Acum este Vin Mar 29, 2024 1:25 am

Articole Nikonisti.ro

Profunzimea de camp

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Profunzimea de camp

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Ian 14, 2013 2:48 pm

mar33 scrie:Nu, stiu si eu ce inseamna 1/20, dar imi arata clar 20" si poti sa faci lejer un pisu pana declanseaza...


Poate dacă scoateti capacul de pe obiectiv, eventual aprindeti si lumina în cameră, o să indice un timp mai utilizabil :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Profunzimea de camp

Mesajde mar33 » Lun Ian 14, 2013 7:01 pm

Hei, am zis ca sunt incepator, nu ca am pus mana prima data pe un aparat foto. Normal ca am luat capacul la obiectiv si am aprins lumina in casa, dar o sa atasez niste poze, caci ele fac o mie de cuvinte...
Fişiere ataşate
 1.jpg
mar33
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Ian 12, 2013 9:47 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Profunzimea de camp

Mesajde mar33 » Lun Ian 14, 2013 7:02 pm

mar33
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Ian 12, 2013 9:47 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Profunzimea de camp

Mesajde mar33 » Lun Ian 14, 2013 7:02 pm

mar33
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Ian 12, 2013 9:47 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Profunzimea de camp

Mesajde DannyMC » Lun Ian 14, 2013 7:32 pm

Ce vrei sa fotografiezi cu f/22?!! :shock:
In alta ordine de idei schimba modul blitzului de pe slow syncro, si vei rezolva problema! ;)
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Profunzimea de camp

Mesajde mar33 » Lun Ian 14, 2013 8:01 pm

Am schimbat blitz-ul, acum merge, insa daca dau de rotita se schimba doar F-ul, iar in partea stanga, ramane 60 indiferent de optiuni. Pe scurt, cred ca ma voi inscrie la un curs foto Nikon entry level...
mar33
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Ian 12, 2013 9:47 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Profunzimea de camp

Mesajde DannyMC » Lun Ian 14, 2013 8:17 pm

Sigur ca se schimba doar diafragma, esti in modul A, adica prioritate de Diafragma ! Ce naiba, voi chiar nu mai cititi manualul aparatului??!!! :o :?
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Profunzimea de camp

Mesajde lefteralexandru » Mar Ian 15, 2013 11:37 am

Poate se referea la faptul ca in A schimba diafragma de la f8 la f 22 si viteza de declansare ramane tot 1/60 :)

Pe scurt, cred ca ma voi inscrie la un curs foto Nikon entry level...

vezi ca o sa gasesti resurse video si pe nikonisti.ro http://www.nikonisti.ro/comunitate/school/
Avatar utilizator
lefteralexandru
 
Mesaje: 327
Membru din: Lun Feb 07, 2011 10:39 am
Localitate: Galati

Re: Profunzimea de camp

Mesajde berila_mz » Mar Ian 15, 2013 4:57 pm

Incearca sa modifici si a 3-a variabila ISO undeva la 400-800 daca esti in interior.
Dl Grozescu are un grafic foarte interesant despre legatura viteza declansare-ISO-diafragma.

Spor!
berila_mz
 
Mesaje: 559
Membru din: Mie Mai 30, 2012 10:35 am

Re: Profunzimea de camp

Mesajde SirBDD » Mie Ian 16, 2013 7:24 pm

Imagineaza-ti un triunghi cu cele trei laturi: ISO, diafragma si timp de expunere. Acest triunghi trebuie sa aibe o anumita suprafata pentru a permite cantitatii optime de lumine sa intre prin obiectiv si sa realizezi fotografia. Prin deductie logica daca reduci dimensiunea unei lature, trebuie sa cresti celelalte doua laturi corespunzator pentru a pastra aceasi suprafata.

In cazul tau, inchiderea diafragmei la 1/22 presupunea fie cresterea timpului de expunere, fie a sensibilitatii (ISO) fie ambele. Pe modul A, controlezi diafragma (Aperture) dar si ISO. Daca nu ai modificat deloc latura ISO a triunghiului, atunci aparatul a calculat singur cat de mult trebuie sa creasca timpul de expunere si a ajuns la ... 20 sec. Pentru a reduce aceasta valoare, trebuie sa il "ajuti" crescandu-i valoarea ISO la 1.250 sau 1.600 (cu amendamentul ca vei avea zgomot de imagine).

Daca insa, diafragama 1/22 nu este un factor obligatoriu, atunci poti sa o mai reduci (deschizi diafragma) si cu "doar" ISO800 vezi reusi sa scoti un timp de expunere calculat de aparat, mai acceptabil :).

Mult succes!

[off-topic]
mar33 scrie:Pe scurt, cred ca ma voi inscrie la un curs foto Nikon entry level...

Nu e nici o rusine sa faci un curs foto din cand in cand, pe langa lectura de rigoare de pe internet si din cartile de specialitate. Eu o sa merg la un astfel de curs chiar week-end-ul viitor desi - la randul meu - tin cursuri gratuite (entry-level) la cluburi Foto de incepatori-avansati. Tot timpul e loc de imbunatatire.
Inainte de a pune intrebari pe un forum, e indicat sa citesti manualul de utilizare.
Avatar utilizator
SirBDD
 
Mesaje: 243
Membru din: Lun Sep 27, 2010 2:11 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron