Acum este Joi Mar 28, 2024 5:18 pm

Articole Nikonisti.ro

Compensare expunere

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Compensare expunere

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Noi 17, 2012 1:27 am

calator scrie:Multumesc domnule Radu Grozescu pentru raspunsul promt. Acelasi lucru l-am observat si eu, anume ca trebuie tinut apasat, dar daca vreau sa recompun cadrul si vreau sa focalizez din nou tinand AE-L apasat nu imi face focalizarea. Ar trebui in mod normal sa focalizeze peste butonul AE-L? sau am setat ceva rau prin aparat? Multumesc. :D Tin sa precizez ca nu am folosit pana acum modul spot sau central evaluativ.


Puteti configura butonul sa faca doar AE-L, nu si AF-l (si invers). Vedeti dacă nu are si optiunea de AE-L Hold.

Problemele dumneavoastră nu au legatură cu modul de măsurare al expunerii.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Compensare expunere

Mesajde calator » Sâm Noi 17, 2012 1:34 am

Va multumesc domnule Radu Grozescu. Intradevar era din setari. Era setat pe AE-L-AF-L, iar in momentul in care apasam butonul imi bloca si focusul. L-am setat doar pe AE-L si functioneaza. Va multumesc inca odata. :)
calator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 22, 2012 12:59 am

Re: Compensare expunere

Mesajde Alin D@li » Vin Ian 18, 2013 7:34 pm

Am o nedumerire vizavi de functia de Compensare Expunere.
Am un D90 si as vrea sa stiu, daca in modul M chiar daca exponometrul indica o expunere corecta - observ ca fotografia este putin subexpusa (sa zicem ca din histograma) pot sa supraexpun (sa modific timpul de expunere) cu (de ex.) 1 EV?
Pe de alta parte as vrea sa intreb daca aceasta (ceea ce am descris mai sus sub forma de intrebare) inseamna de asemenea un gen de compensare a expunerii? - adica o alternativa a folosirii butonului special de compensare a expunerii in modurile A, S si P?
Avatar utilizator
Alin D@li
 
Mesaje: 390
Membru din: Mar Dec 11, 2012 7:13 pm

Re: Compensare expunere

Mesajde DannyMC » Vin Ian 18, 2013 8:05 pm

Alin D@li scrie:Am o nedumerire vizavi de functia de Compensare Expunere.
Am un D90 si as vrea sa stiu, daca in modul M chiar daca exponometrul indica o expunere corecta - [...] pot sa supraexpun (sa modific timpul de expunere) cu (de ex.) 1 EV?

Bineinteles ca poti! In modul M poti sa controlezi (sau ar trebui sa poti :P ) toti parametrii expunerii. Poti sa supraexpui si deschizand diafragma sau ridicand ISO.

Alin D@li scrie:Pe de alta parte as vrea sa intreb daca aceasta (ceea ce am descris mai sus sub forma de intrebare) inseamna de asemenea un gen de compensare a expunerii? - adica o alternativa a folosirii butonului special de compensare a expunerii in modurile A, S si P?

E invers! Compensarea expunerii este o alternativa la modificarea parametrilor in mod manual! Adica o modalitate de a influenta expunerea propusa de aparat in modurile semiautomate.
P.S. Ai grija totusi, pentru ca si in modul manual actionarea butonului de compensare a expunerii, are un efect! Si anume iti modifica punctul de zero al exponometrului.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Compensare expunere

Mesajde d4m4g3 » Sâm Ian 19, 2013 12:52 pm

DannyMC scrie:P.S. Ai grija totusi, pentru ca si in modul manual actionarea butonului de compensare a expunerii, are un efect! Si anume iti modifica punctul de zero al exponometrului.

Ai uitat sa adaugi ceva, cred. :P

Butonul de compensare a expunerii schimba diafragma in modul manual pe aparatul meu care are o singura rotita.
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: Compensare expunere

Mesajde DannyMC » Sâm Ian 19, 2013 1:58 pm

d4m4g3 scrie:Ai uitat sa adaugi ceva, cred. :P

N-am uitat, intrebarea se referea la un D90! ;)
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Compensare expunere

Mesajde Alin D@li » Mie Ian 23, 2013 10:35 pm

DannyMC scrie:
Alin D@li scrie:Am o nedumerire vizavi de functia de Compensare Expunere.
Am un D90 si as vrea sa stiu, daca in modul M chiar daca exponometrul indica o expunere corecta - [...] pot sa supraexpun (sa modific timpul de expunere) cu (de ex.) 1 EV?

Bineinteles ca poti! In modul M poti sa controlezi (sau ar trebui sa poti :P ) toti parametrii expunerii. Poti sa supraexpui si deschizand diafragma sau ridicand ISO.

Alin D@li scrie:Pe de alta parte as vrea sa intreb daca aceasta (ceea ce am descris mai sus sub forma de intrebare) inseamna de asemenea un gen de compensare a expunerii? - adica o alternativa a folosirii butonului special de compensare a expunerii in modurile A, S si P?

E invers! Compensarea expunerii este o alternativa la modificarea parametrilor in mod manual! Adica o modalitate de a influenta expunerea propusa de aparat in modurile semiautomate.
P.S. Ai grija totusi, pentru ca si in modul manual actionarea butonului de compensare a expunerii, are un efect! Si anume iti modifica punctul de zero al exponometrului.


Multumesc frumos pentru raspuns.
Avatar utilizator
Alin D@li
 
Mesaje: 390
Membru din: Mar Dec 11, 2012 7:13 pm

Re: Compensare expunere

Mesajde goangaus » Mie Ian 23, 2013 10:43 pm

DannyMC scrie:P.S. Ai grija totusi, pentru ca si in modul manual actionarea butonului de compensare a expunerii, are un efect! Si anume iti modifica punctul de zero al exponometrului.

Inca ceva, compenseaza puterea blitului, daca este folosit in ttl.
Sony A6000|35mm F1.8|16-50|55-210
PhotoBlog
goangaus
 
Mesaje: 505
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 11:00 pm

Re: Compensare expunere

Mesajde Alin D@li » Joi Ian 24, 2013 8:50 am

goangaus scrie:
DannyMC scrie:P.S. Ai grija totusi, pentru ca si in modul manual actionarea butonului de compensare a expunerii, are un efect! Si anume iti modifica punctul de zero al exponometrului.

Inca ceva, compenseaza puterea blitului, daca este folosit in ttl.


Da, adevarat - am descoperit acest aspect. Multumesc frumos.
Avatar utilizator
Alin D@li
 
Mesaje: 390
Membru din: Mar Dec 11, 2012 7:13 pm

Re: Compensare expunere

Mesajde Alin D@li » Vin Mar 01, 2013 8:33 pm

O intrebare:

Daca fac compensare pozitiva la fotografierea unui subiect pe un fundal preponderent luminos, insorit, cu mult cer observ ca histograma arata bine daca expunerea a fost corecta, dar in schimb pe highlights depistez acele zone luminate ca fiind arse. Cum pot evita aceste zone de highlights?
In cazul in care compensez negativ dispar zonele arse dar imaginea rezulta intunecata.
Sau ar trebui sa inteleg ca este important ca subiectul sa fie bine expus, iar zonele luminoase (care se ard) se accepta ca atare?
Avatar utilizator
Alin D@li
 
Mesaje: 390
Membru din: Mar Dec 11, 2012 7:13 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron