Acum este Mie Apr 24, 2024 3:27 am

Articole Nikonisti.ro

White Balance pe D90, in RAW+JPEG?

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: White Balance pe D90, in RAW+JPEG?

Mesajde DannyMC » Lun Dec 10, 2012 5:38 pm

Ha, ce tare! :D E facuta dintr-o cutie de film?
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: White Balance pe D90, in RAW+JPEG?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Dec 10, 2012 6:00 pm

Chiar tare: Fuji=IN, Kodak=OUT (sau viceversa?) :lol:
Curios e cum reuseste sa deruleze exact cadrul :?
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: White Balance pe D90, in RAW+JPEG?

Mesajde lucib » Mar Dec 11, 2012 11:35 pm

Am inteles de la organizatori (cei de la Grolsch Popup Squad) ca totul era ceva pe baza de incercari: puneai aparatul pe pozitie si lasai cadrul expus timp de cca. 2 minute - apoi lipeai repede un scotch negru peste orificiu. Si totul era confectionat din accesorii de film foto (casetele laterale drept role de antrenare, doua cutii de carton de film, drept camera obscura). Doar scotch-ul si agrafa pe post de rotita de antrenare nu se vand cu filmele foto :) .

Nu am intrebat cum puteai trage exact filmul - desi e o intrebare excelenta: am si eu un Druh Synchro pe film 6x6 (mostenire de familie; are un singur timp, 1/60 si doua diafragme, f/8 si f/16), si de pe un film doar un cadru (cred ca al treilea) am reusit sa-l pozitionez corect pt declansare, tocmai pt ca se trage cu o rola de antrenare fara un mecanism de clansare care sa-ti spuna stop. Si apropo de subiectul initial, macar ca in cazul filmelor foto nu se pune problema white balance-ului la fotografiere, de cand am scanner de filme am observat ca pot fi developate in tonalitati diferite ;)).
Avatar utilizator
lucib
 
Mesaje: 382
Membru din: Vin Ian 27, 2012 2:16 am
Localitate: Cluj, RO

Anterior

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

cron