Acum este Sâm Apr 27, 2024 12:26 pm

Articole Nikonisti.ro

Compensare expunere

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Compensare expunere

Mesajde goangaus » Mie Oct 03, 2012 3:43 pm

Radu_Grozescu scrie:Care este subiectul ?

Scuze, initial aveam de gand sa dau exemplu alta fotografie unde subiectul era mai clar, dar apoi am vazut in exif ca nu era facuta in Spot.
Masurarea in exemplul de fata s-a facut pe fata persoanei care urca pe scara.
Sony A6000|35mm F1.8|16-50|55-210
PhotoBlog
goangaus
 
Mesaje: 505
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 11:00 pm

Re: Compensare expunere

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Oct 03, 2012 4:30 pm

goangaus scrie:
Radu_Grozescu scrie:Care este subiectul ?

Scuze, initial aveam de gand sa dau exemplu alta fotografie unde subiectul era mai clar, dar apoi am vazut in exif ca nu era facuta in Spot.
Masurarea in exemplul de fata s-a facut pe fata persoanei care urca pe scara.


Cea cu cablul în dreptul ochilor, sau cea care e gata să ajungă sus ?

Cum puteti fi sigur că zona de măsurare nu a ajuns, măcar asa putin, pe fundalul care este mult mai luminos decât „subiectul” :
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Compensare expunere

Mesajde goangaus » Mie Oct 03, 2012 4:40 pm

Cea de jos. si sunt sigur pentru ca am facut vreo 5 incercari.
Asta daca nu cumva aparatul meu are o problema si punctul AF folosit nu este chiar acolo unde este marcat. O sa verific si diseara unde apare punctul de focus in ViewNX.
Sony A6000|35mm F1.8|16-50|55-210
PhotoBlog
goangaus
 
Mesaje: 505
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 11:00 pm

Re: Compensare expunere

Mesajde goangaus » Joi Oct 04, 2012 8:12 am

Am verificat in ViewNX punctul de focus dar am folosit mereu punctul central si reincadrare, asa ca nu am rezolvat nimic.
Cred ca problema este ca zona pe care am masurat (fata) este prea mica si posibil senzorul sa fie mai mare in realitate decat zona marcata in vizor. Asta sa fie explicatia?
Sony A6000|35mm F1.8|16-50|55-210
PhotoBlog
goangaus
 
Mesaje: 505
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 11:00 pm

Re: Compensare expunere

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Oct 04, 2012 8:20 am

goangaus scrie:Cred ca problema este ca zona pe care am masurat (fata) este prea mica si posibil senzorul sa fie mai mare in realitate decat zona marcata in vizor. Asta sa fie explicatia?


Si eu cred la fel, mai ales că subiectul este pe un fundal mult mai luminos, care ar falsifica usor măsurarea dacă doar „atinge” zona de măsurare spot.

Eu spun la curs că măsurarea Spot e ca un cutit foarte bine ascutit, si trebuie mânuită cu grijă.
Orice alunecare pe altă suprafată decât cea dorită duce la rezultate interesante, ca si alegerea necorespunzătoare a suprafetei de măsurare.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Compensare expunere

Mesajde d4m4g3 » Joi Oct 04, 2012 11:27 am

goangaus scrie:Cred ca problema este ca zona pe care am masurat (fata) este prea mica si posibil senzorul sa fie mai mare in realitate decat zona marcata in vizor. Asta sa fie explicatia?

Nu cred ca-i mica suprafata. Nu zic din experienta ca n-am ajuns la nivelul ala, dar din cele citite, lucrurile sunt cam diferite:
Spot meters a 3.5mm diameter circle (about 2.5% of the frame) centered on the active focus area. (Most DSLRs only meter the very center of the frame in Spot metering mode.) - Asta cel putin la Nikon D5100, dar probabil sa fie foarte asemanatoare la aparatele actuale.

In functie de senzor FX/DX/etc si totodata obiectivul folosit, la anumite aparate unghiul pe care se face masurarea spot poate avea 1 grad. Adica foarte putin. Mai degraba e mic punctul si poti masura unde nu vrei, spre exemplu pe partea arsa a fetei. Zic si eu... Tot la capitolul Spot + compensare ma crucesc si eu de la o vreme. :lol:

http://spotmetering.com/1deg.htm
http://spotmetering.com/

Acum nu stiu exact cat inseamna 2.5% din cadru cand te uiti in vizor, si aici ma refer la o dimensiune pe care sa o stii mereu si sa o ai in calcul cand masori. :)
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: Compensare expunere

Mesajde goangaus » Joi Oct 04, 2012 12:03 pm

Oricum, nu este un impediment pe care nu-l poti depasi, era doar o curiozitate de ce nu a finctionat asa cum ma asteptam.
Oricare ar fi cauza, rezolvarea este masurarea spot pe o zona mai mare decat am incercat eu.
Am incercat si sa fac zoom pe fata, acolo mi-a masurat corect un timp de expunere mai mare, am blocat expunerea, dar la actionarea zoom-ului s-a deblocat expunerea si a masurat din nou aiurea. Iar o chestie pe care nu o stiam, exposure lock se anuleaza la actionarea zoomului.
Sony A6000|35mm F1.8|16-50|55-210
PhotoBlog
goangaus
 
Mesaje: 505
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 11:00 pm

Re: Compensare expunere

Mesajde calator » Sâm Noi 17, 2012 12:33 am

Salut Nikonisti. Pentru ca nu este nevoie sa deschid un topic nou pentru intrebarea ce o am, voi posta aici. Intrebarea este in felul urmator: In momentul in care folosim masurarea spot sau central evaluativa cu compensare de expunere -sau + si dorim blocarea expuneri, apasam butonul dedicat pentru aceasta, in speta AE-L, dupa care recompunem cadrul si fotografiem. Acum, faptul ca blocam expunerea din butonul specificat ar trebui sa ne apara in vizor confirmarea ca expunerea a fost blocata, confirmare prin afisarea semnului AE-L, care este afisat atata timp cat tinem AE-L apasat, in momentul in care a fost eliberat si recompunem cadrul, semnul din vizor dispare. Normal nu ar trebui sa fie in continuare afisat pana la recompunerea cadrului, focalizare, declansare, apoi sa se reseteze? Chiar daca dispare din vizor el tine blocata expunerea pana la finalizarea scenei? Nu stiu de ce, dar la D3000 ce il am, nu mai stiu sigur, dar in momentul in care apasam acest buton ramanea in vizor AE-L pana la finalizarea cadrului. Sa fie ceva din seteri sau asa lucreaza la D300? Multumesc.
calator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 22, 2012 12:59 am

Re: Compensare expunere

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Noi 17, 2012 12:51 am

calator scrie:Salut Nikonisti. Pentru ca nu este nevoie sa deschid un topic nou pentru intrebarea ce o am, voi posta aici. Intrebarea este in felul urmator: In momentul in care folosim masurarea spot sau central evaluativa cu compensare de expunere -sau + si dorim blocarea expuneri, apasam butonul dedicat pentru aceasta, in speta AE-L, dupa care recompunem cadrul si fotografiem. Acum, faptul ca blocam expunerea din butonul specificat ar trebui sa ne apara in vizor confirmarea ca expunerea a fost blocata, confirmare prin afisarea semnului AE-L, care este afisat atata timp cat tinem AE-L apasat, in momentul in care a fost eliberat si recompunem cadrul, semnul din vizor dispare. Normal nu ar trebui sa fie in continuare afisat pana la recompunerea cadrului, focalizare, declansare, apoi sa se reseteze? Chiar daca dispare din vizor el tine blocata expunerea pana la finalizarea scenei? Nu stiu de ce, dar la D3000 ce il am, nu mai stiu sigur, dar in momentul in care apasam acest buton ramanea in vizor AE-L pana la finalizarea cadrului. Sa fie ceva din seteri sau asa lucreaza la D300? Multumesc.



Complexă întrebarea, dar răspunsul e simplu: AE-L functioneaza atata vreme cât se tine butonul apăsat (câtă vreme nu s-a umblat în Custom Functions pentru modificarea comportamentului butonului).
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Compensare expunere

Mesajde calator » Sâm Noi 17, 2012 1:11 am

Multumesc domnule Radu Grozescu pentru raspunsul promt. Acelasi lucru l-am observat si eu, anume ca trebuie tinut apasat, dar daca vreau sa recompun cadrul si vreau sa focalizez din nou tinand AE-L apasat nu imi face focalizarea. Ar trebui in mod normal sa focalizeze peste butonul AE-L? sau am setat ceva rau prin aparat? Multumesc. :D Tin sa precizez ca nu am folosit pana acum modul spot sau central evaluativ.
calator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 22, 2012 12:59 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori