Acum este Vin Mar 29, 2024 3:25 am

Articole Nikonisti.ro

Profunzimea de camp

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Profunzimea de camp

Mesajde bobo-ssi » Sâm Mai 26, 2012 9:21 pm

@A.Cascatau

Legat de distanta focala, si aici trebuie facuta o precizare pentru a fi corecti din punct de vedere tehnic. Este adevarat ca in practica, o distanta focala mai lunga sa traduce printr-un DOF mai mic, dar ce se intampla atunci subiectul fotografiat ocupa aceeasi dimensiune in cadru? Daca am face un portret cu un obiectiv telefoto la o anumita diafragma, si altul cu un obiectiv grand-angular sau super grand-angular la aceeasi diafragma, astfel incat in ambele subiectul fotografiat sa ocupe aceeasi dimensiune (adica daca ne-am apropia foarte mult cu obiectivul grand-angular de subiect), profunzimea de camp ar fi aceeasi.


Ce vrei tu sa propui aici e posibil in teorie adica sa compensezi distanta focala prin apropierea fata de subiect, astfel incat subiectul vizat sa aiba acceasi dimensiune in cadru (asa incat hai sa zicem ca nu se modifica deschiderea relativa in cele 2 cazuri), insa practic perspectiva pote fi alterata in sensul ca pot aparea distorsiuni de perspectiva.
bobo-ssi
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Aug 08, 2011 12:40 pm
Localitate: Timisoara

Re: Profunzimea de camp

Mesajde alex.marius » Mie Iun 06, 2012 4:49 pm

Articolul este pe gustul meu, felicitari. In el ai adaugat foarte multa informatie.

Mici precizari daca imi permiti.
1. Ai enumerat intr-o ordine gen a, b, c(factorii DOF) dupa care ai inceput cu c, b, a.
2. Nu ai pus la toate pozele si @distanta focala @apertura.

O chestie care nu imi este clara. Ca sa verifici aberatia cromatica, limita minima de aparitie, dupa ce trebuie sa ma uit in acele poze? Nu mi se pare prea evident acel "ceva" daca exista.

Inca odata felicitari pentru articol, ma face sa citesc si urmatoarele cu la fel de mare interes.

Multumesc frumos.
alex.marius
 
Mesaje: 20
Membru din: Mie Iun 06, 2012 3:09 pm

Re: Profunzimea de camp

Mesajde Tudor_dx » Lun Iun 11, 2012 11:35 am

@alex.marius

Salut. Acum am vazut mesajul tau.
Nu ai pus la toate pozele si @distanta focala @apertura.


Daca te uiti cu atentie, ai sa vezi sa ca in textul de jos apar toate datele. La obiectivele prime, ca 105mm Micro, este o singura distanta focala. :)

Nu stiu la ce te referi la aberatia cromatica. Ce legatura are cu profunzimea de camp?
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Profunzimea de camp

Mesajde DannyMC » Lun Iun 11, 2012 2:14 pm

Tudor_dx scrie:@alex.marius
Nu stiu la ce te referi la aberatia cromatica. Ce legatura are cu profunzimea de camp?

Cred ca se referea la difractie! :D
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Profunzimea de camp

Mesajde alex.marius » Lun Iun 11, 2012 2:52 pm

Da, scuze, DIFRACTIE...
alex.marius
 
Mesaje: 20
Membru din: Mie Iun 06, 2012 3:09 pm

Re: Profunzimea de camp

Mesajde Tudor_dx » Lun Iun 11, 2012 3:47 pm

Cand ai difractie, pierzi din sharpness. La aparate foto DSLR DX incep sa se vada efectele de pe la f/11 in sus.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Profunzimea de camp

Mesajde bzagan » Lun Iun 11, 2012 6:06 pm

Ca o completare, la macro poti impinge pana pe la f16 deschiderea diafragmei cu conditia sa ai un sistem foarte bun de iluminare. Arunca un ochi pe Nikon R1C1 si vei intelege la ce ma refer.

Din pacate constructia optica a obiectivelor aduc o pierdere de rezolutie la F16 insa in cazul gazelor pierderea este acceptabila.

Nu e nevoie de blitzuri foarte puternice pentru ca oricum sunt foarte aproape de subiectul fotografiat iar lumina trebuie trecuta printr-un difuzer.

Castigul este insa unul important din punct de vedere al adancimii de profunzime. De multe ori la macro vei vrea sa faci aceste sacrificii pentru a avea un DOF mai mare (cand faci macro pe teren si faci o singura fotografie).

Exista si tenica suprapunerii mai multor imagini (cand gaza e ametita si beneficiezi de o sina macro care-ti permite sa apropii subiectul de lentila in pasi foarte mici). Exista programe de Photo Stacking care-ti permit apoi sa realizezi o singura imagine. Astfel vei putea combina mai multe fotografii realizare la F optim (in general F8 dar difera pentru fiecare obiectiv in parte) rezultatul fiind de cele mai multe ori spectaculos.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Profunzimea de camp

Mesajde alex.marius » Mar Iun 12, 2012 8:54 am

Tudor_dx scrie:Cand ai difractie, pierzi din sharpness. La aparate foto DSLR DX incep sa se vada efectele de pe la f/11 in sus.


Scuze, iti spuneam ca nu am inteles in articolul tau exact dupa ce anume sa ma uit. Asta stiam si dinainte, tot din spuse ca daca treci peste f/13 sau f/16 apare fenomenul de difractie, dar nu am gasit pana acum si o demonstratie. Tu in articol ai pus niste poze, iar eu intrebam dupa ce trebuie sa ma uit(de ex daca pui 4 poze la ISO 100, 3200, 6400, 12800) vezi o diferenta de zgomot intre ISO 100 si ISO 12800. Aici sunt 4 poze, dar personal nu vad foarte mari diferente intre ele, mici mici mici la claritate/sharpness poate.
alex.marius
 
Mesaje: 20
Membru din: Mie Iun 06, 2012 3:09 pm

Re: Profunzimea de camp

Mesajde Tudor_dx » Mar Iun 12, 2012 10:01 am

Eu zic ca sunt destul de vizibile. Trebuie sa te uiti la o reducere in claritate/sharpness pe masura ce se inchide diafragma. Daca te duci in articol, si dai click pe imagine sa o vezi la rezolutie mare, ai sa vezi diferentele. Uita-te in diagonala de la f/8 la f/22. Dar chiar si de la f/8 la f/16 se vad diferente.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Profunzimea de camp

Mesajde bzagan » Mar Iun 12, 2012 9:39 pm

Mie imi place ocncluzia de aici... scurt si la obiect, foarte bine sintetizat:

Depth of field: short
Wide aperture
Long focal length
Short distance to subject

Depth of field: long
Small aperture
Short focal length
Long distance to subject

http://imaging.nikon.com/history/basics/19/05.htm
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori