Acum este Joi Mar 28, 2024 10:42 am

Articole Nikonisti.ro

Compensare expunere

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Compensare expunere

Mesajde DannyMC » Sâm Mar 02, 2013 8:20 am

Skytalker scrie:... abtine-te.

Un lucru pe care l-ai fi putut face si tu, in loc de o mistocareala ieftina! ;)
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Compensare expunere

Mesajde Skytalker » Sâm Mar 02, 2013 5:21 pm

Mai baiete, afirmatia de mai sus nu este o o mistocareala ieftina ci o constatare. Atentie la limbaj.
Iti reamintesc ca sint destui care vin pe forumul asta sa invete.
Nu ai chef sa le spui ce si cum, sau in cazul tau este evident ca nu cunosti, abtine-te, nu ii lua peste picior.
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: Compensare expunere

Mesajde Tudor_dx » Lun Mar 04, 2013 10:35 am

Alin D@li scrie:O intrebare:

Daca fac compensare pozitiva la fotografierea unui subiect pe un fundal preponderent luminos, insorit, cu mult cer observ ca histograma arata bine daca expunerea a fost corecta, dar in schimb pe highlights depistez acele zone luminate ca fiind arse. Cum pot evita aceste zone de highlights?
In cazul in care compensez negativ dispar zonele arse dar imaginea rezulta intunecata.
Sau ar trebui sa inteleg ca este important ca subiectul sa fie bine expus, iar zonele luminoase (care se ard) se accepta ca atare?


Nu este grav daca anumite highlight-uri sunt arse; de multe ori, este inevitabil. Totusi, daca zonele arse sunt mari si deranjante, atunci trebuie sa subexpui.

O solutie pentru fotografierea subiectilor pe fundal insorit este sa folosesti blitul pentru a umple umbrele. Acest lucru iti va permite de cele mai multe ori sa echilibrezi expunerea.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Compensare expunere

Mesajde dorin.iulian » Lun Mar 04, 2013 8:56 pm

Orgolii, orgolii :lol:
Avatar utilizator
dorin.iulian
 
Mesaje: 440
Membru din: Joi Aug 18, 2011 10:55 am

Re: Compensare expunere

Mesajde Alin D@li » Mar Mar 12, 2013 12:01 pm

Concluzia proprie la intrebarea mea initiala ar fi:
1. Fara a utiliza blit, utilizez masurare spot, masor expunerea pe fundalul luminos, o blochez cu AE lock, incadrez subiectul cum imi doresc si declansez.
2. Folosesc blitul si atunci timpul de expunere se va situa la minim 1/200 (ma refer la blitul incorporat) si caut o diafragma peste f/8 care sa determine expunerea corecta fara zone de fundal arse.
Avatar utilizator
Alin D@li
 
Mesaje: 390
Membru din: Mar Dec 11, 2012 7:13 pm

Re: Compensare expunere

Mesajde Tudor_dx » Mar Mar 12, 2013 3:16 pm

Lucrurile sunt ceva mai complicate. Daca masori de fundalul luminos, cel mai probabil, subiectul va fi iesi subexpus. Conteaza mult si cum plasezi subiectul vis-a-vis de lumina. Daca esti suficient de pasionat, iti cumperi o blenda cu care umpli umbrele. Pui subiectul cu spatele la soare si in fata blenda va reflecta din lumina soarelui pe fata.

Bine, tu vorbesti de situatia in care lumina este foarte puternica. Poti folosi blitul aparatului si in alte conditii, cat sa arunci doar putina lumina pe fata.

Ti-am spus, nu exista retete batute in cuie. ;)
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am


Re: Compensare expunere

Mesajde raul_topan » Dum Mar 24, 2013 7:48 pm

Compensarea expunerii este importanta pentru modurile A, S si P. In modul A, compensarea expunerii va afecta timpul de expunere, in modul S, va afecta diafragma, iar in P, amandoua.

In modul M, atunci cand compensezi expunerea influentezi doar exponometrul. Aparatul nu iti modifica niciun parametru.
raul_topan
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Sep 29, 2011 1:45 pm

Anterior

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron