Acum este Vin Apr 19, 2024 6:26 am

Articole Nikonisti.ro

Utilizare carduri memorie SD-HC

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Utilizare carduri memorie SD-HC

Mesajde alinsaga » Vin Dec 07, 2012 11:58 pm

Salutare,

Am cumparat 2 carduri de 16 GB un Sony 30mb/ps si un Adata Extreme 45 MB/ps. Da, stiu era bine sa fie identice dar asa s-a intamplat, mi-a placut pretul lui A-data si l-am luat imediat ulterior :oops:
Folosesc D7000 cu 2 carduri de memorie .

Prima intrebare, cum recomandati sa fie folosite
1. complementare - cand se umple primul incepe scrierea pe al doilea
2. back-up - scriere oglinda pe ambele pentru back-up
3.jpg pe primul, raw pe al doilea

A doua intrebare , avand viteze diferite , pot provoca probleme de functionare corecta a apartului, sau aparatul reuseste sa le gestioneze corect .
alinsaga
 
Mesaje: 1411
Membru din: Sâm Dec 24, 2011 2:37 pm

Re: Utilizare carduri memorie SD-HC

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Dec 08, 2012 10:42 am

alinsaga scrie:Salutare,

Am cumparat 2 carduri de 16 GB un Sony 30mb/ps si un Adata Extreme 45 MB/ps. Da, stiu era bine sa fie identice dar asa s-a intamplat, mi-a placut pretul lui A-data si l-am luat imediat ulterior :oops:
Folosesc D7000 cu 2 carduri de memorie .

Prima intrebare, cum recomandati sa fie folosite
1. complementare - cand se umple primul incepe scrierea pe al doilea
2. back-up - scriere oglinda pe ambele pentru back-up
3.jpg pe primul, raw pe al doilea


Depinde de cit de critice sunt cadrele: daca sunt cadre pentru uzul personal, fara mare importanta in caz de "D-ne fereste", atunci modul complementar este potrivit; daca sunt cadre la evenimente platite de client, modul back-up este cel indicat; al treilea mod este o "combinatie" ciudata pentru ca RAW-urile au o dimensiune mult mai mare decat ale JPG-urilor, iar o capacitate identica a cardului, va conduce la numere diferite de cadre inregistrate pe fiecare format; daca numarul de cadre RAW este relativ mic, se poate folosi si acest mod.
Daca ai incredere in calitatea cardurilor, cred ca primul mod (complementar) e cel mai util; daca n-ai incredere in carduri, modul backup este mai sigur, dar si cel mai neincapator.

alinsaga scrie:A doua intrebare , avand viteze diferite , pot provoca probleme de functionare corecta a apartului, sau aparatul reuseste sa le gestioneze corect .


Daca au aceeasi clasa nu vor fi probleme; daca unul este 10 si celalalt e doar 6, s-ar putea sa apara probleme doar la filmarea cu rezolutii mari (FHD) si inregistrarea pe cardul lent sau RAW+JPG fiecare format pe cite un card; cred totusi ca D7000 le va putea gestiona corect (daca nu cumva unul din ele nu are probleme tehnice; se pot testa individual pe computer cu un cititor de carduri).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Utilizare carduri memorie SD-HC

Mesajde alinsaga » Sâm Dec 08, 2012 11:06 am

Merci pentru raspunsuri,

cred ca voi seta cardurile in functie de situatie , de la caz la caz .

Exact aceea este problema si intrebarea, ambele carduri au 16 BG dar au viteze diferite, Sony-ul 30mb si unul Adata 45
Fiind rapide ambele nu ar trebui sa am probleme la filmare , si nici nu prea filmez cu camera foto, poate cel mult ad-hoc la vre-o petrecere , deoarece am camera video semi-profi.

Am tras cateva cadre in mod back-up , si voi mai testa asa o vreme . Daca va merge modul paralel, sigur va fi ok in celelalte moduri . Pana acum nu vad vre-o problema.

Am optat pentru 2x16 GB inaintea unui singur 32GB , si pentru siguranta , cand ai unul si pica, ai ramas cu ochi in soare.
Regret doar ca nu am luat doua Adata de 45 mb/s ..ce sa fac daca le-am gasit in locuri diferite si la ADATA care este mai rapid decat Sony m-a atras si pretul inferior .
Suite asa m-am ales cu mixtura asta .
alinsaga
 
Mesaje: 1411
Membru din: Sâm Dec 24, 2011 2:37 pm

Re: Utilizare carduri memorie SD-HC

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Dec 09, 2012 10:31 am

Vitezele inscrise pe carduri sunt cele care le pot atinge doar teoretic (in practica si chiar in teste sintetice - http://www.hdtune.com/ - nu vor atinge nici cei 30 si nici cei 45 de M/s); clasa cardului este cea care confirma viteza minima si aceasta e bine sa fie identica; clasa unui card este prezentata intr-un cerculet si poate fi 2,4,6,10. Cifrele reprezinta numarul de M/s care va fi sustinut in orice situatie (sau aproape, daca cardul nu are defecte de fabricatie).
Din cite imi aduc eu aminte, pentru D7000, Nikon recomanda carduri din clasa 10 (vezi pe site-ul Nikon exact); daca unul dintre carduri este de clasa 6, s-ar putea ca uneori sa apara sincope la scriere. Cum vitezele maxime-teoretice sunt peste 30 M/s, ambele carduri vor fi capabile de o viteza specifica clasei 10 (10 M/s) si vor function conform recomandarilor Nikon.

Din testele mele recente (vezi topicul cu cardul de 32 GB de la Sandisk la care a fost promotie) pot concluziona ca viteza unor carduri de capacitate mai mica este mai mare decat cea a similarelor (ca si caracteristici) de capacitate mare; sau altfel spus, cele de 16 GB sunt mai rapide decat cele de 32GB (ambele cu aceleasi specificatii tehnice de viteza), iar cele de 8GB sunt mai rapide decat cele de 16GB ;)
Deci alegerea ta, desi bazata pe pretul cel mai mic, s-a dovedit a fi buna. ;) [norocul incepatorului?]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori