Acum este Vin Mar 29, 2024 1:57 am

Articole Nikonisti.ro

Profunzimea de camp

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Profunzimea de camp

Mesajde mar33 » Mie Ian 16, 2013 7:43 pm

Multumesc mult pentru informatii. O sa incerc sa studiez mai mult teoria fotografica.
mar33
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Ian 12, 2013 9:47 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Profunzimea de camp

Mesajde SirBDD » Mie Ian 16, 2013 9:40 pm

In locatii mai intunecate, lipsa luminii externe (flash) duce la necesitatea compensarii din aparat, ajustand toti cei 3 factori de care pomeneam mai sus:
1. diafragma (aici sunt recomandate obiective cat mai luminoase ce permit deschiderea diafragmei cat mai mult -> cifra F cat mai mica). Va recomand sa deschideti diafragma cat de mult va permite obiectivul folosit. Veti observa ca obiectivele tip zoom (focala variabila) cu F/2.8 sunt un pic mai scumpe decat cele care incep la f/3.5 si pe masura ce se creste focala ("se face zoom") se inchid catre F/5.6. In cazul d-voastra, F/22 inchidea atat de mult diafragma incat nu permitea unei cantitati necesare de lumine sa ajunga pe senzor decat daca diafragma statea deschisa 20 sec.
2. sensibilitatea ISO care ar trebuie marita (ISO 1600 si chiar mai mult daca aparatul o permite fara a afecta foarte mult calitatea imaginii). Un nivel ISO marit duce la aparitia fenomenului de "zgomot" sau "artefacte" care poate fi de mai multe feluri: http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/image-noise.htm
3. timpul de expunere. In cazul fotografierii pe modul A, acesta este calculat automat de aparat functie de ceilalti doi factori de mai sus. Bineinteles ca un timp mai mare de expunere permite unei cantitati mai mari de lumina sa ajunga e senzor. Totodata, un timp mai mare de expunere impune utilizarea unui trepied. Mai multe detalii aici: http://www.diyphotography.net/shutter-speed
Inainte de a pune intrebari pe un forum, e indicat sa citesti manualul de utilizare.
Avatar utilizator
SirBDD
 
Mesaje: 243
Membru din: Lun Sep 27, 2010 2:11 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Profunzimea de camp

Mesajde Khyan » Lun Mar 18, 2013 11:12 am

Un scurt tutorial scris ieri. Nici pe departe asa detaliat ca tutorialul nikonist, dar contine poze facute cu un compact, in completarea celor din tutorial, facute cu DSLR-uri. Have fun !
Avatar utilizator
Khyan
 
Mesaje: 125
Membru din: Joi Apr 28, 2011 9:46 pm

Re: Profunzimea de camp

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Mar 18, 2013 11:19 am

Khyan scrie:Un scurt tutorial scris ieri. Nici pe departe asa detaliat ca tutorialul nikonist, dar contine poze facute cu un compact, in completarea celor din tutorial, facute cu DSLR-uri. Have fun !



Poate ar fi folositor un mic dictionar:

zoom mic (în material) = focală scurtă, unghi mare de acoperire
zoom mare (în material) = focală lungă, unghi mic de acoperire
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Profunzimea de camp

Mesajde Khyan » Lun Mar 18, 2013 11:27 am

Multumesc ! O sa completez.
Avatar utilizator
Khyan
 
Mesaje: 125
Membru din: Joi Apr 28, 2011 9:46 pm

Re: Profunzimea de camp

Mesajde Tudor_dx » Joi Iun 06, 2013 2:27 pm

Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Profunzimea de camp

Mesajde Tomvanallen » Joi Feb 27, 2014 10:34 pm

Buna ziua,

Eu vreau sa va intreb care sunt micile secrete pentru a realiza poze perfect sharp dar cu o profunzime de camp semnificativa ( sharpul fiind prioritar )...si vreau sa exemplific doua situatii :
1. Pt un 50mm 1.4D ( cu D300 ) care va fi distanta ideala fata de subiect, ce diafragma trebuie sa folosesc....si unde trebuie sa focalizez mai exact ?
2. Pt un 16-85mm ( cu D300 ), unde trebuie sa focalizez pentru un peisaj ( si la ce distanta ) si mai ales ce diafragma sa folosesc pt un sharp ideal ?

Va multumesc !
Nikon D7200; Sigma 17-50mm f/2.8 DC EX HSM OS; 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR; 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED VR, Nissin Di700A/Air1
https://www.flickr.com/photos/aragoth/
Avatar utilizator
Tomvanallen
 
Mesaje: 100
Membru din: Vin Sep 21, 2012 11:51 am
Localitate: Bucuresti

Re: Profunzimea de camp

Mesajde DannyMC » Joi Feb 27, 2014 11:15 pm

1. Despre ce subiect e vorba? Distanta e dependenta de subiect si de tipul de incadrare. Diafragma se alege in functie de efectul dorit .
2. Citeste despre distanta hiperfocala!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Profunzimea de camp

Mesajde Tomvanallen » Vin Feb 28, 2014 9:56 am

DannyMC scrie:1. Despre ce subiect e vorba? Distanta e dependenta de subiect si de tipul de incadrare. Diafragma se alege in functie de efectul dorit .
2. Citeste despre distanta hiperfocala!


Pt 50mm, subiectul este de exemplu un portret.
Pe mine ma intereseaza sharpul maxim care poate fi realizat in aceaste doua situatii.De exemplu, pt 50mm 1.4D am vazut ca sharpul maxim se obtine la f2.8. Intrebarea este, la ce distanta trebuie sa ma aflu de subiect si unde trebuie sa focalizez ( pe ochi, pe nas, etc ) ?
Nikon D7200; Sigma 17-50mm f/2.8 DC EX HSM OS; 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR; 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED VR, Nissin Di700A/Air1
https://www.flickr.com/photos/aragoth/
Avatar utilizator
Tomvanallen
 
Mesaje: 100
Membru din: Vin Sep 21, 2012 11:51 am
Localitate: Bucuresti

Re: Profunzimea de camp

Mesajde DannyMC » Vin Feb 28, 2014 10:23 am

Trebuie sa fii la distanta care iti permite sa obtii incadrarea dorita! :? La un portret bust va fi o distanta la un gros-plan va fi evident alta! Nu stai sa masori distanta ci aceasta rezulta din incadrare!
La portrete se focalizeaza pe ochi. ;)
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori