Acum este Vin Mar 29, 2024 12:19 am

Articole Nikonisti.ro

umbre dure

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

umbre dure

Mesajde qdata » Vin Noi 09, 2012 1:00 pm

Sa presupunem ca trebuie fotografiate niste persoane in aer liber, doar cu lumina de la soare. Lumina este extrem de puternica, specifica unei zile caniculare de vara. Daca pozez fata unei persoane cu soarele in lateral, jumatate din fata este luminata puternic si cealalata jumatate se afla in umbra. Practic nu ai cum sa expui corect ambele parti simultan: ori zona luminata este redata corect dar zona de umbra devine mult prea inunecata, ori expui corect umbra dar zona de lumina devine arsa.
Ce s-ar putea face sa fie luminate corect zonele de umbra mai bine si contrastul sa fie mai putin dur? exclud alte surse de lumina suplimentare cum ar fi fill flash sau reflectoare. Tin sa precizez ca zonele de umbra subexpuse tind sa piarda detalii, asa ca nu ajuta prea mult prelucrarea din soft. Exista vreo alta modalitate de a lumina umbrele sau macar de a reduce specific doar zonele intens luminate?
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: umbre dure

Mesajde Cosmin Sbarcea » Vin Noi 09, 2012 1:09 pm

ii dai cu blitz. e cea mai simpla solutie. la fel si atunci cand tragi subiecte care stau cu spatele la soare. alta solutie mai simpla nu ai...deci fill flash chiar daca nu vrei. daca vrei sa-ti simplifici viata. sau o blenda daca lumina e destul de puternica si chiar nu vrei fill flash.
tot o blenda alba, simpla si mare, poti sa folosesti pentru a uniformiza lumina care cade pe subiecte. merge ca un softbox la soare :)
Ultima oară modificat de Cosmin Sbarcea pe Vin Noi 09, 2012 1:16 pm, modificat 1 dată în total.
Nikon D4, Nikon 28 2.8D, Nikon 50 1.8G, Nikon 85 1.8G, Tamron 70-200 F2.8, Sigma 150-600 Sport, SB900/700, EPSON 3880.
Cosmin Sbarcea
 
Mesaje: 283
Membru din: Lun Iul 26, 2010 10:43 am

Re: umbre dure

Mesajde triplu_z » Vin Noi 09, 2012 1:16 pm

Daca nu se poate gasi o expunere "echilibrata" astfel in cat sa poti recupera din detalii la procesare si sa faci un HDR din acelasi cadru nu prea exista solutii. conditiile date sunt cam vitrege, pentru a obtine ceva trebuie schimbata una din ele. Ori pozitia subiectului astfel incat unghiul sa avantajeze prelucarea ulterioara pentru recuperarea detaliilor, ori adaugarea unei blende pentru iluminarea partii umbrite.

Parerea mea este ca nu ai cum sa scoti un rezultat bun in conditiile date. Totusi senzorii din ziua de azi au dinamic range destul de ok, ma gandesc ca ar trebui gasita o expunere echilibrata care poate favoriza recuperarea detaliilor din zonele cu probleme.

Singura solutie care imi vine in cap respectand toate condiitile ar fi adaugarea unui "filtru" pe directia soarelui care sa mai atenueze lumina puternica a acestuia. Un material textil foarte subtire/un plexi sablat etc. Asa se poate evita arderea sonei iluminate si poti expune cat de cat echitabil pentru ambele parti ale fetei.
Sapuniera Nikon - Obiective Ieftine de la SH - Blitz Chinezesc si rucsac de firma. N-am trepied, filtre si alte accesorii :-S
triplu_z
 
Mesaje: 111
Membru din: Mie Sep 19, 2012 3:24 pm

Re: umbre dure

Mesajde qdata » Lun Noi 12, 2012 2:58 pm

Precizez ca nu am nici un fel de cotrol asupra luminii sau a subiectilor, altfel ar fi fost mai simplu cu un flash.
Ideal ar fi sa detin o camera full frame, cu un dynamic range cat mai mare (>13 Ev), ca sa poata inregistra detaliile atat in zona de highlight cat si de shadow. Cu o camera obinuita (11-12 Ev) va trebui sa fac mereu un compromis intre lumina prea puternica si umbra. Inevitabil vor exista fie zone arse, fie umbre intunecate fara detalii.

O alta solutie cred car ar fi niste filtre care sa poata diminua selectiv doar zonele cu lumina puternica si sa lase umbrele neatinse... si ma gandesc daca aceste filtre nu exista deja. Cautand pe net am dat peste filtrele Tiffen de Soft Contrast si de Ultra Contrast.
http://www.tiffen.com/contrast_filters.htm
"SOFT CONTRAST filters diminish highlights while retaining the darker look of the shadows, hence a reduction in contrast. Although the Soft Contrast filter is a neutral gray, do not compensate for exposure."
"ULTRA CONTRAST filter work with ambient light from surrounding, lowering contrast uniformly through the scene. Shadow areas reveal more detail without any flare or halation from light sources or bright reflections, even direct shooting into the sun."
Tot despre Ultra contrast se mai scrie: "Captures details lost in shadows"
Daca Soft contrast diminueaza doar highlight si lasa shadow-ul neatins, asta ar insemna ca teoretic poti sa expui corect umbra fara teama de a arde zona respectiva. Si ultra-con ar fi util.

Nu am gasit prea multe informatii si exemple despre aceste filtre si, din cate vad, nu se vand in tara. Iar pozele pe care le-am vazut pana acum nu mi s-au parut foarte concludente.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: umbre dure

Mesajde qdata » Dum Noi 18, 2012 5:41 pm

Dupa mai multe cautari am gasit niste exemple:

fara ultracontrast:
IMGP0988.jpg


De remarcat ca in a doua poza detaliile cerului devin un pic vizibile (o mica pata de albastru deschis), in timp ce in prima sunt complet arse.

cu ultracontrast
IMGP0987.jpg


Daca vom compara histogramele vom vedea ca gama dinamica a fost restransa la a doua poza si contrastul a scazut. Asadar, in anumite conditii filtrele ultra-con par folositoare, daca avem contraste care depasesc posibilitatile obinuite ale senzorului.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron