Acum este Mie Apr 24, 2024 6:20 am

Articole Nikonisti.ro

Time Lapse

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Time Lapse

Mesajde LiviuP » Mar Aug 28, 2012 9:21 am

Propun un nou subiect de discutie si anume tehnica de fotografiere numita Time Lapse. Pentru cine nu stie aceasta tehnica se traduce prin fotografierea aceluiasi subiect de mai multe ori in momente diferite ale zilei, lunii, anului, etc. Evident trepiedul este absolut necesar pentru alinierea perfecta a cadrelor. Un intervalometru este de asemenea binevenit (ca sa nu stati cu ochii pe ceas dupa cum am facut eu :lol: ) Cadrele obtinute se pot imbina intr-un clip video, fisier PPS, etc.

Ce mi s-ar parea interesant de discutat legat de acest topic ar fi:
- setarile folosite pentru time lapse. Ca exemplu as putea sa dau fotografierea unui peisaj la asfintit. Personal am incercat 2 abordari: modul A (cu o compensare negativa de expunere) si modul M. In modul M am crescut din cand in cand timpul de expunere pe masura ce lumina se imputina. Masurarea de expunere am facut-o in modul Matrix. M-ar interesa daca exista o abordare mai buna in acest sens.
- cum determinam frecventa cadrelor?
- ce programe ar fi mai bune pentru a pune fotografiile intr-un clip video?
- alte aspecte ce ar trebui luate in considerare?

Astept cu interes raspunsurile voastre.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Time Lapse

Mesajde StefanSC » Mar Aug 28, 2012 9:50 am

Am incercat de vreo doua ori sa fac Time-Lapse-uri.
http://www.youtube.com/user/StefanSC100

Pasi:
1) Am folosit functia de intervalometru de pe aparatul meu
2) Am tras RAW comprimat in mod manual, aproximativ 700 de cadre.
3) Am trecut totul prin LR3 unde am editat prima imaginde dupa cum am vrut sa arate si apoi am sincronizat cu restul.
4) Export redimensionat la 4 Mpx.
5) Incarcat in Windows Movie Maker toate pozele, jucat cu setari gen interval de afisare.
6) Exportat HD pentru Youtube.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Time Lapse

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Aug 28, 2012 8:26 pm

Desi au devenit clasice, apusurile/rasariturile de soare sau alte subiecte de acest gen (cu durate de evolutie scurte, de ordinul a citorva minute) sunt inca interesante si facute bine au un impact vizual puternic.

Cele mai de efect (cel putin asta e parerea mea) sunt cele cu intervale mari de timp intre momente, intervale ce nu vor fi acoperite de functiile incluse in aparat; ma refer aici la intervale de minim 5-7 zile, mergand pina la citiva ani (sunt cazuri in care perioada de timp se masoara in decade). Asta e si cauza de ce sunt realizate atit de putine: locatie fixa, parametrii identici, tehnica identica, anotimpuri diferite, etc.

Chiar si Ansel Adams stiu ca revenea in acelasi loc dupa citiva ani si incerca, cu tehnica de la data respectiva, un gen de time-lapse. Exista si o astfel de idee materializata intr-un film (al carui titlu imi scapa acum): un proprietar de magazin, iesea in fiecare dimineata in fata boutique-ului si facea fotografia strazii, la ora fixa, cu acelasi aparat, din aceeasi pozitie ...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Time Lapse

Mesajde Andrei212 » Joi Noi 08, 2012 8:01 pm

o idee interesanta. Mi-ar placea sa incerc, dar doar dupa ce imi cumpar un trepied. Si acea parte din film, cu fotografia unde strazi in fiecare zi era din serialul "Monk" sau inca unul tot cu un detectiv.
Nikon D50/ 35-80mm, f.4-5.6/ nissin di466/
Andrei212
 
Mesaje: 142
Membru din: Mar Ian 10, 2012 11:33 pm
Localitate: Sibiu

Re: Time Lapse

Mesajde rob » Dum Noi 25, 2012 8:15 pm

Ma bag si eu in seama.. :D

Am gasit un ghid frumos, pe care il puteti vizualiza aici - http://www.youtube.com/watch?v=TM7EJZ-8HWw
Recomand toate clipurile de la PhotoGavin, explica foarte bine, dupa parerea mea!
Vand bridge Sony DSC-H50! Contact in PM!
rob
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Aug 22, 2012 3:25 pm


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori