Acum este Joi Apr 25, 2024 8:12 am

Articole Nikonisti.ro

Poze in/cu ploaie excelente!

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Poze in/cu ploaie excelente!

Mesajde Maria-C. Bocancios » Sâm Iul 11, 2009 1:32 pm

Ieri a plouat cu găleata şi am pus rapid mâna pe aparat ca să fotografiez frumuseţea ei dar... SURPRIZĂ! În poze nu s-a prea văzut ploaia... Numai nişte "dâre" transparente şi pozele în sine transparente, ca în ceaţă, fără culori prea frumoase, şterse.
Aţi putea să mă salvaţi (din nou) şi să îmi spuneţi nişte tehnici de fotografiere pentru a surprinde ploaia în toată splendoarea ei? V-aş fi foarte recunoscătoare, căci am văzut multe poze (făcute cu aparat ca şi al meu - Nikon D80, 18-135mm) care au ieşit grozave.
Şi pot să spun că mor de ciudă. :lol: :mrgreen:

Mulţumesc mult de tot,
Maria-C. B.
Maria-C. Bocancios
 
Mesaje: 18
Membru din: Vin Mai 08, 2009 8:57 pm

Re: Poze in/cu ploaie excelente!

Mesajde glumetu » Sâm Iul 11, 2009 1:42 pm

Daca doresti sa sugerezi ploaia curgatoare, experimenteaza cu viteze ale obturatorului din ce in ce mai mici (adica timpi din ce in ce mai mari) pana obtii efectul pe care-l doresti.

Daca, dimpotriva, doresti sa "opresti" ploaia in loc, atunci ai nevoie de viteze mai mari.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Poze in/cu ploaie excelente!

Mesajde TocuMarian » Lun Iul 13, 2009 1:12 pm

Focalizarea incearca sa o faci manual.
"Whose motorcycle is this?
It's a chopper, baby.
Whose chopper is this?
Zed's.
Who's Zed?
Zed's dead, baby, Zed's dead."
Avatar utilizator
TocuMarian
 
Mesaje: 59
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 12:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Poze in/cu ploaie excelente!

Mesajde Dan Pop » Mar Iul 14, 2009 9:26 pm

Maria-C. Bocancios scrie:Aţi putea să mă salvaţi (din nou) şi să îmi spuneţi nişte tehnici de fotografiere pentru a surprinde ploaia în toată splendoarea ei?

Treci aparatul in modul "S" cu selectorul din stinga si experimentezi cu diversi timpi de expunere, pina obtii efectul dorit. E valabil pentru toate fotografiile care contin mase de apa in miscare rapida: fintini, cascade, jeturi de apa etc.

Daca n-ai facut-o inca, studiaza manualul aparatului pentru a te familiariza cu diversele moduri de expunere, "P", "A" si "S" fiind cele mai importante pentru obiectivele si situatiile de fotografie uzuale.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Poze in/cu ploaie excelente!

Mesajde sorinsava » Mie Iul 15, 2009 10:50 am

De ce nu faci niste ploaie la comanda? Stropesti cu furtunu' intr-o pozitie sa bata soarele din spatele apei ca sa straluceasca si la 1/60s fix iese perfect.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori