc cele presetate (Fluorescent, Flash, Cloudy etc).

Probabil e destul d emult de dezvoltat pe tema asta si nu vreau sa chinuiesc pe nimeni. Vreau niste raspunsuri minime de unde sa incep. De restul o sa ma ocup singur, pentru a intelege mult mai bine.

Am un D90 si sunt incepator :)

Cu respect
Marian Tocu
"Whose motorcycle is this?
It's a chopper, baby.
Whose chopper is this?
Zed's.
Who's Zed?
Zed's dead, baby, Zed's dead."
Avatar utilizator
TocuMarian
 
Mesaje: 59
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 12:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde Dan Pop » Lun Feb 23, 2009 9:41 pm

TocuMarian scrie:Intrebarea mea este daca e acelasi lucru sa masor balansul de alb pe un obiect de exemplu gri cu a masura balansul de alb pe un obiect alb?

Aparatului nu-i pasa daca obiectul e alb sau gri ci daca albul sau griul in cauza este perfect neutru sau are o tenta de culoare, tenta pe care ochiul n-o prea poate percepe in multe cazuri. Cele mai bune rezultate se obtin cu un perete sau tavan varuit in alb, in lipsa unui expodisc.
TocuMarian scrie:Probabil suna aiurea dar o sa trebuiasca pana la urma sa ma apuc de citit care-i treaba cu balansul asta de alb (cum il face aparatul si ce se intampla in interiorul lui :))

Te asigur ca singurul lucru pe care trebuie sa-l stii este procedura de obtinere a imaginii de referinta, restul e treaba aparatului.

TocuMarian scrie:2. Cand folosesc un balans de alb masurat si cand folosesc auto si cand folosesc cele presetate (Fluorescent, Flash, Cloudy etc).

Raspunsul il vei afla prin experimentare. In general, auto merge bine la lumina de zi si flash. La lumina incandescenta, daca nu esti multumit de rezultatele obtinute cu setarea corespunzatoare, trebuie sa incerci o masuratoare. Lumina fluorescenta e un cosmar, pentru ca exista multe tipuri de amestecuri fluorescente care se folosesc in tuburile cu descarcare in vapori de mercur utilizate in mod obisnuit in birouri si apartamente. De exemplu, eu am in bucatarie un tub cu lumina "calda" si altul cu lumina "de zi". Chiar si la acelasi tip de lumina fluorescenta, pot apare variatii intre producatori diferiti. Deci, un balans de alb masurat este solutia cea mai simpla si aici, daca auto nu te satisface.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde TocuMarian » Mar Feb 24, 2009 10:24 am

Intradevar am vazut ca exista ceva probleme la lumina fluorescenta, probabil din cauza asta existand vreo 6 7 presetari de WB pe acest tip de lumina, pe aparatul de fotografiat.

Multumesc mult, Dan Pop.
O zi buna
"Whose motorcycle is this?
It's a chopper, baby.
Whose chopper is this?
Zed's.
Who's Zed?
Zed's dead, baby, Zed's dead."
Avatar utilizator
TocuMarian
 
Mesaje: 59
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 12:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde LiviuDumitru » Lun Mar 02, 2009 9:52 am

Eu folosesc un grey card ( link magazin online ) si in plus trag raw pentru mici ajustari ulterioare si pana acum am fost multumit de rezultate in orice conditii de iluminare
Avatar utilizator
LiviuDumitru
 
Mesaje: 510
Membru din: Mar Ian 20, 2009 11:29 pm
Localitate: Pitesti

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde badady » Mar Mar 03, 2009 2:27 pm

Deci ar putea cineva sa ne spuna care este procedura de efectuare a balansului de alb?
Adica pasii care trebuiesc urmati.
badady
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mar 03, 2009 2:10 pm

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde Dan Pop » Mar Mar 03, 2009 3:08 pm

badady scrie:Deci ar putea cineva sa ne spuna care este procedura de efectuare a balansului de alb?
Adica pasii care trebuiesc urmati.

Procedura exacta difera de la aparat la aparat, asa ca trebuie consultat manualul aparatului din dotare.
Pasii de urmat sint:

  • Se seteaza WB pe custom
  • Se face masuratoarea de WB, folosind fie un expodisc/expocap, fie un obiect alb/gri suficient de mare si de neutru
  • Daca se urmareste reutilizarea masuratorii si cu alte ocazii, se copiaza rezultatul in unul din registrii d1-d4
  • Se fac fotografiile propriu zise, folosind modul custom si registrul d0 (sau registrul in care a fost copiat d0)
Pentru reutilizari ulterioare, se seteaza modul custom si se selecteaza registrul care contine rezultatele masuratorii respective.

Daca undeva in fotografie apare si un obiect alb/gri suficient de neutru, acesta poate fi folosit ca referinta pentru balansul de alb la postprocesarea pe calculator. Metoda descrisa mai sus are avantajul obtinerii unui balans de alb bun direct din aparatul foto, fara a mai fi nevoie de corectii ulterioare.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde badady » Mar Mar 03, 2009 4:32 pm

Folosesc un proaspat achizitionat D90 kit 18-105. Ce inseamna "suficient de neutru"?
badady
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mar 03, 2009 2:10 pm

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde Dan Pop » Mar Mar 03, 2009 4:52 pm

badady scrie:Folosesc un proaspat achizitionat D90 kit 18-105.

Eu nu, asa ca va trebui sa consulti manualul. Iti recomand lectura lui din scoarta-n scoarta, daca vrei sa scoti tot ce se poate scoate din aparat. Consoleaza-te cu gindul ca manualul unui D300/D700 are peste 400 de pagini... ;)
badady scrie:Ce inseamna "suficient de neutru"?

Daca l-ai folosit ca referinta si ti-au iesit bine culorile, inseamna ca era suficient de neutru ;) Nu este simplu de apreciat a apriori, din ochi, daca un alb sau gri este suficient de neutru, de aceea, sau iti cumperi un card gen link magazin online sau experimentezi. Am obtinut cele mai bune rezultate de la pereti sau tavane varuite in alb.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde gabriel_baragan » Vin Mar 06, 2009 12:10 pm

Subscriu si eu cu D90 18-105 :D
in ceea ce priveste WB la D90 , pe AUTO este dezamagitor in conditii low light, este destul de greu sa faci un WB bun. De multe ori incerc si cu temperatura de culoare, reglata manual. Eu incerca sa strang bani pentru un expodisc.
Daca tot suntem la capitolul acesta lamuriti-ma si pe mine care este diferenta intre EXPOCAP, EXPODISC si cartonul acela gri neutru. Adica de ce expodiscul este 224 ron si expocap este 138 ron (ma ref la cele care imi trebuie mie-filet 67)
Nu fac ambele acelasi lucru?... Pentru low light si alte conditii chiar am nevoie de unul dintre cele doua corectoare de WB. Problema este ca ambele sunt putin cam scumpe :)

Daca aveti sau stiti tehnici mai ieftine care dau rezultate, postati sa citesc si eu :)
Si in legatura cu acel polistiren...Cum se foloseste?...Adica se pune o bucata acolo unde vrei sa masori pe subiect (unde bate lumina) si faci WBu acolo, sau se taie o bucatica rotunda si se foloseste ca un expodisc?

Cu respect,
www.photogabriel.ro

Nikon D90, Grip MB-D80,
Nikon 18-105mm f/3.5-5.6 VR, Nikkor 50mm f/1.8 AF-D, Nikon 80-200mm f/2.8 AF-D
Blitz Nikon SB-900 iTTL
Avatar utilizator
gabriel_baragan
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Mar 04, 2009 2:58 pm
Localitate: Craiova

Re: Masurare Balans de Alb

Mesajde Dan Pop » Vin Mar 06, 2009 12:34 pm

gabriel_baragan scrie: Adica de ce expodiscul este 224 ron si expocap este 138 ron (ma ref la cele care imi trebuie mie-filet 67)
Nu fac ambele acelasi lucru?...

Fac acelasi lucru pe care-l face si un fund de pahar de iaurt sau smintina, doar rezultatele difera ;) La fel ca si la obiective, pe masura ce performantele cresc, preturile tind sa explodeze.

Exista la FotoHobbyShop si o solutie mai ieftina, link magazin online, dar nu am testat-o.
gabriel_baragan scrie:Daca aveti sau stiti tehnici mai ieftine care dau rezultate, postati sa citesc si eu :)

Toate dau rezultate, depinde de cit de mari sint pretentiile tale.
gabriel_baragan scrie:Si in legatura cu acel polistiren...Cum se foloseste?...Adica se pune o bucata acolo unde vrei sa masori pe subiect (unde bate lumina) si faci WBu acolo, sau se taie o bucatica rotunda si se foloseste ca un expodisc?

Se foloseste ca expodisc. E mai usor de interpus intre obiectiv si sursa de lumina daca nu-l decupezi ci doar tii cu mina tavita sau o bucata de tavita usor presata pe obiectiv cind faci masuratoarea de referinta pentru WB. Paharul de iaurt poate fi pus peste obiectiv.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori