Acum este Vin Mar 29, 2024 4:03 pm

Articole Nikonisti.ro

Fotografie cu soarele in fata

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Fotografie cu soarele in fata

Mesajde qdata » Joi Dec 20, 2012 9:44 am

Din cate am vazut pe site-ul oficial detinut de Mircea Bezergheanu, unde poti vedea si exif-urile, pozele cu vulcanii noroiosi se impart in doua categorii: unele facute dimineata, in intervalul 8-9, unde a folosit expuneri scurte, mergand pana la 1/2500 si altele facute seara (orele 20-23), la lumina lunii, cu expuneri lungi intre 30 si 270s.
Spun asta deoarece nu se mai intelege foarte clar despre care categorie de poze se discuta exact aici - cele facute dimineata sau seara.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Fotografie cu soarele in fata

Mesajde mirceabezergheanu » Mie Feb 13, 2013 10:58 am

Nu am folosit filtre ND sau graduale, nu am folosit expuneri multiple ptr HDR.
Sunt fotografiile din sesiunea de testare a Nikon-ului D600, fotografii realizare dimineata si noaptea, in conditii extreme. ptr a ilustra capacitatea senzorului de a face fata unor excese. Tehnicile sunt prezentate pe larg la workshop-urile si seminariile mele, astfel ca nu le pot prezenta aici, ar fi incorect fata de cei care au platit sa participe la ele. Oricum, nu e mare stiinta, le descoperiti foarte usor singuri.
http://intufisuri.blogspot.ro/2012/11/review-nikon-d600-inca-un-clasic.html
Avatar utilizator
mirceabezergheanu
 
Mesaje: 454
Membru din: Dum Feb 22, 2009 8:53 pm

Re: Fotografie cu soarele in fata

Mesajde leonard_222003 » Mie Feb 13, 2013 4:09 pm

Mircea ne-a dat raspunsul :), daca nu e nici aia si nici aia inseamna ca a scos detalii din ce a iesit subexpus si a profitat de DR-ul mare al acestui senzor.
Ar fi interesant sa vedem raw-ul si ce zgomot de imagine are in zonele subexpuse, foto de pe blog e prea mica sa ne dam seama.
leonard_222003
 
Mesaje: 165
Membru din: Dum Noi 06, 2011 8:02 pm

Re: Fotografie cu soarele in fata

Mesajde marcelbanu » Vin Apr 12, 2013 4:35 pm

NIKON D3100 18-55 VR
Sînt foarte începător, aseară am prins un apus de soare pe care am vrut să-l imortalizez,
dar, după cum se vede nu mi-a reșit, în sensul că în prima fotografie,
aș fi dorit cerul să fie așa cum este,
dar partea întunecată să fi fost ceva mai deschisă.
Nu am folosit niciun filtru.

Dacă se poate să mă criticați ca să am de unde învăța.

Am fost nevoit să tai din fiecare fotografie
ca să mă pot încadra în cerințele impuse de formatul forumului, 1 MB 1600x1600.

Mulțumesc de ajutor.
Fişiere ataşate
 DSC_1214.JPG
Diafragmă f/8, expunere 1/60 sec, ISO 200, mod măsurare Pattern.
 DSC_1215.JPG
Diafragmă f/11, expunere 1/60 sec, ISO 200, mod măsurare Pattern.
 DSC_1216.JPG
Diafragmă f/22, expunere 1/60 sec, ISO 200, mod măsurare Pattern.
NIKON D3100, AF-S NIKKOR 18-55mm 1:3,5-5,6G VR
marcelbanu
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Mar 25, 2013 11:37 pm
Localitate: Deva

Re: Fotografie cu soarele in fata

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Apr 13, 2013 8:19 am

marcelbanu scrie:...
aș fi dorit cerul să fie așa cum este,
dar partea întunecată să fi fost ceva mai deschisă.
...


Le poti corecta si la procesare (desi detaliile din zonele intunecate nu sunt foarte interesante); cel mai simplu cu niste puncte de control in CNX2.[ m-am "jucat"un pic cu una din imaginile tale: 4 puncte pe cer si 4 puncte pe zona intunecata de jos]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografie cu soarele in fata

Mesajde marcelbanu » Sâm Apr 13, 2013 9:08 am

@Bogdan
Mulțumesc de răspuns.
Deci să înțeleg că modul de a face fotografiile respective,
cel puțin la cea mai închisă, este cît de cît corect ?

Referitor la editare fotografii, postprocesare,
nu prea am experimentat decît luminozitatea și contrastul.
Eu sînt linuxist iar aplicația folosită pentru procesare este GIMP
cu ajutorul căruia încerc să învăț tehnica de editare...

Deși, la cîte fotografii am făcut, aproape o mie de cînd am aparatul,
am avut nevoie doar de luminozitate și contrast.
Mai are „Balans de alb”, „Extindere contrast” și „Intnesifică culoarea”.
Cea din urmă e folosită mai des...

Încă odată mulțumesc de răspuns !
Un sfîrșit de săptămînă cît mai plăcut cu mult soare, nu ca la Deva acum !
NIKON D3100, AF-S NIKKOR 18-55mm 1:3,5-5,6G VR
marcelbanu
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Mar 25, 2013 11:37 pm
Localitate: Deva

Re: Fotografie cu soarele in fata

Mesajde qdata » Dum Apr 14, 2013 10:55 am

@marcelbanu,
Man, ce incerti tu de fapt este sa faci este o imagine HDR (High Dynamic Range). Cu aparatul tau insa nu merge ca intr-o singura fotografie sa iasa bine si zonele luminoase si cele intunecate simultan.

In acest caz trebuie sa recurgi la tehnica bracketing-ului, adica faci cateva poze succesive cu expuneri diferite (ceva in genul cum ai procedat si tu cu cele trei imagini), iar apoi acestea sunt combinate cu un soft special intr-o singura imagine buna. Astfel, imaginea finala va pastra doar portiunile cele mai bine expuse din cele trei imagini initiale. De pilda vei avea cerul din poza nr 1 si casele din poza nr.3.
In Gimp merge sa combini pozele sa faci HDR daca folosesti un plugin precum exposure-blend: http://tir.astro.utoledo.edu/jdsmith/code/exposure_blend.php (Nu ma intreba detalii ca nu am experienta cu Gimp si Linux).
Insa pozele pe care le-ai facut nu sunt deloc suficent de bune ca sa obtii rezultate sadisfacatoare.

Recomandare: nu te baga deocamdata pe imagini HDR, sunt un domeniu prea avansat pentru cineva aflat la inceput de drum in fotografie.
Mai bine cauta un manual serios in limba englaza despre 3100, ca sa-i inveti toate setarile. Desemenea, invata si editarea in Gimp, deoarece sunt multe alte lucruri utile in afara de contrast si luminozitate.
Iti pot recomanda si eu cateva carti utile, numai sa ai rabdarea sa le studiezi.

Pe moment eu zic sa faci doar poze obisnuite, de pilda peisaje luminate uniform in plina zi, portrete, cladiri din oras etc. si dupa ce te perfectionezi suficent poti sa abordezi si domenii mai avansate.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Fotografie cu soarele in fata

Mesajde marcelbanu » Dum Apr 14, 2013 2:57 pm

qdata scrie:Recomandare: nu te baga deocamdata pe imagini HDR, sunt un domeniu prea avansat pentru cineva aflat la inceput de drum in fotografie.


Mulţam fain de recomandare.
Din ce citisem chiar în primul post, am înţeles că se pot face fotografii cum am făcut eu,
utilizînd filtre ND graduale şi în acest scop am văzut cîteva clipuri pe youtube...

Cît despre GIMP, abia am reuşit să editez modest cîteva din fotografiile mele
aşa cum am spus, luminozitate, contrast şi îmbunătăţire culoare.
Am mai găsit şi balans de alb dar şi modificarea curbei de culoare.
Pentru un avansat în tehnica editării fotografiei ar avea mai multe posibilităţi...

În rest trebuie să mai învăţ aşa cum ai recomandat.
Duminică plăcută...
NIKON D3100, AF-S NIKKOR 18-55mm 1:3,5-5,6G VR
marcelbanu
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Mar 25, 2013 11:37 pm
Localitate: Deva

Re: Fotografie cu soarele in fata

Mesajde qdata » Dum Apr 14, 2013 3:31 pm

marcelbanu scrie:
qdata scrie:
Mulţam fain de recomandare.
Din ce citisem chiar în primul post, am înţeles că se pot face fotografii cum am făcut eu,
utilizînd filtre ND graduale şi în acest scop am văzut cîteva clipuri pe youtube...


Desigur, se pot folosi si filtre graduale care sa reduca din luminozitatea cerului astfel incat restul pozei sa fie expusa corect. Insa tot braketingul este metoda de baza si are avantajul ca nu presupune nici o investitie suplimentara (cel mult trepied).
Iar daca aveai un D600 sau D800 asa cum a folosit Mircea Bezergheanu in exemplele anterioare, atunci puteai sa faci un pseudo-HDR dintr-o singura imagine RAW. Aceste aparate au o gama dinamica foarte mare si pot cuprinde in acelasi cadru si zonele luminoase si cele intunecata fara sa piarda semnificativ din detali.
Din pacate D3100 este cu mult inferior la gama dinamica fata de D600 si D800 si nu obtii rezultate multumitoare decat prin expuneri multiple sau cu ajutorul filtrelor.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Fotografie cu soarele in fata

Mesajde dorin.iulian » Dum Apr 28, 2013 9:34 pm

Nu te baga, nu face aia, nu face poze din alea :?: astea sunt sfaturi de evitat :!: baga-te, greseste si invata :!:
Avatar utilizator
dorin.iulian
 
Mesaje: 440
Membru din: Joi Aug 18, 2011 10:55 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron