Acum este Joi Mar 28, 2024 10:47 pm

Articole Nikonisti.ro

Tutorial: Sistemul de focalizare automata Nikon

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Tutorial: Sistemul de focalizare automata Nikon

Mesajde berila_mz » Lun Oct 15, 2012 11:21 am

Foarte util !
berila_mz
 
Mesaje: 559
Membru din: Mie Mai 30, 2012 10:35 am

Re: Tutorial: Sistemul de focalizare automata Nikon

Mesajde dans » Lun Oct 15, 2012 4:55 pm

Multumesc mult pentru raspunsuri. deci se poate curata live previewul de banda cu setari, super, ma gandeam ca trebuie sa fie posibil. mi as fi dorit si o histograma in live preview, dar sunt deja pretentios:)
Multumesc domnul Grozescu pentru amabilitate. Voi cauta sa postez undeva pozele si voi posta linkul in curand alaturi de detaliile fiecarei poze. Testele le am facut in treacat la lumina din magazin, cu cateva setari diferite. Oricum, se pare ca Nikon d5100 e cam singura solutie mai "ieftina" momentan pt ce ma intereseaza, si datorita promotiei actuale. In rest, din ce am vazut si sampleuri pe net si din ce am testat, pana in 23 de mil n am gasit nimic satisfacator. Iar second handuri gasesc doar dslr uri modele mai vechi care desi sunt cotate bine nu au live preview ceea ce este inacceptabil pentru ce ma intereseaza.
Toate cele bune
ps: O alta intrebare ar fi cat conteaza calitatea obiectivului pentru poze de aproape fara zoom. Cel din dotare este 18 - 55 parca.
dans
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Oct 14, 2012 3:03 am

Re: Tutorial: Sistemul de focalizare automata Nikon

Mesajde Tudor_dx » Lun Oct 15, 2012 5:02 pm

Calitatea obiectivului conteaza in general. Daca te intereseaza sa fotografiezi tablouri, ar fi util sa ne spui in ce conditii urmeaza sa faci acest lucru (lumina, spatiu, dimensiuni etc).
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Tutorial: Sistemul de focalizare automata Nikon

Mesajde ikraft » Lun Oct 15, 2012 10:18 pm

@dans
cand fotografiezi tablouri vrei distorsiuni si aberatii cit mai putine. Pt asta, iti trebuie un obiectiv fix. Iti sugerez 50mm f1.8 D, nu e scump de loc. Cred ca il poti gasi pe la vreo suta de dolari aprox, sh.
Foloseste modul A, caci atunci tu setezi adincimea de camp. Ca sa iti iasa tot tabloul clar, fa poza de la o distanta mai mare, cit e posibil in conditiile in care te afli. Apoi cresti f-stop (scazi diafragma) pina cind iti apare tot tabloul clar. Aparatul va calcula ce timp de expunere sa aplice incit expunerea sa fie corecta. Daca ai lumina putina, iti va trebui un trepied si remote control. Poate fi util sa faci "mirror up" cand declansezi.

O alta problema e balansul de alb. Trebuie sa reproduci culorile tabloului cit mai aproape de cele in lumina naturala (ziua). Balans de alb pe AUTO nu iti da intotdeauna rezultatele cele mai bune, mai ales daca folosesti flash (sper ca nu folosesti). De aceea, cel mai bine e sa tragi RAW si tune-up balansul de alb in Capture NX. De exemplu, una din metode e sa alegi o zona din poza care stii ca e gri (inchis, deschis, nu conteaza) in lumina naturala, si ceri calibrarea balansului acolo.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Tutorial: Sistemul de focalizare automata Nikon

Mesajde dioneanu » Joi Oct 18, 2012 10:41 am

@dans
As sugera sa folosesti aparatul pe un trepied, perpendicular pe centrul tabloului, aliniind planul senzorului cu planul tabloului si o diaframgma F8-F15 (in functie de obiectiv) si ISO minim. De preferabil si un obiectiv prime (cu distanta focala fixa) pentru a reduce eventualele distorsii.
dioneanu
 
Mesaje: 140
Membru din: Mar Apr 17, 2012 1:17 pm
Localitate: Copenhaga

Re: Tutorial: Sistemul de focalizare automata Nikon

Mesajde tribunul » Sâm Oct 27, 2012 9:53 am

Foarte util tutorialul, cand apare partea a II-a?
tribunul
 
Mesaje: 44
Membru din: Vin Oct 19, 2012 10:25 pm

Re: Tutorial: Sistemul de focalizare automata Nikon

Mesajde Tudor_dx » Joi Noi 08, 2012 3:08 pm

Incercam cat mai curand.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Tutorial: Sistemul de focalizare automata Nikon

Mesajde ursu82_kiki » Dum Ian 13, 2013 11:49 am

ma abonez si eu la acest subiect!
ursu82_kiki
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Oct 28, 2012 6:31 pm

Re: Tutorial: Sistemul de focalizare automata Nikon

Mesajde Tudor_dx » Joi Mai 30, 2013 1:57 pm

Cu o mica intarziere, iata si partea a doua a tutorialului despre Sistemul de focalizare automata de la Nikon - Partea II.

Ca de obicei, nu ezitati sa completati in comentarii si pe forum cu experientele voastre.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Anterior

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori