Acum este Mar Mai 07, 2024 9:28 pm

Articole Nikonisti.ro

Unde gresesc?

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Unde gresesc?

Mesajde qdata » Mar Oct 16, 2012 11:00 pm

@armageddon
Cum explici atunci ca degetele pustilor au iesit miscate, cu toate ca pozele sunt facute cu 1/125? (se vede clar ca e vb de un motion blur la degete in primele poze). Crezi ca daca folosea flash ingheta mai bine miscarea lor? ma indoiesc.
Sau la modeul tau: daca facea o pirueta rapida cu mainile intinse la orizontala, departate de corp, crezi ca mai iesau degetele ne-blurate? nu prea cred. (Parul modelului parcurge o distanta relativ mica fata de aparatul tau, asa ca nu pare miscat in poza). Miscarea intodeauna trebuie gandita in raport cu distanta fata de obiectivul aparatului (sau si mai simplu, cati pixeli parcurge in imaginea ta obiectul pozat in intervalul declansarii?)

Aici am gasit un articol care lamureste mai bine cum e cu alegerea timpilor de expunere pentru a opri miscarea.
http://www.brisk.org.uk/photog/subblur.html
Tot acolo este si un exemplu de degete blurate la o fetita care mangaie un catel: http://www.brisk.org.uk/photog/subblur1.jpg
La sfarsit este inclus chiar si un mici-calculator care sa te ajute sa stabilesti valoarea minima a shutterului.

In fine, cred ca filozofam prea mult pe tema miscarii, mai ales ca nici unul dintre noi nu a pozat pusti care fac figuri cu skateboardul. Propun ca daca vom avea ocazia sa incercam sa fotografiem astfel de intreceri si sa vedem care ar fi tehnica optima pentru a-i surprinde si sa postam aici.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Unde gresesc?

Mesajde armageddon » Mar Oct 16, 2012 11:16 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Poate ar fi fost util si prezentarea "rafalei" ...



Tocmai ce spuneam ca nu m-a multumit modul rafala. In balet exista o anume pozitie pe care trebuie sa o aibe balerina in momentul sariturii, iar modul rafala nu a reusit sa ma multumeasca. Era tot timpul cu o fractiune de secunda off in majoritatea cadrelor, dupa cateva cadre ajunsesem sa incep rafala exact in momentul optim. Asa ca majoritatea cadrelor ce urmau nu isi aveau rostul pentru ca din punct de vedere tehnic al pozitiei balerinei nu erau corecte. Intervalul in care balerina este in pozitia corecta este deseori sub 1/2 sec. Motiv pentru care trebuie sa anticipez si sa ma sincronizez cu balerina.
Tocmai pentru ca nu suntem la galeria de nuduri am folosit cenzura. Sa nu se simta vreun user ofensat asa cum se intampla pe retelele de socializare :) Am avut la un moment dat intentia de a crea o galerie de nuduri cu lucrarile mele dar am vazut ca nu e "forfota" la nuduri si am renuntat.
Iti multumesc pentru remarca. Ideea parului era sa fie greu, sa fie ud, de aceea arata asa. Nu a fost singurul cadru din sedinta respectiva deci nu facea parte din tema, a fost ceva spontan ca tot vorbeam de spontaneitate. Am ales cadrul pentru ca era fix in setarile despre care discutam.
Avatar utilizator
armageddon
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 06, 2012 1:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: Unde gresesc?

Mesajde armageddon » Mar Oct 16, 2012 11:44 pm

qdata scrie:@armageddon
Cum explici atunci ca degetele pustilor au iesit miscate, cu toate ca pozele sunt facute cu 1/125? ...

Se pare ca nu ne intelegem din moment ce vorbim despre doua lucruri total diferite. Eu ma refeream la folosirea flash-ului, nu doar la a face poze la 1/125sec. Nu am spus ca in fotografia sportiva vei putea face poze la viteza respectiva de shutter. Dar chiar te-as ruga sa experimentezi ceva si sa incerci sa faci o fotografie asa cum am "recomandat" eu setarile, unde esti in control asupra a ceea ce se intampla in cadru. Cat despre distanta pe care o parcurge parul . . . ce pot sa spun!? Balerina sare, face pirueta si aterizeaza. se misca in spatiu si pe orizontala si pe verticala. Cat crezi ca a putut sa stea nemiscata in aer ca sa-i fac eu poza?
Majoritatea blitzurilor de studio se sincronizeaza la maxim 1/200sec, iar ca standard se foloseste 1/125sec. Si cu toate astea o sa vezi o gramada de fotografii cu parul in miscare, sarituri si alte cele trase la exact 1/125sec.
Hai sa-ti explic si fizic ce se intampla in momentul in care folosesti flash-ul. Pentru ca atunci cand se aprinde lumina flash-ului aceasta e mai puternica(sa zicem de 100 de ori) decat lumina ambientala sau a luminilor de modeling din flash-urile de studio. Chiar daca tragi la 1/30sec lumina ambientala este prea slaba pentru a contribui la expunere. Eu am tras cu minim 1/60sec, desi in general folosesc 1/125. Daca flash-ul este folosit corespunzator nu va aparea motion blur.
Avatar utilizator
armageddon
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 06, 2012 1:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: Unde gresesc?

Mesajde dioneanu » Joi Oct 18, 2012 11:01 am

Nu stiu daca este tehnica optima pentru a fotografia intreceri de skateboarding insa iata cateva imagini realizate de mine anul acesta la Copenhagen Skate Pro:

Imagine

Imagine

Am folosit Nikon D7000, lens 85mm F1.8, expunere 1/500, diafragma f/1.8 si ISO automat. Mentionex ca sunt facute in conditii de lumina scazuta, dupa ora 8 seara.
dioneanu
 
Mesaje: 140
Membru din: Mar Apr 17, 2012 1:17 pm
Localitate: Copenhaga

Re: Unde gresesc?

Mesajde cezarzanf » Dum Oct 21, 2012 9:52 am

1. Am facut focusul in fata lor cam unde trebuiau sa faca schema.
2. Am tras in rafala cu Jpeg
3. Am folosit si un singur punct de focalizare.
4. Am incercat su cu Af-S
5. Am folosit si 3d-traking in lareral dar tot asa au iesit
6. Am folosit si 50 f1.8d si 18-105.
Deci tehnica mea a fost gresita. Trebuia sa folosesc timp mult mai lung, iso mai mare si lumina daca e neboie (blitz adica). Ultimele poze de la concurs sunt cam cum vroiam eu sa iasa de clare. :)

@Dioneanu - focusul cum a fost facut?
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: Unde gresesc?

Mesajde Tudor_dx » Lun Oct 22, 2012 11:18 am

Neaparat sa fie declansare in rafala, focalizare continua, dynamic area sau 3D tracking.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Unde gresesc?

Mesajde DaShuLeT » Sâm Noi 24, 2012 10:19 am

Salut... sunt foarte curios.. ce greseli am la o poza.chiar sunt curios de parerea voastra si cum ar trebui sa fac.. e vorba de poze portret ...la copii
http://2.bp.blogspot.com/-moApv1H3Iyk/ULCDql8Z4TI/AAAAAAAAAR8/XuT2tKZAWOk/s1600/DSC_0166.JPG
DaShuLeT
 
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Noi 24, 2012 10:17 am

Re: Unde gresesc?

Mesajde Tudor_dx » Lun Noi 26, 2012 10:42 am

Salut DaShuLeT,

Compozitional vorbind, incearca sa nu ai un fundal aglomerat, cu elemente care pot sa distraga atentia de la subiect. In plus, e de dorit ca fotografiile sa fie cat mai naturale ca si expresie.

Tehnic vorbind, ai folosit blitul ca sursa principala de lumina si de aici au aparut urmatoarele probleme: lumina dura neflatanta si ochi rosii.

Cu ce aparat ai realizat imaginea?
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Unde gresesc?

Mesajde DaShuLeT » Mar Noi 27, 2012 12:54 pm

Am realizat fotografia cu nikon D5100 obiectiv 18-55mm vr, dar mai am un obiectiv de 70-300mm g , care din pacate nu are auto focus.. si mai grav ca nu are stabilizare..si imi ies cam blurate pozele.. dc?,... multumesc de informatii..
DaShuLeT
 
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Noi 24, 2012 10:17 am

Re: Unde gresesc?

Mesajde DaShuLeT » Mar Noi 27, 2012 12:56 pm

scz ca tot intreb... dar nu e indicat flash sa-l folosesc... vorbesc de cel intern al aparatului.. sau ce as putea face.. sa fie o poza reusita in interior... multumesc de sfaturi...
DaShuLeT
 
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Noi 24, 2012 10:17 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron