Acum este Mie Apr 24, 2024 2:35 am

Articole Nikonisti.ro

fotografiat indoor sala mare

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: fotografiat indoor sala mare

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Noi 14, 2012 8:34 pm

ikraft scrie: Daca folosesti flash, pune in Capture NX white balance la "flash", va mai scoate din efectul de flash.


Daca flashul nu are suficienta putere sa ilumineze subiectul corect (in cazul unei sali mari, probabilitatea este aproape maxima) un WB pus pe "flash" va inrautati si mai mult imaginea; macar pe auto sunt sanse mari sa captezi lumina ambientala si s-o mai dregi la prelucrare. Un custom WB facut la fata locului cu ceva alb, salveaza situatia, daca nu e chiar un "must", macar pentru referinta pentru prelucrare.
Pentru timpii lungi de expunere exista solutii localizate: sprijinirea de spatarul scaunului din fata, de un perete lateral, etc. iar ISO, maximul care nu devine deranjant la vizualizarea pe LCD-ul (la 50 si 100%).
In cazul in care se foloseste RAW, subexpunerea (daca nu e excesiva, mai mare de 5 trepte) se mai poate corecta.
Se poate ca la fata locului sa fie prezente si ceva lumini de la proiectoare (scena sa fie luminata bine), completate de iluminarea "naturala" ca salii cu neoane. Trebuie apreciat la locul faptei sau fata locului si interpretate corect informatiile pe care le furnizeaza aparatul.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: fotografiat indoor sala mare

Mesajde Andrei212 » Mie Noi 14, 2012 9:06 pm

wb cel mai probail o sa il pun pe incandescent sau fluorescent, pentru ca sunt si lumini colorate, si cum s-a spus, daca il pun pe flash, si flashul nu lumineaza destul subiectul, pielea o sa fie foarte foarte portocalie (am facut azi niste "teste" intrun alt loc)
Nikon D50/ 35-80mm, f.4-5.6/ nissin di466/
Andrei212
 
Mesaje: 142
Membru din: Mar Ian 10, 2012 11:33 pm
Localitate: Sibiu

Re: fotografiat indoor sala mare

Mesajde Cosmin Sbarcea » Mie Noi 14, 2012 10:02 pm

amice, mai bine angajezi pe cineva care are cu ce sa traga si isi poate asuma responsabilitatea pentru niste rezultate ok.
tu incerci sa faci pe bunul samaritean, dar cred ca te inhami la o povara mai mare decat crezi. daca faci un bal al bobocilor, imi este greu sa cred ca nu poti strange cate 1 Euro de participant pentru a plati un fotograf. pe langa el poti sa tragi si tu, dar in caz de ceva naspa sigur nu ti-o iei de la toti :)
Nikon D4, Nikon 28 2.8D, Nikon 50 1.8G, Nikon 85 1.8G, Tamron 70-200 F2.8, Sigma 150-600 Sport, SB900/700, EPSON 3880.
Cosmin Sbarcea
 
Mesaje: 283
Membru din: Lun Iul 26, 2010 10:43 am

Re: fotografiat indoor sala mare

Mesajde ikraft » Joi Noi 15, 2012 5:43 am

la poze, wb pe auto, nici nu am spus altceva. in capture pune flash si vezi daca ajuta.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: fotografiat indoor sala mare

Mesajde alessandrok4m » Sâm Ian 19, 2013 6:07 pm

Va rog, imi puteti da un sfat despre cum sa fotografiez cel mai bine un botez, folosind doar flash-ul camerei ?

Stiu ca nu este cea mai fericita varianta dar trebuie sa ma descurc asa momentan...adica maine.

Eu ma gandeam la Manual 1/100 flash auto cu compensare -0,3....daca aveti alte sugestii...va ascult cu interes.

P.S. Fac asta de fun si pentru a invata, nu am nici o responsabilitate sau raspundere pentru fotografiile obtinute.

Multumesc
alessandrok4m
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Dec 11, 2012 3:52 pm

Re: fotografiat indoor sala mare

Mesajde Andrei212 » Sâm Ian 19, 2013 8:50 pm

Am uitat de acest topic pe care l-am facut :)). In final am reusit sa fac niste poze destul de okay, pot spune. Din pacate m-au lasat acumulatorii de la flashul extern, am tras cu cel din camera, si pt ca am tras raw, am reusit sa scot cate ceva okay la postprocesare.
Cat despre botez: Tragi in format .raw, modul manual, flashul il lasi ttl, cu compensarea nu stiu daca chiar va fi nevoie, vezi la locul respectiv. Atat in biserica cat si in restaurant, poti sa urci iso-ul pana la 800-1600 (in functie de camera pe care o ai, si de la ce iso, noiseul este deranjant), diafragma cat mai deschisa. Eventual poti sa iti faci un mic flash difuzer dintro coala de hartie alba, sau ca decupezi o cutie alba in care se tine filmul de camera. http://shootmykids.blogspot.ro/2010/01/diffuser.html uite aici destule variante. Eu cand mai fac macro-uri cu obiectivul intors, camera nu imi declanseaza flashul extern daca este on camera, asa ca trebuie sa il folosesc ca slave, si master cel din camera, si ca lumina sa nu fie atat de dura, pun o foaie in fata flashului din camera. Apropo: iso mare, si trasul cu flashul din camera, o sa iti consume destul de rapid bateria, daca ai posibilitatea sa ai o a 2-a baterie, just in case. Iar shutter speed-ul variaza, in general, daca nu sunt miscari bruste, poti sa tragi si cu 1/60, dar sfatul meu, este sa nu fie minim 1/80, in general 1/100-1/150. Daca este biserica cu mai multe ferestre, si ai posibilitatea sa aprinzi mai multe lumini, poti sa tragi si cu 1/200 pentru a ingheta stropii de apa, atunci cand il baga pe copil in apa. Oricum, daca tragi raw, poti sa mai luminezi poza, destul. Si de asemenea poti creste iso-ul si pana la 3200-6400 pentru ca noiseul il scoti dupa la postprocesare. Succes
Nikon D50/ 35-80mm, f.4-5.6/ nissin di466/
Andrei212
 
Mesaje: 142
Membru din: Mar Ian 10, 2012 11:33 pm
Localitate: Sibiu

Re: fotografiat indoor sala mare

Mesajde alessandrok4m » Sâm Ian 19, 2013 11:23 pm

Multumesc de sfaturi.

Maine dimineata o sa imi cumpar flash pentru ca oricum imi trebuie.

Camera este un D3200, cu care pot sa urc ISO pana pe la 800 chiar si 1600 fara sa se vada noise deranjant. Ca flash diffuser ma gandeam la o coala de hartie prinsa cu capse in jurul flash ului...dar nu stiu daca mai este cazul pentru un flash extern. Are deja diffuser

P.S. Am incercat adineauri un flash diffuser home made. Functioneaza bine, nu se mai umple imaginea de lumina
alessandrok4m
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Dec 11, 2012 3:52 pm

Anterior

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori