Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:24 am

Articole Nikonisti.ro

Compensare expunere

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Compensare expunere

Mesajde TiBiKiMiR » Dum Aug 12, 2012 9:49 am

In principiu am inteles cum sta treaba cu aceasta compensare insa mai am o nelamurire...in situatia in care avem soare puternic sa inteleg ca se compenseaza cu plus? Multumesc frumos
Nikon D7100 cu Grip + Nikon D5100 cu Grip + Nikon 18-105mm f/3.5-5.6 VR DX + 35mm f/1-8 G AF-S cu UV + 55-200mm f/4-5.6 G ED VR cu UV + Nissin Di700 + Nissin Di622 MK II
http://www.flickr.com/photos/78885079@N04/
Avatar utilizator
TiBiKiMiR
 
Mesaje: 170
Membru din: Sâm Apr 14, 2012 7:31 pm
Localitate: Timisoara

Re: Compensare expunere

Mesajde DannyMC » Dum Aug 12, 2012 10:06 am

Depinde de ce ai in cadru!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Compensare expunere

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Aug 12, 2012 11:22 am

TiBiKiMiR scrie:In principiu am inteles cum sta treaba cu aceasta compensare insa mai am o nelamurire...in situatia in care avem soare puternic sa inteleg ca se compenseaza cu plus? Multumesc frumos


Nu contează câtă lumină este în jur, ci cum arată subiectul.

Ex. la soare (sau la umbră, de fapt nu prea contează), cu un personaj care „umple” cadrul:
- dacă e îmbrăcat în alb, chipul o să iasă initial subexpus, deci e posibil să fie necesară o corectie pozitivă.
- dacă e în negru, chipul o să iasă initial supraexpus, deci e posibil să fie necesară o corectie negativă.

Evident, depinde de aparat, modul de măsurare, compozitie, cât din cadru ocupă hainele.

Cel mai simplu este să trageti cu ochiul la LCD :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Compensare expunere

Mesajde floreacostel76 » Mar Aug 21, 2012 3:25 pm

Eu cred ca, ce ceea ce vrei sa iasa in evidenta trebuie sa fie corect expus ...restul mai putin
1. matrix ....daca vreau sa pozez o plaja ... eventual compensez .. in cazul asta oameni sunt pe planul 2
2. spot.... daca sunt pe aceiasi plaja dar fac un portret
3. center... daca imi pozez prieteni ce stau pe ciarciaf.

Chetia ca daca nu iti iese din prima ... te mai uiti si la LCD ... Ideea e sa stii um ca corectezi in sensul bun ( cateodata se mai intampla si invers :lol: )
Sau lucrezi manual ...si dai la rotite ;)
floreacostel76
 
Mesaje: 183
Membru din: Lun Mar 12, 2012 8:01 pm

Re: Compensare expunere

Mesajde d4m4g3 » Vin Sep 14, 2012 11:01 am

Vin cu o intrebare oarecum tampita, asadar recunosc, nu dati cu pietre.
Pe modul Spot de ce nu expune corect automat aparatul? Pe matrix o face, avand in calcul multi factori.
Dar cand fotografiezi pe spot, de ce nu ia in calcul toti acei factori, dar pe o arie foarte mica, selectabila, pe care sa o expuna corect - ca doar de aia selectezi acea arie? Stiu, spot + compensare + experienta, asa expui corect.
De ce nu compenseaza singur?

Am incercat acum ceva timp sa fotografiez un subiect si soarele fix langa el - pe spot. Evident, poza iesea expusa dupa soare - lumina lui puternica, iar subiectul era complet negru. O rezolvam prin compensare in mod serios, insa atat timp cat eu i-am spus aparatului ce "spot" vreau, nu-i clar ca ala trebuie sa fie ok, si restul nu? Sau este un rationament gresit?

La D5100 punctul de focus corespunde cu cel de expunere in modul spot, ceea ce ar fi totodata logic - adica focalizezi si expui subiecul X? Intreb asta pentru ca ori nu corespunde (si este ca la compacte - in centru), ori rationamentul meu de mai sus este gresit.
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: Compensare expunere

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Sep 14, 2012 11:20 am

d4m4g3 scrie:Vin cu o intrebare oarecum tampita, asadar recunosc, nu dati cu pietre.
Pe modul Spot de ce nu expune corect automat aparatul? Pe matrix o face, avand in calcul multi factori.
Dar cand fotografiezi pe spot, de ce nu ia in calcul toti acei factori, dar pe o arie foarte mica, selectabila, pe care sa o expuna corect - ca doar de aia selectezi acea arie?


Deci, pui spotul pe ce vrei, măsori, blochezi (AE-L), reîncadrezi, declansezi.

Problema cu spotul este să îl pui pe ce trebuie, vezi mai jos:

Test:

În orice mod de expunere automat (P, S, A), fotografiati o coală albă (umpleti cadrul) apoi una neagră.
Imaginile vor iesi la fel :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Compensare expunere

Mesajde d4m4g3 » Vin Sep 14, 2012 11:57 am

Multumesc pentru raspuns!

Stiu asta cu testul, aparatul "vede" gri, tonuri de gri, expunerea face ca albul sa fie alb, negrul negru, etc. Dar nu vad legatura, ce-i drept...

Dar "pui spotul" ce inseamna - punctul de focus central sau punctul de focus necesar pentru realizarea fotografiei?
De asta am intrebat daca punctul de evaluare a expunerii - spot - corespunde cu punctul de focus, pentru ca de cele mai multe ori nu incadrez centrat si folosesc alt punct... Dar se pare ca nu, altfel ar trebui sa expuna corect pe acel punct, cred.

Sa inteleg ca pana la urma pentru astfel de cadre trebuie masurare spot ... si in functie de raspunsul de mai sus, restul depinde, cel putin in mintea mea.
Am incercat, dar nu prea mi-a iesit (trecand peste faptul ca obiectivele kit au un flare urat care in anumite locuri sunt efectiv pete colorate opace). Un cadru aproximativ ca cel din link imi iesea cu chipul subexpus, desi aveam spot, punct de focus pe subiect.

Asa cum am mai zis in alt topic acum ceva vreme, ori sunt mai greu de cap, ori ceva imi scapa. :D
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: Compensare expunere

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Sep 14, 2012 12:06 pm

d4m4g3 scrie:Un cadru aproximativ ca cel din link imi iesea cu chipul subexpus, desi aveam spot, punct de focus pe subiect.

Asa cum am mai zis in alt topic acum ceva vreme, ori sunt mai greu de cap, ori ceva imi scapa. :D



Imaginea din link e făcută sau cu blendă, sau cu flash (difuzat).
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Compensare expunere

Mesajde goangaus » Mie Oct 03, 2012 3:13 pm

O nelamurire legata de masurarea spot.
In imaginea asta am folosit masurare spot pe fata subiectului. Am incercat mai multe cadre, toate cu acelasi rezultat, aparatul fiind in mod A. Imaginea este corectata in post procesare, ~ + 0,6 EV daca-mi aduc bine aminte si compensare +1 EV la fata locului.
Intrebarea este de ce aparatul nu a expus corect pentru fata, cum ar trebui.
Sony A6000|35mm F1.8|16-50|55-210
PhotoBlog
goangaus
 
Mesaje: 505
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 11:00 pm

Re: Compensare expunere

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Oct 03, 2012 3:22 pm

goangaus scrie:O nelamurire legata de masurarea spot.
In imaginea asta am folosit masurare spot pe fata subiectului. Am incercat mai multe cadre, toate cu acelasi rezultat, aparatul fiind in mod A. Imaginea este corectata in post procesare, ~ + 0,6 EV daca-mi aduc bine aminte si compensare +1 EV la fata locului.
Intrebarea este de ce aparatul nu a expus corect pentru fata, cum ar trebui.



Care este subiectul ?
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

cron