Acum este Joi Mai 02, 2024 9:01 am

Articole Nikonisti.ro

Amplificare raze solare

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Amplificare raze solare

Mesajde iooo » Sâm Aug 25, 2012 8:13 am

DannyMC scrie:Din imaginea din primul post si din intrebare eu zic ca nu la genul acela de raze se referea, ci mai degraba la asta:
http://500px.com/photo/4208583.


te-a ajutat forma norului care a rasfrant lumina si faptul ca soarele era mai sus pe cer unde atmosfera era foarte clara.
poza initiatorului topicului este facuta la asfiintit cand lumina nu este atat de puternica.
pentru partizan_anonim, daca duceai soarele sa se rasfranga o idee mai mult in crengile copacului, poate ieseau razele mai pronuntate
iooo
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Feb 22, 2009 9:28 am

Re: Amplificare raze solare

Mesajde DannyMC » Sâm Aug 25, 2012 3:41 pm

iooo scrie:te-a ajutat forma norului care a rasfrant lumina si faptul ca soarele era mai sus pe cer unde atmosfera era foarte clara.

Eu cred ca o mare influenta asupra acestui efect o are obiectivul ,sau mai exact forma lamelelor de diafragma! Am o fotografie in acelasi gen, (de fapt razele sunt chiar mai bine vizibile) pe un cer complet senin, dar de acord cu faptul ca atmosfera trebuie sa fie foarte curata, in ambele am avut asta, in cea data exemplu, era a doua zi dupa o ploaie si vantul batea tare, iar in cealalta era un ger...
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Amplificare raze solare

Mesajde michi » Sâm Aug 25, 2012 6:39 pm

daca folosesti soarele nu direct in cadru, si daca mai pui si niste filtre obtii niste reflexii interesante. Dar aici intervine discutie despre lense flare care de multi fotografi este vazut ca un defect (vezi discutiile pe tema calitatii filtrelor).
Iata si un exemplu a ceea ce am spus:
Imagine
Imagine
flickr - my photostream
michi
 
Mesaje: 71
Membru din: Vin Apr 24, 2009 2:03 pm
Localitate: pitesti

Re: Amplificare raze solare

Mesajde iooo » Mar Aug 28, 2012 10:25 pm

DannyMC scrie:
iooo scrie:te-a ajutat forma norului care a rasfrant lumina si faptul ca soarele era mai sus pe cer unde atmosfera era foarte clara.

Eu cred ca o mare influenta asupra acestui efect o are obiectivul ,sau mai exact forma lamelelor de diafragma! Am o fotografie in acelasi gen, (de fapt razele sunt chiar mai bine vizibile) pe un cer complet senin, dar de acord cu faptul ca atmosfera trebuie sa fie foarte curata, in ambele am avut asta, in cea data exemplu, era a doua zi dupa o ploaie si vantul batea tare, iar in cealalta era un ger...



Perfect de acord cu tine . inca as merge mai departe si as putea spune ca cea mai mare influenta o are obiectivul dar eu am plecat de la premiza "cum sa amplifici razele solare cu un obiectiv de kit (18-55 sau 18-107 de la Nikon)" . cu fixul de la nikon 50 1.8 d am obtinut niste raze foarte interesante chiar si de la becurile de pe strada pe cand cu 18-105 oricat de mare a fost f-ul nu am reusit mare lucru decat la rasarit pe munte unde atmosfera era o idee mai clara si apoi cu ceva ajutor software. apoi m-am mai folosit de stanci sau de nori, in momentul in care soarele iesea sau apunea dupa acestea. forma lor iregulata mai pot oferi niste raze care sa poata fi amplificate apoi din software
iooo
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Feb 22, 2009 9:28 am

Re: Amplificare raze solare

Mesajde iooo » Mar Aug 28, 2012 10:27 pm

ma bucur ca ai pus o poza de iarna pentru ca acolo vroiam si eu sa ajung.
Iarna nu exista particole de praf sau umezeala (vorbesc de zilele geroase si senine) si atunci atmosfera este foarte clara.
iooo
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Feb 22, 2009 9:28 am

Anterior

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori