Acum este Joi Mar 28, 2024 9:24 pm

Articole Nikonisti.ro

Profunzimea de camp

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Profunzimea de camp

Mesajde DannyMC » Dum Mai 11, 2014 10:28 am

t_rex scrie:vreau sa fac o poza fiului meu...iar el sa fie scos in evidenta ...? sper ca m-am exprimat corect.. :D

Nu o sa-ti iasa mare smecherie la 55mm cu f/5.6! Poate daca ii incadrezi doar capul in imagine.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Profunzimea de camp

Mesajde t_rex » Dum Mai 11, 2014 10:31 am

BuGabriel scrie:Setezi aparatul pe A, setezi diafragma (aperture) la maxim (3,5 mi se pare ca e la 18-55, dar cand e setat pe wide, adica 18) si focalizezi pe față (ideal e pe ochi).

Trimis de pe al meu Nexus 4 folosind Tapatalk

am inteles ..o sa incerc sa pun in practica...inca nu am citit manualul....lipsa timp...distanta ideala cam care ar fi ?
t_rex
 
Mesaje: 27
Membru din: Mar Apr 29, 2014 10:29 am

Re: Profunzimea de camp

Mesajde berila_mz » Dum Mai 11, 2014 11:46 am

Ideea e: diafragma la minim (1,8), focala cat mai mare (55mm, 200mm) si distanta de focalizare cat mai mica posibila.
Are dl Grozescu pe nikonisti.ro un curs online gratuit f bun!
Succes!
berila_mz
 
Mesaje: 559
Membru din: Mie Mai 30, 2012 10:35 am

Re: Profunzimea de camp

Mesajde t_rex » Dum Mai 11, 2014 11:50 am

am inteles care-i smecheria un F mare apertura mica, F mic apertura mare ...acum nu ma ajuta nici obiectivul dar ce sa-i faci ...mi-ar trebui macar un 105mm...dar bugetu' nu ma lasa....momentan !
multam de sfaturi..o sa incerc sa fac cu ce am sa vad ce iese...bafta
t_rex
 
Mesaje: 27
Membru din: Mar Apr 29, 2014 10:29 am

Re: Profunzimea de camp

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Mai 11, 2014 2:24 pm

t_rex scrie:.o sa incerc sa fac cu ce am sa vad ce iese...bafta


Merge cu ce aveti:

- încadrati cât mai strâns (cu 55mm)
- diafragma 5.6 (cea mai deschisă)
- alegeti un fundal cat mai îndepărtat (iesiti în parc, cautati ceva pomi, tufisuri la cel putin 10m în spate).
- nu uitati să fotografiati de jos (deci de la înăltimea ochilor copilului).
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Profunzimea de camp

Mesajde t_rex » Dum Mai 11, 2014 2:45 pm

Radu_Grozescu scrie:
t_rex scrie:.o sa incerc sa fac cu ce am sa vad ce iese...bafta


Merge cu ce aveti:

- încadrati cât mai strâns (cu 55mm)
- diafragma 5.6 (cea mai deschisă)
- alegeti un fundal cat mai îndepărtat (iesiti în parc, cautati ceva pomi, tufisuri la cel putin 10m în spate).
- nu uitati să fotografiati de jos (deci de la înăltimea ochilor copilului).

multumesc pentru sfaturi asa o sa fac ...sper sa adaug o foto cand o sa am timp :D
t_rex
 
Mesaje: 27
Membru din: Mar Apr 29, 2014 10:29 am

Re: Profunzimea de camp

Mesajde t_rex » Mar Mai 13, 2014 12:46 am

am mai uitat ceva am vazut posibilitatea de a face foto...in anumite formate...jpeg...raw....etc...cum sa le fac in ce format...si aici ma refer la toate nu doar la ce am intrebat mai sus...multumesc .
t_rex
 
Mesaje: 27
Membru din: Mar Apr 29, 2014 10:29 am

Re: Profunzimea de camp

Mesajde t_rex » Mie Mai 14, 2014 3:46 pm

t_rex scrie:am mai uitat ceva am vazut posibilitatea de a face foto...in anumite formate...jpeg...raw....etc...cum sa le fac in ce format...si aici ma refer la toate nu doar la ce am intrebat mai sus...multumesc .

deci ??
t_rex
 
Mesaje: 27
Membru din: Mar Apr 29, 2014 10:29 am

Re: Profunzimea de camp

Mesajde Tudor_dx » Mie Mai 14, 2014 4:10 pm

t_rex scrie:
t_rex scrie:am mai uitat ceva am vazut posibilitatea de a face foto...in anumite formate...jpeg...raw....etc...cum sa le fac in ce format...si aici ma refer la toate nu doar la ce am intrebat mai sus...multumesc .

deci ??


Formatul RAW este ideal daca urmeaza sa iti prelucrezi fotografiile, corectii, editari samd. Altfel, foloseste JPG cu diferite setari Picture Control, le gasesti in meniul aparatului.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Profunzimea de camp

Mesajde ikraft » Sâm Mai 17, 2014 5:47 am

tine cont si de faptul ca un jpeg este un produs finit, nu poti modifica prea multe la el. Un fisier raw (NEF) are informatia initiala si poti face tot felul de jpeg-uri din el. In plus, o camera nu are puterea de calcul a unui computer si in consecinta iti va scoate produse finale (adica jpeg) la calitate ceva mai mica fata de un computer.
Avantajul cel mai mare la fisierele raw e ca poti schimba foarte multe setari DUPA ce ai facut poza, folosind un soft precum Capture NX2 (si obtii alte produse finale jpeg) . Poti schimba balansul de alb (f important) sau tipul de fotografie (portrait, vivid, landscape, etc).
Foloseste RAW+FINE si la pozele care ti se par cele mai reusite, refa jpeg-uri folosind computerul personal.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori